Edirne ekonomisine gurbetçi dopingi

30.07.2021 14:07

Hem Türkiye'ye gelişlerinde hem de yaşadıkları ülkeye dönerken Edirne'den geçen gurbetçiler, yaptıkları alışverişlerle kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Edirne ekonomisine gurbetçi dopingi

Kurban Bayramı tatili ve yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için gelen ve tatilin ardından yaşadıkları ülkelere dönmek için yola çıkan gurbetçiler, Edirne’de yaptıkları alışverişle kent ekonomisini hareketlendirdi.

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giren gurbetçiler, memleketlerine gitmeden önce Edirne’de mola verip, alışveriş yapıyor.

İznini tamamlayıp yaşamlarını sürdürdükleri ülkelere gitmek için dönüş yoluna geçen gurbetçiler de Edirne’de alışveriş yapıp, Türkiye’ye veda ediyor.

“ESNAFIMIZ GURBETÇİLERİN ŞEHRİMİZDEN MUTLU AYRILMALARI İÇİN ÇABA GÖSTERİYOR”

Edirne Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, gurbetçilerin kent ekonomisine hareketlilik getirdiğini belirtti.

Gurbetçilerin büyük bölümünün kentte mola verip alışveriş yaptıktan sonra yollarına devam ettiğini anlatan Sanış, gurbetçilerin kentten mutlu ayrıldığını aktardı.

Sanış, “Koronavirüs nedeniyle uzun dönem dükkan açamayan esnafımız gurbetçilerin şehrimizden mutlu ayrılmaları için çaba gösteriyor.” diye konuştu.

Almanya’dan Edirne’ye gelen Rafet Köşe ise memleketi Sivas’a gitmeden önce ailesiyle tava ciğer yediğini söyledi.

Köşe, “İlk başta ciğer ziyafetine geliyoruz. Vakit buldukça çarşı merkezini geziyoruz. Esnafa katkımız olsun isteriz. İstirahat ettikten sonra Sivas’a ve Erzincan’a gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler