14.5 C
Edirne
16:18 - 9 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Siyaset

Çakırlar Tabyaları sordu

Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, müze ve restorasyon çalışmaları devam eden Tabyaları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM’ye müze ve restorasyon çalışmaları devam eden Kıyık ve Hıdırlık Tabyası ile ilgili soru önergesi verdi.

Çakırlar, soru önergesinde; Balkan Savaşı sırasında Edirne’nin savunmasında kullanılan tabyalardan biri olan Kıyık Tabyası, 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve Şehitleri’nin anısına Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi olarak tanzim edilmiş bir kompleks olduğunu hatırlatarak, “Zor şartlarda Edirne’yi savunan Şükrü Paşa’nın anısına mezarı buraya getirilmiş ve bir anıt yaptırılmıştır. Anıtla birlikte burada bulunan tabyada Balkan Savaşlarını anlatan ve Edirne halkının elinde bulunan o dönemde kullanılmış eşyalardan bir müze oluşturulmuştur” dedi.

BAKAN ERSOY’A SORULAR

Milletvekili Çakırlar, müze ve restorasyon çalışmaları devam eden Hıdırlık Tabyası ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti;

  • Restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olan müze ile ilgili herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır?
  • Müze hangi tarih itibariyle kapatılmıştır? Ne zaman kapılarını hizmete açacaktır?
  • Restorasyon işleri ihale usulü ile mi yaptırılmaktadır? İhale usulü ile yaptırılmakta ise neden sözleşme bedeli, sözleşme tarihi ve yüklenici firma ile ilgili bir tabela bulunmamaktadır?
  • Restorasyon çalışmaları devam eden Hıdırlık Tabyası ne zaman hizmete açılacaktır?

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Asılsız korona virüs paylaşımlarına itibar etmeyin

Son Haber

“Su Altı Maskeleri” entübe hastalara nefes olacak

Son Haber

Edirne’de “Süper Ay”

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla