DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21600811,45%
Edirne
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgaristan’ın, UNESCO programlarında verdiği önceliklerini özetledi

Bulgaristan’ın, UNESCO programlarında verdiği önceliklerini özetledi

ABONE OL
14 Kasım 2019 12:37
Bulgaristan’ın, UNESCO programlarında verdiği önceliklerini özetledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan Kültür Bakanı Boil Banov, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) 40. Genel Konferansı kapsamında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’ı UNESCO programlarında verdiği önceliklerini ve onların uygulamalarına katkısını ana hatlarıyla özetledi.

Bulgaristan’ı UNESCO programlarında verdiği öncelikli alanlar şunlar: eğitim; maddi, maddi olmayan ve su altı kültürel mirasının korunması ve ilgili UNESCO sözleşmelerinin uygulanması; bilim ve çevre koruma.

Banov, “Bulgar kurumlarının aktif olarak üzerinde çalıştığı temel eğitim öncelikleri, yaratıcılığın, keşifçiliğin, icatçılığın ve eleştirel düşüncenin teşviki, her bir bilgi arayıcısının kişisel potansiyelinin tam gelişiminin teşvik edilmesi, gençlerin bilgi ve yeniliğe dayalı küresel ekonomide öğrenmek, yaşamak ve çalışmak için hazırlanmasıdır” diye vurguladı.

Bakan’ın ifadesine göre amaç, daha kaliteli, eşit ve kapsayıcı bir eğitim seviyesi elde etmektir.

Ülkemizin UNESCO’nun sosyal bilimlerdeki faaliyetlerine yönelik büyük ilgisi ile ilgili olarak Banov, etiğin bilim ve teknolojide uygulanmasını, sosyal hizmetlerin dönüşümlerinin yönetimini, her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı mücadeleyi ve bunun sonucunda ortaya çıkan hoşgörüsüzlüğe karşı mücadeleyi, sosyal olarak en savunmasız grupların sorunlarını tam olarak çözülmesini desteklediğini vurguladı.

Bakan, ”Fikirlerin serbest dolaşımının ve bilgi ve bilimsel bilgiye evrensel erişimin ve ifade özgürlüğüne vurgu yapılarak bilgi ve iletişim teknolojilere evrensel erişimin teşvik edilmesi, UNESCO önceliği olmaya devam etmesi gerekmektedir” diye ekledi.

Sofya’daki Güneydoğu Avrupa’daki Somut Olmayan Kültürel Mirası Koruma Merkezi’nin çalışmaları ile ilgili Banov, kültürel mirasın saklanması, korunması ve yönetimi için uluslararası ilkelerin uygulanmasında geniş bir işbirliği yapılmasına yönelik çalışıldığını belirtti. Bakan, kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması ve kültürlerarası diyalogun güçlendirilmesi amacıyla örgün ve yaygın eğitimin, UNESCO’nun temel önceliği olduğuna dikkat çekti.

Bakan’ın ifadesine göre, hızla değişen bir dünyada, UNESCO değişimlere ve zorluklara ayak uydurmalı ve hatta düzeltici önlemleri öngörmeli ve uygulamalıdır.

UNESCO reform süreciyle ilgili olarak Banov, ülkemizin UNESCO Ortaklık Stratejisi ve özellikle dijital fırsatları kullanarak gençlerin dahil edilmesi için İletişim Stratejisi’nin başarılı bir şekilde uygulanmasına özel önem verdiğini vurguladı. Bakan, teşkilatın amaçlarına ulaşması için başka bir aracın UNESCO’nun programlarını tam olarak sürdürmesi, etkinliğini arttırması ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nde yer alan hedeflere yönelik taahhütlerinde kabul edilen liderliğini gerçekleştirme olanaklarını koruması olduğunu söyledi.

(kircaalihaber.com)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.