Cingöz, “Faturalardan yan kalemler kaldırılsın”

17.11.2021 11:38

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Kemal Cingöz, vatandaşın ve esnafın ev ve dükkana gelen faturalarda yan kalemlerin alınmaması çağrısında bulundu. 

Cingöz, “Faturalardan yan kalemler kaldırılsın”

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Kemal Cingöz, vatandaşın ve esnafın ev ve dükkana gelen faturalarda yan kalemlerin alınmaması çağrısında bulundu.  TRT payının kaldırılmasını örnek göstererek faturalarda KDV’nin düşürülmesi ÖTV’nin de kaldırılması gerektiğini söyleyen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, yan kalemlerin azalmasıyla vatandaş ve esnafın giderlerinde yüzde 50 düşüş ile rahatlayacağını ifade etti.

“FATURALARDA KDV DÜŞÜRÜLSÜN, ÖTV KALDIRILSIN”

Gelen faturaların yüksekliğine değinen EDESOB Başkanı kemal Cingöz, “Kış ve yaz bu faturalar gerçekten çok yüksek. Enerji fiyatları aşırı derecede yükseldi. Herkes zam yapanlara müdahale ediyor ama enerji fiyatlarına zam yapanlara bir şey diyebilen var mı? Yok. Onun için mutlaka KDV de düşürülmeli. Özel Tüketim Vergisi kaldırılmalı. TRT payını kaldırdılar. Bunun gibi yan kalemler kalkmalı. Tükettiğinin bedelini toplum ödemeli. Esnafta, vatandaşta, sanayicide ne tüketiyorsa onu ödemeli. Bir koyundan 3-5 deri çıkmamalı. Tabiki devleti yönetenlerde bunun hesabını yapıyordur. Demek ki idare edebilmek için bunları da alması gerekiyor. Bu yan kalemler alınmasa esnafı rahatlatır. Yüzde 50 gider kalemleri azalır. Çünkü faturaları eline aldığın zaman tüketim bedeline yakın yan giderler var. Ciddi bir rahatlama olur. Zaten esnaf kredi çektiği için borçlu. Kafasında o borçları da ödeme çabası var. O borçları ödemesi içinde bir rahatlık olur. Konutları bırak iş yerlerinde ciddi bir elektrik gideri var. Asgari ücretli için 200 lira gelen fatura yan giderlerin kaldırılmasıyla 100 liraya düşmesi ciddi bir katkı değil midir? Devletimiz bir sürede olsa vatandaşı rahatlatması gerek” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler