DOLAR 32,6278 -0.56%
EURO 35,0198 -0.72%
ALTIN 2.427,47-0,71
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2127967-1,22%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Bilim, bir erkek mesleği değildir”

“Bilim, bir erkek mesleği değildir”

ABONE OL
25 Kasım 2019 15:33
“Bilim, bir erkek mesleği değildir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilimdeki Kadınlar programında üç harika Bulgar kadını cesur bilimsel fikirlerinden dolayı ödüllendirildi. Bilginin şifrelenmesi ve korunmasına odaklanan bir proje, Dr. Maria Dzhumalieva-Stoeva’nın çalışmalarına dikkat çekti.

Diğer iki başarılı kadın ise Dr. Evgeniya Sarafova, Bulgaristan’ın büyük şehirlerinde – Sofya, Plovdiv, Varna ve Burgas’da hava kalitesini inceliyor ve yeni organik malzemeler yaratmayı amaçlayan Dr. Yulia Romanova’dır.

Ödül töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ”Bilimin bir erkek mesleği olduğu inancına bağlıyız. Sizin yardımınız bu basmakalıpları yıkıyor” dedi.

İliyana Yotova, Bulgaristan’ın, Avrupa’daki çeşitli enstitülerdeki bilim kadını açisindan ve AB’de, bilişim sektöründeki kadın sayısında öne çıktığını belirtti.

“Ancak, cam tavan olgusu ülkemizde de mevcut. Bilim alanında ise kadınların katkısı gözardı ediliyor. Yapılacak daha çok şey var “dedi

Iliana Yotova ve Bilim alanına atılmak isteyen yetenekli gençlere yardım etmek amacıyla büyük firmaların üniversitelerde daha büyük destek yapmaları çağrısında bulundu.

Bilimdeki Kadınlar programı, 1998 yılında kuruldu. Burslar, dünyanın dört bir yanındaki seçkin genç bilim kadınlara veriliyor, uluslararası bilimsel topluluğa erişmelerini sağlarken, onları bilimsel alanlarında araştırmaya devam etmeleri için cesaretlendiriyor ve bilimsel kariyerlerinde destekliyor.

(https://www.bghaber.org/bghaber/)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.