DOLAR 32,2398 0.03%
EURO 35,0584 -0.02%
ALTIN 2.444,890,65
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 2196959-1,71%
Edirne
22°

KAPALI

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Devlet, azınlığın dini özerkliğini korumakla mükelleftir”

“Devlet, azınlığın dini özerkliğini korumakla mükelleftir”

ABONE OL
23 Kasım 2019 13:16
“Devlet, azınlığın dini özerkliğini korumakla mükelleftir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rodop ili KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet, Azınlığın dini özerkliğini yakından ilgilendiren anayasa değişikliği hakkında meclis genel kurulunda konuştu.

Anayasa değişikliği görüşmelerinin yapıldığı meclis genel kurulunun, dini özgürlüklerle ilgili 13. maddeye ilişkin oturumunda söz alan milletvekili İlhan Ahmet, Azınlık kamuoyundaki endişeleri dile getirdi.

“MÜFTÜLÜKLERİN İDARE VE YÖNETİMİNE DEVLETİN MÜDAHİL OLMASI AZINLIK KAMUOYUNDA TEPKİYLE KARŞILANDI”

Azınlığın dini özerklikle ilgili hassasiyetlerini mevcut hükümetin dikkatine sunan miletvekili, “SYRİZA hükümeti döneminde bakan Gavroğlu’nun imzasıyla çıkartılan ve Azınlığın dini özerkliğini ‘devletleştirme’ yönünde hükümetin açık müdahalesi özelliği taşıyan Cumhurrbaşkalığı kararnameleriyle, Azınlığımızın din ve ibadet özgürlüğünün halihazırda nasıl ihlâl edildiğini hatırlatmak isterim. Her iki kararnamede Trakya’daki Müftülük kurumlarının yönetim ve idaresine doğrudan yapılan müdahaleler ile, Azınlığın dini kurumlarının özerk olma hakkı bu hakkın korunmasıyla mükellef olan devlet tarafından bizzat ihlâl edilmiştir” diye belirtti.

“AİHM: DEVLET ELİYLE DİNİ ÖZERKLİĞE MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ”

İlhan AHMET diğer yandan Yunanistan’la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin içtihat niteliği taşıyan kararlarını da hatırlatarak, “AİHM kararlarında da dikkat çekildiği üzere, ülkedeki dini kurumların, dernek gibi örgütlenmelerin özerkliğine ve serbestçe faaliyet göstermesine karşı devlet tarafından yapılacak herhangi bir müdahalenin kabul edilemez olduğu vurgulanmaktadır.

Benzer şekilde AİHM’in ‘İbrahim Şerif Davası’ kararında, azınlıkların dini özerkliğine devletin menfi veya müspet müdahalelerde bulunulmasının meşru görülmediği kaydedilmiştir” dedi.

ANAYASADAKİ DİNLER ARASI EŞİTLİKİLKESİ PRATİKTE DE UYGULANMALI”

Konuşmasında ‘dinler arası eşitlik’ ilkesine de atıfta bulunan milletvekili İlhan Ahmet, anayasada yer alan ilkenin pratikte uygulanmasına işlerlik kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Bu kapsamda, Anayasanın 3. maddesinde düzenleme yapılmasını teklif eden milletvekili, “Anayasada Yunanistan’ın egemen dini olarak belirlenen Ortodoksluğun yanında ülkede tanınan diğer dinler ve mensupları ile dini inanca sahip olmayanların da eşit muamele göreceğinin güvence altına alındığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Zira bir hukuk devletinde tüm vatandaşlar aynı eşitliğe sahip olmak zorundadır, öyle olmadığı durumda bunu sağlamak o devletin mutlak görevi ve yükümlülüğüdür” şeklinde konuştu.

(http://milletgazetesi.gr)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.