Baro Konağı kaderine terk edildi

19.07.2022 10:41

Edirne’ye büyük hizmetleri ile hatırlanan merhum Edirne Valisi Fahri Yücel döneminde Edirne Barosu’na kazandırılan Baro Konağı, şimdilerde kaderine terk edilmiş bir vaziyette adeta bir korku evini andırıyor.

Baro Konağı kaderine terk edildi

Edirne’ye büyük hizmetleri ile hatırlanan merhum Edirne Valisi Fahri Yücel döneminde Edirne Barosu’na kazandırılan Baro Konağı, şimdilerde adeta bir korku evini andırıyor.

Dilaverbey Mahallesi Osmaniye Caddesi’nde bulunan tarihi Baro Konağı restore edilerek 7 Mayıs 2002’de Vali Fahri Yücel tarafından Edirne Barosu’na verildi. Ancak yıllardır kapısına kilit vurulu halde duran Edirne Baro Konağı önündeki çöp birikintileri, yıpranmış duvarları, dökülen tahtaları ile kaderine terk edilmiş durumda.

Dönemin Edirne Barosu, Vali Fahri Yücel’den bir baro binası rica ettiği ve merhum Fahri Yücel’in Valilik olarak Baro Konağı’nı sahiplerinden satın alıp Baro’ya kazandırmıştı. Edirne Barosu avukatları da Anıtlar Kurulu’ndan aldıkları izin sonrası baroya bulundukları hibelerle restorasyonunu gerçekleştirdi. Fakat açılışı gerçekleşen Edirne Baro Konağı’na bir süre sonra avukatların gitmemesi ile tarihi bina adeta yalnızlığına terk edildi. Bulunulan süreçte bazı avukatlar 2023 yılında yüzüncü yılını kutlayacak Edirne Barosu’nun, bu tarihi binayı tekrar canlandırmasından yana olsa da herhangi bir adım atılmamış durumda. Edirne Adliyesi’nin çarşı mevkiinden sanayi bölgesine taşınması ile Edirne Baro Konağı tamamen unutuldu. Dilaverbey Mahallesi’nde bulunan merhum Edirne Valisi Fahri Yücel’in uğraşları ile Edirne Barosu’na kazandırılan Edirne Baro Konağı’nın ismi ise sadece harabe haline dönmüş binanın tabelasında yaşıyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler