DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21618921,21%
Edirne
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bosna Hersek’te “Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayı

Bosna Hersek’te “Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayı

ABONE OL
10 Ekim 2023 14:36
Bosna Hersek’te “Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TİKA ve Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları (UKDA) iş birliğinde Saraybosna Üniversitesi ev sahipliğinde, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü”  adlı çalıştay düzenlendi.

Çalıştay öncesinde, UKDA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek ve Yönetim Kurulu üyeleri Saraybosna Büyükelçiliğini, TİKA Saraybosna Program Koordinasyon Ofisini, Yunus Emre Enstitüsünü ve Maarif Vakfını ziyaret etti.

“Yabancılara Türkçe Öğretimi ve Türkoloji” konusunda güncel değerlendirmelerin yapıldığı görüşmelerde, Balkan coğrafyasında Türkçe öğretiminin önemi ele alındı.

Çalıştay açılışında tebliğ sunan Yönetim Kurulu Başkanı Temizyürek, konuşmasında Türkçenin barış dili olduğunu vurguladı.

Çalıştaya katılan öğretim üyeleri ve alan uzmanları, bilgi ve tecrübelerini paylaşma fırsatı elde etti.

Türk kültürü ve Türkoloji alanında önemli bir platform sağlayan “Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayı, bu konularda uzmanların görüş ve deneyimlerini bir araya getirdi.

Ayrıca, Türkçenin Balkanlar’da yaygınlaştırılması ve öğretilmesi konusundaki önemi üzerine önemli tartışmalara ve kararlar alınmasına katkı sağladı.

Kapanışta, Balkanlar’da Türkçenin genel durumu, hukuki temeller ışığında, UKDA Yönetim Kurulunun hukuk heyetince değerlendirildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.