DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21691740,03%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cingöz, “Koop bakkal her şeyi satamayacak”

Cingöz, “Koop bakkal her şeyi satamayacak”

ABONE OL
1 Aralık 2022 11:22
Cingöz, “Koop bakkal her şeyi satamayacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde protokolü imzalanan Koop Bakkal projesinde bir konuya dikkat çeken Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, bakkalların her ürünü satamayacağını sadece Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürettiği ürünleri satacağını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Marketlerinde bazı ürünlerin zincir marketlere göre daha pahalı olduğunu kaydeden Cingöz, bakkalların bu pahalı fiyatlarla zincir marketlerle yarışamayacağını belirtti. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürünlerinin çoğunu dışarıdan aldığını dile getiren EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, kendi ürettiği takdirde fiyatlarının düşeceğini, o zaman bakkalların zincir marketlerle yarışında bu projenin işe yarayacağını ifade etti.

“BAKKALLAR SADECE TARIM KREİ KOOPERATİFLERİ’NDE SATILAN ÜRÜNLERİ SATACAK, HEPSİNİ DEĞİL”

Koop Bakkal projesinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin bakkallara sınırlı ürün vereceğini işaret eden EDESOB Başkanı Cingöz ”Tarım Kredi Kooperatifleri ürünlerini bakkallarda satacak. Peki kaç kalem satacak? Sınır var diye duydum ben.  Bugün Tarım Kredi Kooperatiflerinin  mağazalarında satılan bütün ürünleri satmayacak dediler. Tarım Kredi marketinde olan her ürün değil, sadece Tarım Kredi Kooperatiflerinin kendi üretmiş olduğu ürünleri satacak. Peki Tarım Kredi Kooperatifleri ile zincir marketlerin sattığı ürünlerle arasında fiyatları mukayese eden var mı?. Fiyatlarda çok fazla bir değişkenlik yok. Hayırlısı olsun diyeceğiz bakkal esnafı için. Ama çok avantajlı olduğu söylenemez. Tarım Kredi Kooperatifi için Sayın Cumhurbaşkanımız açıklama yaptı, “ben Tarım Kredi Kooperatiflerine talimatı verdim yüzde 30, 40 kalemde indirim yapılacak” dedi. Eşime dedim ki, “madem böyle bir indirim var, git bakalım burada fiyatlar nedir, ne değildir sen al göreyim ki bize sordukları zaman afaki konuşmayalım.” Eşim gitti Tarım Kredi Kooperatiflerinden bir şeyler aldı zincir marketlerden pahalı.  Peki bakkal zincir marketten pahalı olan ürünü nasıl pazarlayacak? Burada da bir sıkıntı var.  Tarım Kredi’nin üretimi artırıp, fiyatları düşürmesi lazım” dedi.

“TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ZİNCİR MARKETLERDEN PAHALI”

Tarım Kredi Kooperatifi’nin birçok ürünü dışarıdan aldığını belirterek, kendi ürettiği takdirde fiyatların düşeceğini söyleyen Cingöz, “Şimdi Tarım Kredi ne kadar üretiyor? Türkiye’nin ne kadara ihtiyacı var? Tarım Kredi kendi ürettiği ürünlerin hepsinde Türkiye’deki ihtiyacı karşılayacak konumda olsa zaten o zaman fiyatlar düşer.  Tarım Kredi de ay çiçeğini çiftçiden alıyor. Diğer yağ fabrikaları da çiftçiden alıyor, ikisi de aynı paraya alıyor. İşçi maliyeti özel fabrikadan Tarım Kredi’de yüksek. Çünkü özel fabrikalarda, özel sektörde o tip işçiler hepsi asgari ücretle çalışıyor ama Tarım Kredi’de maaşlar iyi. Nasıl onlarla rekabet edecek? Ayçiçeğini kendi üretse o zaman tabi ki maliyet düşer. Ama o da üreticiden alıyor ayçiçeğini. Kaldı ki özel sektörün de üstünde fiyatla alıyor. Başka türlü vatandaş götürüp Tarım Kredi’ye mal dökmüyor.  Ben çiftçiysem Tarım Kredi’den borç olarak mazotu, gübreyi almışsam borcum kadarını benden alıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin üretimi ne kadar? Bakkallar için hayırlısı olsun diyeceğiz” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.