DOLAR 32,1841 -0.14%
EURO 34,9609 0.03%
ALTIN 2.425,430,31
BIST 10.707,200,29%
BITCOIN 2202012-1,07%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir Fikrim Var Proje Yarışması başlıyor

Bir Fikrim Var Proje Yarışması başlıyor

ABONE OL
11 Aralık 2019 10:53
Bir Fikrim Var Proje Yarışması başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde, Edirne’deki lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “Bir Fikrim Var” ödüllü proje yarışmasının tanıtım toplantısı yapıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan “Bir Fikrim Var” proje yarışmasının tanıtım toplantısı Edirne Lisesi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

“PROJENİN 3.YARIŞMASI”

Tanıtım programında konuşan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı “Bir Fikrim Var” projesinin, Trakya Kalkınma Ajansı ve Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle iki yıldır gerçekleştirildiğini belirterek, “Trakya Bölgemizde başlayan bir proje bu. Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, Din Öğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm liselerde okuyan çocuklarımızı kapsamaktadır. Onların özetle ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri ve kazanımları kullanarak girişimcilik, yaratıcı zeka, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırma yönetilmesini teşvik etmesini sağlamak amacıyla bu proje başlatılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan bu proje Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün de katılımıyla uygulamaya başlanmış. Bu sene inşallah 3.sü yapılacaktır.

Arpacı, “Yarışmayla öğrencilerin bilimsel yeteneklerinin geliştirilmesini, proje tasarlama geliştirme oluşturma ve uygulama deneyimlerini edinmeleri, ulusal ve uluslararası düzeyde yeterlilik ve özgüvene sahip olmaları, araştırma, problem çözme becerilerini geliştirmeleri, bilimsel düşünme yeteneği kazanmaları, ekip halinde çalışma deneyimi kazanmaları, bilgi teknolojilerini kullanmaları, kalite ve verimlilik bilincini geliştirmeleri hedeflenmektedir” dedi.

“106 PROJEDEN 50 PROJE SERGİLEME KAZANDI”

Arpacı “Edirne bir fikrim var proje yarışmasına 2018-2019 eğitim öğretim yılında il genelinde 173  proje başvurusu yapılmış ve 103 proje ön elemeyi geçmeyi başarmıştır. 12 kişilik bir komisyon tarafından bir hafta boyunca  yapılan değerlendirmeler neticesinde 106 projeden 50 proje sergileme kazandı. Bunlardan da en fazla puan alan 8 tanesi finalde mücadele etmişlerdir. Finale kalan okullarımız ve projeleri arz etmek isterim. Edirne Sosyal Bilimler  Lisesi- Trak yürüyüş rotası, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi-Güneş enerjisi ile çalışabilen internetten kontrollü evcil hayvan kulübesi, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi- Atık deyip geçme, Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Yaşam kafesi, Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol MTAL- Sıfır atık ile akıllı tarım, İpsala Şehit Er Mustafa Aydın MTAL-Bilgi şarj istasyonu, Uzunköprü Mimar Muslihiddin MTAL-Zümrüdü Anka iha modeli, Meriç Çok. Programlı Anadolu Lisesi-Karekod uygulamasıyla otobüs duraklarında kitap okuma projesi. 8.projeyi Sayın Valimizin destekleri ile bütün ilimizde ki, köylerde ki otobüs duraklarında kullanılmaya başlanmıştır. Ben bir fikrim var projesinin buradan çıkmasına ayrıca mutlu oldum. Bunun içinde okulumuza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“DÜŞÜNMEKTEN KORKMAYALIM”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda 17 Nisan 2019 tarihinde final programını yaptık. Sahnede kendilerine ayrılan sürede çocuklarımıza performanslarını gösterdiler. Projelerini tekrar tekrar anlattılar. Jüri üyelerinin sorularını cevaplandırdılar. Ve bu 8 tane sergiye hak kazanan okulumuzdan ilk 3 dereceye giren projelerimiz ise : 1.Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi- Güneş enerjisi ile çalışabilen internetten kontrollü evcil hayvan kulübesi, 2. Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi- Atık deyip geçme, 3.sü ise Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Yaşam kafesi ile projelerimiz bu şekilde derecelendirilmiş oldu. Tabi ki çocuklarımızın tasarlaması hayal etmesi çok önemli. Hayalini kurmadığınız bir şeyi gerçeğe dönüştürmeniz mümkün değildir. O yüzden öncelikle rüyalarımıza girmesi gerekiyor. Öğrencilerimize hem kendi hayat felsefesi hem de eğitim öğretim süreçlerinde hayal etmeyi öğrenmesi lazım. Hayal gücü geniş olan çocuklarımız kitap okuyup, kendini geliştirerek, uygulayarak ve yaşayarak bunlar öğrenmektedirler.2023 eğitim vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’mızın politikaları ve paradigması bu yöndedir, tamamen hayal üzerine. Düşünmekten korkmayalım. Hayal kuralım” dedi.

“ÇOK GÜZEL SONUÇLAR ALDIK”

Trakya kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de, projenin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler vererek, “2017 yılında meslek liselerimizi destekliyoruz. Bu arkadaşlar teorik destek alıyorlar. Makine ekipmanları da var. Sizler Edirne’de liselerimizin bütün altyapılarını iyileştiriyorsunuz. Biz onların altyapılarını iyileştirebilir miyiz? Teorik eğitim alırken kendi imkanları var, atölyeler var, buralarda çalışma yapıyorlar. Marangozluk, CNC ve buna benzer elektrik, elektronik, tasarım, moda gibi alanlarda çalışmaları var, Fen liselerinin çalışmaları var. Bunları biraz daha hayata dönük proje haline getirebilir miyiz? biraz daha fikirlerini, rüyalarını açabilir miyiz? Herkes benim de bir fikrim var hayata dair diyebilir mi? Oturduğu mahalleye dair, sokakta yürürken caddeye dair, trafik sorunu yaşıyorsa trafik sorununa dair, eğitim anlamında valiliğimizin uygulamalarına dair veya okulunda okurken yeni açılımlarla yeni fikirlerle moda tabirli inovatif çözümlerle bunlara dair bir şeyler söyleyebilsinler diye böyle bir proje yaptık. Teorik olarak öğrendiklerini uygulamalı olarak liselerindeki atölyelerde sanayinin ihtiyacı olan hayata dair ihtiyaçlar noktasında çözümler üretsinler. Çocukluk döneminde ekip ruhu, benim de bir fikrim var diyebilme ruhu, birey olarak ortada var olabilme ve kürsüye çıkıp bir meseleyi anlatabilme ikna edebilme yeteneğini kazanma noktasında önemli olduğunu düşündük. Ve Tekirdağ’da bir pilot uygulama yapma kararı aldık.  Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber pilot denemeyi meslek liselerinde sanayi işbirliği çerçevesinde yaptık. Çok güzel başarılı oldu. Ve bizde bunu Edirne Milli Eğitim Müdürümüz ile paylaştık. Ve beraberce bu işi hem devlet okulları hem de özel sektör okulları okulları ile beraber yapmaya karar verdik. Çok güzel sonuçlar aldık. Yüzlerce başvuru aldık. Bunların arasından tabi ki herkese ödül veremiyoruz. Ama her ilden 8 yarışmacı çıkartıp bunların arasından da 1. , 2. , ve 3. olarak çıkartıyoruz. Bundan sonraki süreçte bu 8 arkadaşımızı diğer illerle beraber birleştirerek fikirlerini yarıştırarak onlara maddi ve manevi destek olup projelerin daha da gelişmesi, daha çabuk hayata geçirilebilmesi, Trakya’nın özü olarak 1. , 2. , ve 3’ü ama bunlarında hayata dair süreçleri hızlandırması noktasında peşini bırakmayarak projelerin diğer etaplarını da takip ederek. Farklı alanlarda projelerin hayata geçeceğine inanıyoruz. Bu projelerin bir şekilde hayata geçmesi önemli Edirne olarak ayrı bir şansınız var. Sayın valimiz Ekrem Canalp, faydalı bir proje ise Milli Eğitim adına ben arkanızdayım maddi manevi destekliyorum diyor. Bu anlamda altyapının gelişmesi için her türlü imkanı sunuyor. Bu anlamda Edirne’den Trakya birincilerini bekliyoruz” dedi.

AB Proje Koordinatörü Arif Şafak Erceylan’ın Bir Fikrim Var Proje Yarışması Tanıtım Sunumunun ardından toplantı sona erdi.

Programa, Edirne Valisi Ekrem Canalp, kurum ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.