Belediye bütçesinde rekor artış

23.11.2022 10:45

Edirne Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi 1 milyar 909 milyon lira olarak oy birliğiyle kabul edildi. Edirne Belediye Başkanı Gürkan 2022 yılı ile 2023 yılı bütçesi arasında yüzde 69’luk artış olduğunu söylerken, 155 yıllık Edirne Belediyesi’nin gördüğü en büyük bütçe olduğunu belirtti.

Belediye bütçesinde rekor artış

Edirne Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi 1 milyar 909 milyon lira olarak oy birliğiyle kabul edildi. Edirne Belediye Başkanı Gürkan 2022 yılı ile 2023 yılı bütçesi arasında yüzde 69’luk artış olduğunu söylerken, 155 yıllık Edirne Belediyesi’nin gördüğü en büyük bütçe olduğunu belirtti.

Edirne Belediye Meclisi Kasım Ayı II. Birleşimi, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda 2023 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçesi ve 2023 Yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri görüşüldü. Edirne Belediyesi’nin 2023 bütçesi ise 1 milyar 909 milyon olarak belirlendi.

“155 YILLIK EDİRNE BELEDİYESİ’NİN GÖRDÜĞÜ EN YÜKSEK BÜTÇE”

2022 ile 2023 bütçesi arasındaki yüzde 69’luk yükselişin bütçeyi yükselttiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “2023 yılı bütçemiz bugüne kadar 155 yıllık belediyemizin gördüğü en büyük bütçe. Bütçemizde 2022 yılına baktığımızda, 2022 ile 2023 bütçesi arasında yüzde 69’luk bir artış var. Keşke bu kadar enflasyon olmasa bizde bütçemizi milyar TL ile yapmak zorunda kalmasak. 2021 yılı Aralık ayındaki Belediyemizin toplam elektrik faturası bedeli 590 bin lira. 2022 Ekim ayı faturamız 3 milyon 186 bin lira. Atatürk Kültür Merkezi dışında ayrıca devreye soktuğumuz yerimiz yok. Bu sadece elektrik. 590 bin liradan, 3 milyon 186 bin liraya. Hiç kimse bunun böyle artmasını istemez ama bazı şeylerde mecbursunuz” dedi.

“EDİRNE BELEDİYESİ 2023 YILI BÜTÇESİ 1 MİLYAR 909 MİLYON LİRA”

2023 yılı bütçesini duyurarak, bu bütçenin kendileri tarafından yaşanılan ekonomik süreçten dolayı bu derece yüksek belirlenmek zorunda kalındığını kaydeden Başkan Recep Gürkan “2023 yılı analitik bütçemiz 1 milyar 909 milyon lira olarak onaylanmıştır. 2023 yılı bütçemizin belediyemize, Edirne’mize, Edirnelilere hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Tabi ki plan bütçe komisyonumuz başkanımızın, üyelerimizin önerileri, eleştirileri bizim için çok kıymetli. Mümkün olduğunda tasarruf yaparak bu bütçeyi alnımızın akıyla tamamlamak istiyoruz. Bu yıl inanıyorum ki ekonomide daha rahat günlere kavuşuruz. Bizde bütçeyi büyültmek yerine küçülterek daha realize ederek inşallah sıkıntılı günleri atlatırız. Bütçemizin bu kadar büyük rakamlara ulaşmasının nedenlerinden biri alt yapı, diğeri de enflasyon rakamları. Buna yapacak bir şey yok. TÜİK’in açıkladığı 2023 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 122.93. Yılbaşı itibariyle pasaportlar, harçlar derken bizim emin olun bütçemizi yüzde 69 büyüttük. Gerek harç gerek vergi gerekse tarifelerde yüzde 50 ile yüzde 70 arasında bir artışımız söz konusu. Birçok kalemde de minimum artışları tuttuk. Paraya ihtiyacımız yok mu var. Çok var hem de. Ama vatandaşa da çok fazla yüklenmek istemedik. Umarım Türkiye’miz bu ekonomik sıkıntıları atlatır kişi başı milli gelir artar, enflasyon tekli rakamlara düşer, ülke olarak da rahat bir nefes alırız” dedi

“EDİRNE BELEDİYESİ’NDE EYT’DEN YARARLANACAK 300 KİŞİNİN KIDEM TAZMİNATI CİDDİ YÜK GETİRECEK”

EYT kanunun çıkmasıyla emekli olacak olanların sayısının belediyeye yük getireceğinin altını çizen Başkan Gürkan, “EYT çıkarsa oradan bize doğacak kıdem tazminatları, emeklilik puanları çok yüksek rakamlara ulaşacağını ön görüyoruz. Arkadaşların çalışmasına göre Edirne Belediyesi’nde 300 civarı arkadaşımızın EYT’den yararlanarak emekli olması söz konusu. Bu da kıdem tazminatları konusunda çok ciddi yük getirecek bize. Hayırlısı göreceğiz” dedi.

“25 KASIM CUMA HIDIRBABA TEPESİ’NDE YÜZÜNCÜ YIL ANITININ AÇILIŞI”

Kurtuluşun yüzüncü yılını simgeleştirmek adına yapılan anıtın 25 Kasım günü açılışını ve aynı akşam resepsiyon düzenleneceğini hatırlatan Başkan Gürkan  “Edirne’nin kurtuluşunu simgeleştirmek, gelecek nesillere de bir farkındalık yaratmak için sizlerin de onayıyla kurutuluşun yüzüncü yılı anıt heykel yarışması yaptık. Jürimizin seçmesiyle çalışmalarımızı yaptık. Kurtuluşumuzun yüzüncü yılı anıtının son montajları yapılıyor. Tabi ki kurtuluş bayramına tüm arkadaşlarımız katılacak. Hıdırbaba Tepesi’nde gururla bizi gelecek yüzyıllara bizi taşıyacak olan kurtuluşun yüzüncü yılı anıtının açılışını 25 Kasım Cuma günü saat 15.00’te yapacağız. Yine o akşam kendi binamızda kurtuluş resepsiyonunu gerçekleştireceğiz. Sayın Seyfettin Selim’e de hemşehrilik beratını takdim edeceğiz. Bizlere özgürlüğü ve bağımsızlığı armağan eden, döktükleri kanlarla bu toprakları bize vatan yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Kurtuluşumuzun 100.yılı olan bu ay çok kıymetli. Tüm Edirneli hemşehrilerimizin kurtuluş bayramını ve 100.yılını bir kez daha kutluyorum. Cuma günü 25 Kasım’da Kurtuluş bayramında görüşmek üzere. Saygılar sunuyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.

Meclis sonunda 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenlerin günü kutlanırken, mecliste Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başta olmak üzere, öğretmenlik görevini yürütenlere çiçek takdim edilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler