DOLAR 29,0018 0.04%
EURO 31,2354 0.03%
ALTIN 1.858,39-0,43
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1227550-2,75%
Edirne

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgaristan’da işsizlik rekor seviyeye düştü

Bulgaristan’da işsizlik rekor seviyeye düştü

ABONE OL
2 Eylül 2019 11:46
Bulgaristan’da işsizlik rekor seviyeye düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, “Sürdürülebilir İstihdam, Onurlu Ücret ve Artan İş Güvensizliğinin Üstesinden Gelmek İçin Sendika Politikaları” konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, “Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine göre işsizlik oranı, % 4,2’lik rekor seviyelere düştü ve ortalama ücrette sürekli büyüme oranı yıllık bazda % 10’a ulaştı” diye bildirdi.

Bakan’ın ifadesine göre kuşkusuz sürdürülebilir istihdam, onurlu ücret ve artan iş güvensizliğinin üstesinden gelinmesi konusu herkes için büyük önem taşıyor.

Petkov,” Son yıllarda Bulgaristan hükümetinin çabaları, onurlu ücret ve sürdürülebilir istihdamın ön koşulu olan finansal istikrar sağlanılması, yeni yatırımlar yapılması ve gelirlerin artırılması üzerine odaklandı” diye hükümeti övdü.

Bakan,” İnsanların karşılaştığı ana zorluklar demografik değişim, dijital teknolojilerin artan etkisi, değişen üretim düzenleri ve değişen iş ilişkileri ile ilgilidir. Artan dijitalleşmeler ve dönüşümler, toplumun işgücü profiline yeni şartlar getirdi” diye belirtti.

Petkov, “Avrupa Birliği üye devletlerinin her birinin karşılaştığı işgücü piyasasının önündeki zorluklar, çalışanların iş güvensizliğini ve sosyal haklarının kısıtlanmasını önlemek amacıyla sürdürülebilir istihdamı ve onurlu ücret ödenmesini güvence altına almak için doğru yaklaşımı bulmakla ilgilidir” diye kaydetti.

Bakan’ın ifadesine göre, iyi sosyal diyalog iş dünyasını, işgücünü ve devleti daha da yakınlaştırıyor. Diyalogun gelişimi ve diyalog mekanizmalarının genişletilmesi, rekabetçiliği ve çalışma koşullarının artmasını sağlayarak, devlet ve sosyal ortakların çabalarıyla devam etmelidir.

Petkov,”Ççalışma koşulları, onurlu ücret, mesleki becerilerin geliştirilmesi ve rekabet gücünün arttırılması gibi toplumun karşılaştığı ana zorlukların üstesinden gelmek için dengeli bir yaklaşım bulunmalıdır” dedi.

Bakan, daha iyi bir gelecek ve ekonomik güvenlik, toplumu güçlendirecek, iş güvensizliğini azaltacak ve tüm işçilerin çalışma koşullarını garanti edecek sosyal adaleti sağlama fırsatlarını değerlendirmemiz gerektiğini söyledi.

İsthdam Ajansı İcra Müdür Yardımcısı Milena Georgieva, uluslararası konferansın sorunları tespit etmek, iyi pratik çözümler bulmak ve emek eşitsizliğinin giderilmesi için bir fırsat olduğunu söyledi. Georgieva, iyi Avrupa uygulamalarını paylaşmanın, işgücü piyasasının önündeki zorlukların üstesinden gelmek için iyi bir inisiyatif olduğuna inanıyor.

www.kircaalihaber.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.