DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2167361-0,03%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’den Meriç Nehri Projelerine eleştiri: Tam bir fiyaskoya dönüştü

CHP’den Meriç Nehri Projelerine eleştiri: Tam bir fiyaskoya dönüştü

 Edirne'de Meriç Nehri kıyılarında yapılan projelerin israf ve yanlış yönetimle dolu olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Meriç Nehri kıyılarında talan devam ettiğini ve halkın parasının talan edildiğini söyledi.

ABONE OL
24 Mayıs 2024 13:28
CHP’den Meriç Nehri Projelerine eleştiri: Tam bir fiyaskoya dönüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Meriç Nehri kıyılarında yapılan projelerin israf ve yanlış yönetimle dolu olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Meriç Nehri kıyılarında talan devam ettiğini ve halkın parasının talan edildiğini söyledi.

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Meriç Nehri kıyılarında yapılan projeleri ile ilgili açıklamada bulunarak, yapılan projelerin israf ve yanlış yönetim eleştirisinde bulundu.

“DOĞAYI TAHRİP ETTİ, HALKIN GÜVENİNİ SARSTI”

Balkanlı, yaptığı açıklamada, Meriç Nehri kıyılarının yıllardır yanlış yönetim ve projelerle bir yap-boza döndüğünü ifade etti. Vergilerle finanse edilen projelerin israf ve kötü yönetim nedeniyle halkın faydasına sunulamadığını belirten Balkanlı, kamu kaynaklarının bilinçsizce harcandığı ve liyakatsiz kişilere teslim edilen projelerin doğayı tahrip ettiğini ve halkın güvenini sarstığını vurguladı.

“TAM BİR FİYASKOYA DÖNÜŞTÜ”

2015 yılında TOKİ tarafından başlatılan ve 2022 yılında ikinci etabı müteahhit firmalar tarafından 400 milyon TL ve 650 milyon TL bedelle üstlenilen ‘’ Meriç Nehri Kıyı Düzenleme Projesi”nin tam bir fiyaskoya dönüştüğünü dile getirerek, “Önce Meriç nehri kıyılarında Bülbül adası ve Söğütlük bölgesinde, her iki kıyı boyuna toprak dolgu yapılarak piknik ve oturma alanları oluşturuldu, ancak bu yapılar kısa sürede yıkıldı. Ardından forekazıklı duvar yapıldı, ancak bu da tıraşlanarak işlevsiz hale geldi. Şimdi ise gabion duvarlar yapılmakta, fakat bu duvarların da yıkılacağı ve yerine DSİ’nin projesi olan kademeli duvar ve cam duvar yapılacağı söyleniyor” dedi.

“PROJENİN HER AŞAMASINDA BİR BAŞARISIZLIK HİKAYESİ YATMAKTA”

Projenin her aşamasında bir başarısızlık hikayesi yatmakta olduğunu savunan Balkanlı, “Liyakatsiz kişilerce yapılan planlamalar, doğanın da dengesini bozarak çevresel tahribat yaratmakta ve kamunun kaynaklarını heba etmektedir. Meriç Nehri kıyılarında yapılan bu yanlış yatırımlar, sadece ekonomik kayıplara değil, aynı zamanda çevresel yıkımlara da sebep olmaktadır. ‘’Kauçuk gövdeli Arşimed Türbinli mini HES’’ gibi projeler, doğal dengeyi bozarak bölgenin ekosistemine zarar vermektedir. Edirne DSİ Bölge Müdürlüğünün sorumluluğundaki Meriç nehri kıyıları ve bu alanlar ile ilgili DSİ’nin sessizliği ve denetimsizlik, halkımızın tepkisini çekmektedir. Sulama yatırımlarına harcanması gereken paralar, yanlış projelerle yandaş müteahhitlere aktarılmakta, halkın refahı hiçe sayılmaktadır. Bu durumu denetleyen ve kamuoyuna doğru bilgi veren bir mekanizmanın olmaması, şeffaflık ilkesine aykırıdır ve halkın güvenini zedelemektedir” dedi.

“ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK İLKESİNE UYGUN YÖNETİM ÇAĞRISI”

Balkanlı, halkın vergilerinin liyakatsiz kişilere teslim edilen projelerle israf edilmesine ve yandaş müteahhitlere kaynak aktarılmasına son verilmesi gerektiğini belirterek, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine uygun yönetim çağrısında bulundu.

CHP olarak, halkın çıkarlarını korumak için doğru bilgilendirme yapmaya devam edeceklerini belirten Balkanlı, her kuruşun hesabının sorulacağı bir yönetim anlayışıyla bu talan ve yağma düzenine son verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.