DOLAR 28,9796 -0.03%
EURO 31,1948 -0.09%
ALTIN 1.853,94-0,67
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1214689-4,27%
Edirne

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Çaldığı ezgilerle müzik ziyafeti sundu

Çaldığı ezgilerle müzik ziyafeti sundu

ABONE OL
26 Kasım 2019 10:37
Çaldığı ezgilerle müzik ziyafeti sundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası’nda gerçekleşen etkinlikte Volkan Yaran, zengin ve köklü repertuvarıyla birçok otantik eserin ezgilerini, koleksiyonundaki enstrümanlarla harmanlayarak müzikseverlerin beğenisine sundu.

Volkan Yaran, 17 yıl içerisinde dünyanın dört bir yanından topladığı üflemeli, telli, yaylı, nefesli ve tuşlu enstrümanların bir bölümünü, geleceğin sanatçılarına tanıttı. 80 ülkeden yaklaşık 450 çalgının yer aldığı uluslararası bir çalgı koleksiyonuna sahip olan Volkan Yaran, farklı kültürlere ait yaklaşık 21 enstrümanı yapım süreçleri, icra biçimleri, ait oldukları müzik kültürü ve diğer çalgılarla ilişkileri bakımından öğrencilere tanıttı. Oldukça renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Volkan Yaran, koleksiyonuna ait bazı çalgıların serüvenlerini, müzik kültürlerini öğrencilere anlatarak, tanıtımını yaptığı çalgılarla o kültürlere ait geleneksel eserlerden de örnekler paylaştı.

Etkinlikte, her çalgının yaşayan bir kültür olduğunu, bir insanı ve bir hikâyeyi anlattığını ifade eden Volkan Yaran, sunum ve çalgı performansı eşliğinde dinleyenlere büyüleyici bir müzik şöleni sundu. Çin’den İrlanda’ya, Afrika’dan Rusya’ya kadar farklı ülkelerin geleneksel çalgılarını öğrencilerle buluşturan Volkan Yaran, ses ve hayat verdiği enstrümanlarıyla dinleyenleri uzun ve keyifli bir dünya turuna çıkardı. Volkan Yaran, 20 yıla yakındır devam eden müzik ve sanat yaşamında edindiği bilgileri ve gezdiği diyarları da öğrencilerle paylaştığı samimi bir söyleşiye imza atarak genç müzisyenlere, sanat anlayışına ve sanata yüklediği anlamlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’dan edindiği etnik çalgıları, tüm dikkat çekici yönleriyle öğrencilere tanıtan Volkan Yaran’ın sunduğu enstrümanlar arasında; Hu lu si, Parmak Curası, Ocarina, Kemik Flüt, Konuşan Davul, Mey Balaban, İrlanda Flütü, Rebap, Ukulele, Xun, Kabak Kemane, Santur, Kora, Bandoneon, Perdesiz Gitar, Çeng, Panflüt, Dombra, Lavta, Balafon ve Balalayka yer aldı. Ezgileriyle dinleyenleri geçmişten günümüze eşsiz bir müzikal yolculuğa çıkaran Volkan Yaran, büyük beğeni ve alkış topladı.

Etkinlikte konuşan Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu Akademik Danışmanı ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Belgin Uzunoğlu Yegül topluluğun, üyelerinin mesleki ve kültürel gelişimlerini destekleyici etkinlikler düzenlemek, sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışmaları yürütmek için kurulduğunu hatırlatarak, “Üyelerinin büyük çoğunluğu Eğitim Fakültesi öğrencilerinden oluşan topluluğumuz üyelerine, öğretmenlik yaşamlarında müziği yaratıcı ifade olanağı sunan bir unsur olarak kullanabilmelerini destekleyecek ve bu bağlamda deneyim kazandıracak pek çok etkinlik gerçekleştirdi. İlimiz ilkokulları ve anaokulları kapsamında yürütülen bu çalışmalar yanında, çeşitli söyleşiler ve atölye çalışmaları da düzenledik. Dünya çalgılarını ve bu çalgılardan eser örneklerini dinleme olanağı sunan bu etkinlik de topluluğumuzun önemli çalışmalarından biri oalrak öne çıktı.” dedi.

Etkinlik sonunda, davetli sanatçı ve müzik eğitmeni Volkan Yaran’a, Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Belgin Uzunoğlu Yegül tarafından, çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.