DOLAR 32,8921 0.2%
EURO 35,3378 0.54%
ALTIN 2.460,340,41
BIST 10.739,67-0,29%
BITCOIN 2016496-4,48%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne 7. Kitap Fuarı başladı

Edirne 7. Kitap Fuarı başladı

ABONE OL
28 Ekim 2021 12:11
Edirne 7. Kitap Fuarı başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne ve Trakya bölgesindeki kitapseverlerin her yıl heyecanla beklediği Edirne 7. Kitap Fuarı, Onur Konuğu Gazeteci/Yazar İsmail Saymaz’ın da katılımıyla Öztaş Global Garden’da kapılarını ziyaretçilere açtı.

Edirne Belediyesi’nin bu yıl 7’incisini düzenlendiği ve 11-20 Ekim 2019 tarihlerinde Öztaş Global Garden’da gerçekleştirilecek olan Edirne Kitap Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Törene Edirne Vali Vekili Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Onur Konuğu Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  “Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin, vatanımızın ve milletimizin özgürlüğü, bağımsızlığı ve gerçek anlamda bekası için mücadele eden; canlarını hiçe sayarak kahramanca çarpışan silahlı kuvvetleri mensuplarımızdan bir evladımız şehit oldu. Ona Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum”  diyerek sözlerine başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarına destek olmak adına Edirne’nin ana arterlerinin Türk Bayrakları ile donatıldığını ifade eden Başkan Gürkan, “İsterim ki tüm hemşehrilerin evlerini ve işyerlerini, bu harekat devam ettiği müddetçe Türk Bayrak’ları ile süsleyerek, ordumuzun kahraman evlatlarına destek olmayı sürdürsünler” diyerek Edirne Halkı’na çağrıda bulundu.

EDİRNE’NİN KÜLTÜR VE SANAT YAŞAMINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Edirne Kitap Fuarı’nın bu yıl 7’incisinin düzenlendiğini ifade eden Gürkan, “Edirne Kitap Fuarı; Edirne’nin kültür ve sanat yaşamında gerçekten de önemli bir yer, önemli bir kazanım edindi. Bundan 2 yıl önceki rakam ile ifade etmek gerekirse, yani 5’inci kitap fuarında ziyaretçi sayımız 45 bindi. Bu Edirne nüfusu ölçeğine göre oldukça iyi sayılabilecek bir rakam. Ve gözlediğimiz kadarıyla Edirneliler, gerçekten de Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir kitap okuma sayısına sahip” diye konuştu.

EDİRNE’YE FUAR MERKEZİ

Kitap fuarına gelen ziyaretçi sayısının her geçen yıl daha da arttığını belirten Gürkan, “Günümüz teknoloji, internet çağı. Her ne kadar elimizdeki akıllı telefonlardan, tabletlerden, bilgisayarlardan artık dünyanın bütün kütüphanelerine, bütün kitaplarına erişim şansımız olsa da o kitabın sayfalarının çıkardığı ses, o verdiği koku hiçbir şeyle değişilecek bir değer değildir. Bu yıl yer darlığı nedeniyle 70’in üzerinde başvuru yapan yayınevlerinden sadece 48 tanesini fuara alabildik. İsterdik ki tümüne yer açabilelim. Kısa bir süre içerisinde hem kitap fuarını hem de diğer fuarları yapabileceğimiz Edirne Fuar Merkezi’ni umuyorum ki kentimize kazandıracağım. ETSO, Valilik ve diğer yerel dinamikler ile bunu mutlaka Edirne’ye kazandırma kararlılığında ve azmindeyiz. Bu olduğunda 48 değil, 78, 98, 108 yayınevi; inanıyorum ki Edirne gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve ideallerinin peşinden koşan bir kentin çağdaş insanlarına yayınlarını tanıtmak için mutlaka Edirne’ye geleceklerdir” dedi.

“İLK DEFA BİR KİTAP FUARINA ONUR KONUĞU OLARAK DAVET EDİLDİM”

Edirne 7. Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Gazeteci/Yazar İsmail Saymaz da “Birçok kez kitap fuarına katıldım ama ilk kez bir kitap fuarının Onur Konuğu olarak davet ediliyorum. Bu yüzden her zamankinden daha da heyecanlıyım. Onur Konuğu nasıl olunur, onu da pek beceremiyorum, ne yapmak gerekir onu da pek bilmiyorum. Aslında ailem Erzurumlu ama ben Rize’de doğdum, büyüdüm. Maalesef ki geçen yıl Erzurum’daki kitap fuarına Sayın Başkanın özel gayreti ile gidemedim. Rize’de ise Kültür Sanat Sarayı’nı vermediler bize. Ne mutlu bana ki şuan bulunduğum memleketin tam tersi bir noktada Batı’da, Edirne’de yazdığım haberler ve yazdığım kitaplar takip ediliyor ve bana bu onur, bu şeref layık görünüyor. Umarım anamın babamın memleketi Erzurum’a böyle kıymetli bir valimiz atanır; kendi memleketim Rize’ye de Recep Ağabey gibi iyi bir belediye başkanı seçilir de kendi toprağımıza rahat rahat girer, çıkarız. Bu tür engellerle karşılaşmayız, diye umuyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan daha sonra Onur Konuğu İsmail Saymaz’a günün anısına hediyeler takdim etti.

Edirne 7. Kitap Fuarı, 11-20 Ekim 2019 tarihlerinde Öztaş Global Garden’da ziyarete açık olacak.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.