Çiğ süt fiyatlarının arttırılması talebi

11.03.2020 15:27

Çiğ süt fiyatlarının arttırılması talebi

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, çiğ süt fiyatlarının arttırılmasını istediklerini bildirdi.

Dermenci, yaptığı yazılı açıklamada, Ulusal Süt Konseyi’nin soğutulmuş çiğ süt fiyatını 2,30 lira olarak belirlediğini belirtti.

Konseyin belirlediği fiyatın 2020 Aralık ayına kadar geçerli olduğunu ilan ettiğini aktaran Dermenci, Türkiye ve dünyadaki ekonomik şartların değiştiğini kaydetti.

Dünya piyasasında yaşanan olumsuz etkiler nedeniyle besicinin üretim maliyetlerinin arttığını bildiren Dermenci, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dövizin yükselmesi, özellikle yem, makine ve ekipman, işçi, enerji fiyatları ile diğer maliyetlerindeki fiyat artışı göz önüne alındığında bu fiyatın ve tarihin sürdürülebilir olmadığı görüldü. Bunun neticesinde ya Ulusal Süt Konseyi bir an önce toplanıp referans fiyatını güncelleyerek fiyat istikrarını sağlamalı ya da bölgesel fiyatlandırma yapılmalıdır. Maliyetlere bakıldığında, süt fiyatları 2,5 lira ve toplama ile soğutma bedeli olarak belirlenmelidir. Üreticimizin eline net 2,5 lira süt parasının geçmesi sağlanacak şekilde Ulusal Süt Konseyi fiyat belirlemelidir”dedi.

(AA)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler