DOLAR 32,1907 0.17%
EURO 35,0307 0.16%
ALTIN 2.425,39-0,15
BIST 10.616,31-0,38%
BITCOIN 2194523-0,52%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Barodan sınırdaki şiddete yakın takip

Barodan sınırdaki şiddete yakın takip

ABONE OL
6 Mart 2020 10:59
Barodan sınırdaki şiddete yakın takip
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Barosu, Yunanistan sınır polisi ve birliklerinin mültecilere yönelik uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı müdahalelerde bulunmasını ve mültecilerin hukuki problemleri ile karşılaştıkları sorunlara dair rapor ve tespitleri sürdürmeye devam ettiğine işaret ederek, yaşanan ve yaşanacak hak ihlalleri konusunda sürecin takipçisi olacağını bildirdi.

Edirne Barosu’ndan yapılan açıklamada, “Basın ve kamuoyunda yer aldığı üzere Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye’nin belirli illerinde mülteci hareketliliğinin yaşandığı ve özellikle ilimizde çok sayıda mültecinin, Pazarkule sınır kapısında bir araya geldiği görülmektedir” denildi.

Sürecin başından bu yana Edirne Barosu Mülteci Hakları, Adli Yardım, İnsan Hakları Komisyonları ile sahada yetkililerden aldıkları izinler çerçevesinde gözlem yapıldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi;

“Baro Başkanımız Av. Alper Pınar da 28.02.2020 tarihinden başlayarak Pazarkule sınırında gözlemlerde bulunmuş ve son olarak da 03.03.2020 tarihinde Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Başdenetçi Sayın Şeref Malkoç ve değerli heyeti ile birlikte sınır bölgesindeki gözlemlerini sürdürmüştür.

Edirne Barosu olarak, Avukatlık Kanunu’ndan aldığımız yetki ile insan hakları konusunda gerekli müdahaleleri yapmak ve hukuki konularda aksiyon almak, meslektaşlarımıza ve milletimize karşı borcumuz ve yükümlülüğümüzdür.

Biz de bu yetki ve sorumluluk bilinci içerisinde; mülteci hakları, adli yardım, insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları, cmk komisyonları ve yönetim kurulu üyelerimizden gönüllülük esası ile çalışacak hukuki sorunlarda müdahale edebilecek, yetkili kurumlar ile sürekli irtibat halinde olacak, diğer barolarımızla da koordinasyon halinde çalışacak bir ekip kurduk. Bu ekip belirlediğimiz yol haritası üzerinden çalışmaya devam etmektedir.

Baro olarak, mültecilerin hukuki problemleri ile karşılaştıkları sorunlara dair yaptığımız raporlama ve tespitleri sürdürmeye devam edeceğiz. Mültecilere yönelik sınır ötesinden ve özellikle Yunanistan tarafından artık sadece Türkiye kamuoyu tarafından değil tüm Dünya kamuoyu tarafından görüldüğü şekilde biber gazı, plastik mermi atılması ve buna benzer sert ve insanlık onuruna yakışmayan, uluslararası hukuka ve insan haklarına tamamen aykırı müdahalelerde bulunulması, özellikle gün geçtikçe artan sert müdahaleler sonrasında ölüm ve yaralanmaların meydana gelmesi neticesinde, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere İlçe Cumhuriyet Başsavcılıklarınca re’sen yürütülen tüm soruşturmalara müdahil olma ve yakından takip etme kararı almış bulunuyoruz. Yaşanan olayları kayıt altına almak, tarihe not düşmek, hukuken başvurulabilecek her yola başvurmak; insani açıdan da hukuki açıdan da tarihi sorumluluğumuzdur. Süreç içerisinde tespit ve raporlarımızı ayrıca kamuoyu ile paylaşacağız. Yaşanan ve yaşanacak hak ihlalleri konusunda sürecin takipçisi olacağımızı saygı ile bildiririz” denildi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.