DOLAR 32,5141 0.1%
EURO 34,8978 0.2%
ALTIN 2.463,490,09
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1988469-4,50%
Edirne
13°

HAFİF YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belediyede ‘sosyal denge sözleşmesi’ sevinci

Belediyede ‘sosyal denge sözleşmesi’ sevinci

ABONE OL
14 Ocak 2023 12:13
Belediyede ‘sosyal denge sözleşmesi’ sevinci
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi ve Tüm Yerel-Sen arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesi ile Edirne Belediyesi’nde çalışan toplam 396 memur ve sözleşmeli personelin maaşlarına tavan ücret üzerinden iyileştirme yapıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ayrıca yemek ücreti müjdesi verdi. Böylelikle Edirne Belediyesi’nde Memurlar ve Sözleşmeli Personel ilk defa yemek ücreti alacak.

Edirne Belediyesi’nde görev yapan 396 memur ve sözleşmeli personelin yüzü Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın çalışanlarını enflasyona ezdirmeme kararı ile bir kez daha güldü. Edirne Belediyesi’nde Tüm Yerel-Sen’e bağlı memur ve sözleşmeli personele verilecek olan sosyal denge tazminatını en üst limitte imzalayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir kez daha emeğin ve emekçinin yanında olduğunu gösterdi. Gürkan, ayrıca memur ve sözleşmeli personele de yemek ücreti müjdesi verdi. Edirne Belediyesi’nde çalışan memur ve sözleşmeli personel Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme Kapsamında 816.- TL yemek ücreti alacak.

Edirne Belediyesi ile Tüm Yerel-Sen arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesinin imza töreni, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda Belediye Başkanı Recep Gürkan, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri Savaş Çerkez ve Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Mümin Tolgahan Arıcanlı ile belediye personelinin katımı ile gerçekleştirildi.

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Mümin Tolgahan Arıcanlı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sosyal denge tazminatını en üst limitten imzalayarak, bir kez daha emeğin ve emekçinin yanında olduğunu gösterdiğini söyledi. Recep Gürkan’a tüm emekçiler adına teşekkür eden Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Arıcanlı, “Emekçiler olarak bizleri destekleyen, zor günlerimizde yanımızda olan Belediye Başkanımızı asla unutmayacağız. Hepimizin yaşadığı ve ortak paydası olarak Edirne’miz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri Savaş Çerkez de “Biz bu masadan hep mutlu ayrıldık. Yine mutlu bir günde beraberiz. Göreve geldiği günden bu yana emekten ve emekçiden yana olan Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Mehmet Koç da memura ve emekliye verilen yüzde 30’luk zammın yeterli olmadığına değindi. En düşük memur maaşının asgari ücret seviyelerine gerilediğini belirten Koç, “En düşük memur maaşı asgari ücretin 2010 yılında 2.2 katı, 2015 yılında 1.9 katı, 2022 yılında 1,5 katına kadar gerilemiştir. Aslında burada sorun asgari ücretin çok artması değil, buradaki sorun kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarına gerçek enflasyonun çok altında zam yapılmasıdır” diye konuştu.

Kendisinin Türkiye’de memur sendikacılığının başlamasındaki ilk isimlerinden birisi olduğunu belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, sendikacılığın önemine dikkat çekti. Sözleşme masasında bulunan Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri ve Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri’nin aynı zamanda Edirne Belediyesi personeli olmasının da kendisine ayrı bir mutluluk verdiğini belirten Gürkan şöyle konuştu:

“Bütün yaşamını emek mücadelesi ile geçirmiş bir yöneticiniz olarak ben de bundan mutluyum. Çalışanın emeğinin karşılığını alması kadar yöneticiye keyif veren başka bir şey yok. 2022 ekonomik açıdan kötü bir yıl oldu. Cumhuriyet tarihinin en kötü ekonomik yılında bir belediyenin yapabileceği en büyük yatırım olan altyapıya yakalandık. Fiyatlar 7 kat arttı. Buna rağmen 2022’de belediye tarihinin en büyük gelirine de ulaştık. 2022’de tam 742 milyon TL gelirimiz oldu. Bu Belediye tarihinin en yüksek geliri ama gider de ona göre oldu. Sosyal Denge Tazminatı ek bir yük olacak ama vicdanen de bunu vermekten rahatsız değilim. Hepinize hayırlı, uğurlu olsun.”

İmzalanan sözleşme ile Edirne Belediyesi’ndeki 396 memur ve sözleşmeli personele maaşlarına yansıyacak şekilde aylık brüt 5 bin lira sosyal denge ve aylık net 816 lira yemek ücreti ödenecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.