DOLAR 32,5612 0.03%
EURO 34,8713 -0.04%
ALTIN 2.431,270,07
BIST 9.722,090,80%
BITCOIN 2106910-3,12%
Edirne
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bacasız fabrika gibi

Bacasız fabrika gibi

ABONE OL
22 Temmuz 2019 11:34
Bacasız fabrika gibi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erasta AVM Müdürü Cihangir Özdemir, AVM’deki mağaza sayıyının 125’e çıktığını ve doluluk oranının yüzde 98’e ulaştığını belirterek, satış, güvenlik, temizlik personeli ile birlikte toplamda bin 800 kişinin istihdam ettiğini söyledi. Özdemir, ayrıca AVM’nin çatısından damlayan yağmur sularının ise çatıdaki cam fitillerine zarar veren martılardan kaynaklandığını söyledi.

Edirne Erasta AVM tarafından Edirne’de ki basın mensuplarına düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında Erasta’nın çözülemeyen yağmur sorununun çatıdaki cam fitillerine saldıran martılardan kaynaklandığı belirtildi.

Mado’da düzenlenen kahvaltılı buluşmada Erasta AVM müdürleri AVM’nin şehre ekonomik katkısı, müşteri potansiyeli, istihdam özelliği, AVM’de ki kiracıların sözleşme maddeleri, büyük markaların Erasta’dan yer talebi gibi konulara değinildi.

Ancak en önemli konu ise her yağmurlu hava da AVM’nin içerisinde yere serilen kartonlar, kovalar, çiçek saksıları gibi önlemlerle su akıntılarının yarattığı problem oldu. Ancak her yıl yaşanan bu su akıntılarının sebebinin ise martıların çatı da bulunan cam fitillerine saldırdığı cevabı ise dikkat çekti.

“EDİRNE İÇİN NE YAPABİLİRİZ?”

Erasta AVM Müdürü Cihangir Özdemir, “Millet olarak geçirdiğimiz şu zor dönemlerde günümüzün ve geleceğimizin aydın olması dileğiyle hoş geldiniz. Burada bir araya gelmemizin sebebi tanışmak. Kurum, kuruluşlarla bir araya gelerek Edirne için ne yapabiliriz bunu konuşmak istiyoruz.”Dedi.

“BİN 800 PERSONEL İSTİHDAMI İLE FABRİKA GİBİYİZ”

Erasta AVM Müdürü Cihangir Özdemir, “AVM’de satış personeli, güvenlik personeli, temizlik personeli ile beraber toplamda bin 800’e yakın personelimiz var. Bu bin 800 personelle bitmiyor. Dışarıdan tedarikçi, kargocu geliyor onlarda bir şekilde buradan yararlanıyor. Baktığınız zaman yalnızca burası değil diğer AVM’lere göre de kültürel ve ekonomik anlamda farklılık katıyor. Gerçekten bir fabrika gibi. 70’e yakın güvenlik ve temizlik personeli ile çalışıyoruz ama bu arkadaşları biz eğitiyoruz. Sertifkasını almış gelmiş ama öyle işe başla demiyoruz. Yıl içerisinde düzenlemiş olduğumuz eğitimler var.

“AVM’MİZ YÜZDE 98 DOLU”

AVM’nin şuan ki sürecini değerlendiren Özdemir, “32 bin metrekare alanda bir Alışveriş merkezi burası. Fiili 125 mağazamız var. Şuanda doluluk oranı yüzde 98. Türkiye’de doluluk anlamında yüzde 98 oranında AVM bulmak bu şartta zor. Otoparkımıza bin 500 araçlık yerimiz mevcut” dedi.

“KIŞIN SICAK, YAZIN SERİN”

Yerli yabancı müşterilerin Erasta’yı tercih sebebini söyleyen Özdemir, “Yabancıların alışveriş merkezini tercih sebebi birincisi fiyat, ikincisi aldığı ürünün bulunabilirliği. Yarın aldığı bir ürünü gelip burada değiştirebilir. Samimi bir ortam var. Geldiğinde aracını güvenli ortamda park edebiliyor. Bugün AVM’ler de konfor da çok önemli. Kışın sıcaki yazın serin bir ortamda alış veriş yapma imkanınız var. Ziyaretçinin beklentisi bu aslında. Çocuğunuzu güvenli bir şekilde oyun alanına bırakabiliyorsunuz” dedi.

“YAĞMUR SORUNUMUZUN SEBEBİ MARTILARIN ÇATIDAKİ CAM FİTİLLERİNE TAKINTILARI”

Her yağmur yağdığında bir kabusa dönüşen su akıntıların sorununun martılar olduğuna işaret eden Müdür Özdemir, “Yağmur sorunu AVM’lerin fıtratında var. Ben 8 alış veriş merkezi açılışı yaptım. İlk defa açılmış bir AVM’ye geldim. Bu inşaat işçilerinin verilen periyodların öncesinde açılmasıi eksikler ve gerekli testler yapılamdığından dolayı kaynaklanıyor. Mesela çatıda cam kenarlarında fitiller kullanıyorsunuz, ama 2 gün sonra bölgedeki martı ve sumruların bu fitillere karşı zaafı var. Orada ki o fitile zarar veriyor. Fitile zarar verdiğinde ilk yağmurda zarar verdiği fitilden yağmur akıntısı geçiyor. Mümkün olduğunda bu azaltıldı. AVM açıldığında ki yağmur akıntısı ile bugün ki yaşanan arasında farklılıklar var”

“ERASTA TÜRKİYE’DE Kİ 500 AVM’DE İLK 50 İÇİNDE”

Cihangir Özdemir “Sürekli kiralamayı güncel tutuyoruz. Güncel tutuyoruz ama Media Markt’ın girmesi için, Zara için verebileceğim hiç bir alan yok. Şuan da boş dükkan var ama onlara da 2 marka geliyor. Biri çocuk markası diğer spor marka. Bayram sonrası gelecek. Şuanda doluluk oranı yüzde 98 olan bir AVM. Ben o girmemiş olan markaları da almak isterim. İçeri de yerim yok, birilerinin çıkması lazım ki ben o markaları şehre getirebileyim. Kendilerinin de gelme talepleri var. Türkiye’de 550’ye yakın Alışveriş merkezi var. Edirne Erasta AVM ilk 50 içerisinde diyebiliriz” dedi.

Erasta AVM Pazarlama Sorumlusu Gülfem Akhan ise, Eroğlu Yapı’nın 3. marka projesi Edirne Erasta olarak bölgenin en büyük AVM’si olduklarını, şehrin kültürel dokusunu bozmandan, ekonomiye katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.