DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21150330,37%
Edirne
32°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP’li Balkanlı, “Buğdayın tonu en az 17 bin TL olmalı”

CHP’li Balkanlı, “Buğdayın tonu en az 17 bin TL olmalı”

ABONE OL
3 Haziran 2024 14:02
CHP’li Balkanlı, “Buğdayın tonu en az 17 bin TL olmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, AKP’nin 2024 yılı buğday fiyatlarını henüz açıklamaması nedeniyle çiftçilerin zor durumda kaldığını belirtti. Balkanlı, yanlış tarım politikaları ve artan maliyetler sebebiyle buğday üreticilerinin büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, bu yıl enflasyonun ve maliyetlerin artması nedeniyle buğdayın ton fiyatın en az 17 bin TL olması gerektiğini söyledi.

Balkanlı, yaptığı açıklamada, “Ülkemizin tarımsal üretiminde stratejik öneme sahip olan buğday, son yıllarda uygulanan yanlış politikalar ve artan maliyetler nedeniyle büyük bir krizle karşı karşıyadır. Çiftçilerimiz, her geçen gün artan girdi maliyetleri, belirsiz fiyatlar ve ithalat politikaları yüzünden zor durumdadır. AKP’nin 2024 yılı buğday fiyatlarını açıklamak yerine geciktirmesi, çiftçilerimizi daha da tedirgin etmiştir. AKP iktidarının uygulamış olduğu tarım politikaları çiftçilerimizi büyük bir şekilde mağdur etmiştir” dedi.

Trakya bölgesinde buğday hasadının yeni başladığını belirten Balkanlı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hala fiyat açıklamamasının çiftçileri endişelendirdiğini söyledi. Geçen yıl 1 ton buğday için 8 bin 250 ve 1000 TL’lik prim ile birlikte 9 bin 250 TL fiyat açıklandığını hatırlatan Balkanlı, bu yıl enflasyonun ve maliyetlerin artması nedeniyle fiyatın en az 17 bin TL olması gerektiğini ifade etti.

Balkanlı, “2023’de Toprak Mahsulleri Ofisi 11,5 milyon ton civarında buğday alımı gerçekleştirdi. Ancak ithalat rekorları kırdık ve 3,7 milyar dolar karşılığında 11,7 milyon ton buğday ithalatı yaptık. TMO’nun depoları dolu, bu nedenle bazı bölgelerde açıkta bile buğday depolandı. Dünya buğday fiyatlarının düştüğüne yönelik açıklamalar çiftçilerimizi tedirgin etmektedir. Çiftçilerimiz tüm olumsuz koşullara rağmen ülkemiz için stratejik öneme sahip buğdayını üretti” dedi.

TMO’nun taahhütname ile buğday alımında gecikmeler yaşandığını belirten Balkanlı, bu gecikmelerin çiftçileri tüccara mecbur bıraktığını ve geçen yıl birçok üreticinin borçlarından dolayı TMO’nun açıkladığı fiyatların altında satış yapmak zorunda kaldığını söyledi. Balkanlı, “Geçen yıl buğdayını satmayıp bekleten üreticiler ciddi anlamda zarar etti. Çiftçilerimizin girdi maliyetleri her geçen gün artmasına rağmen AKP ve küçük ortağı MHP bu durumu görmek istemiyor” dedi.

CHP olarak çiftçilerin yanında olduklarını vurgulayan Balkanlı, buğday fiyatlarının adil bir şekilde belirlenmesi gerektiğini ve maliyetler, girdi fiyatları ve enflasyon dikkate alınarak fiyatın en az 15 TL olması ve 2 TL prim ödemesi yapılması gerektiğini söyledi. Balkanlı, “TMO’nun alım süreçlerindeki aksaklıkların giderilmesi, randevu sisteminin iyileştirilmesi ve depolama kapasitesinin artırılması gerekmektedir” dedi.

Balkanlı, dış piyasada fiyatların ne kadar düşerse düşsün, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında buğday fiyatlarının 450 doları gördüğünü unutmamak gerektiğini belirtti. İthalatın çözüm olmadığını söyleyen Balkanlı, “Maliyetler, girdi fiyatları ve enflasyon dikkate alınarak açıklanacak buğday fiyatı en az 15 TL olması ve 2 TL’de prim ödemesi yapılması gerekir. Aksi takdirde çiftçilerimiz tarlasını, toprağını, traktörünü satıp çiftçiliği bırakmak isteyecektir. Türkiye’nin buğday üretiminde yaşadığı kriz, AKP iktidarının yanlış tarım ve ithalat politikalarının sonucudur. Çiftçilerimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.