DOLAR 32,2234 0.09%
EURO 35,0351 0.05%
ALTIN 2.514,440,17
BIST 10.739,570,90%
BITCOIN 22472494,99%
Edirne
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Borisov, Trump ile bir araya geldi

Borisov, Trump ile bir araya geldi

ABONE OL
26 Kasım 2019 16:30
Borisov, Trump ile bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Amerika Birleşik Devletlerini (ABD) resmi ziyarette bulundu.

Askeri törenle karşılanan Borisov, akşam saatlerinde Beyaz Saray’da, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin başında şunları söyledi: “Bulgaristan, ABD ile stratejik ortaklığına değer veriyor ve bugünkü görüşmemizin bunun gelişimine büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Görüşmemizi özgürlük ve demokrasinin simgesi olan Beyaz Saray’da yapmamız benim için büyük bir şeref ve ayrıcalık” dedi.

Borisov, iki ülke arasında her düzeyde kurulan politik diyalogdan duyduğu memnuniyeti ve diyalogun aktifleştirilmesinin her iki ülkeye de fayda sağlayacağına dair güvenini dile getirdi.

Başbakan, Bulgaristan ve ABD arasında birçok alanda mükemmel bir ortaklık olduğunu vurguladı. Borisov, iki ülke arasında F-16 Blok 70 tipi savaş uçağı alım sözleşmesinin hazırlanması ve imzalanması konusunda yapıcı etkileşime dikkat çekti. Başbakan, özellikle Bulgar Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu konusunda sanayi işbirliğini vurguladı.

Borisov, ayrıca ulusal güvenlik bağlamında Bulgaristan ve ABD’nin enerji alanında da işbirliği yürüttüğünü belirtti. Ülkemizin üzerinde çalıştığı ve enerji kaynaklarının ve tedarik rotalarının çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak projelere vurgu yaptı.

Başbakan Borisov’un vurguladığı bir diğer konu ise Bulgaristan ile ABD arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin önemi oldu. Başbakan, ABD’li yatırımcıları ülkemize davet ederek ülkemizin ileri teknoloji endüstrilerini teşvik etme arzusunu dile getirdi. Borisov, Bulgaristan’ın bir yatırım hedefi olarak avantajlarına dikkat çekti.

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın ABD ile işbirliğini eğitim, bilim, turizmi ve insanlar arasındaki bağlantıları teşvik etmek gibi diğer birçok alanda derinleştirmek istediğini belirtti.

(https://www.kircaalihaber.com/?)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.