DOLAR 32,8440 0.08%
EURO 35,2437 0.04%
ALTIN 2.492,840,13
BIST 10.739,942,57%
BITCOIN 21261570,15%
Edirne
29°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Edirne’de bağbozumları sürüyor

Edirne’de bağbozumları sürüyor

ABONE OL
28 Ekim 2021 12:58
Edirne’de bağbozumları sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin bölgesel üzümlerinden biri olan papazkarasının en verimli hale dönüştüğü Uzunköprü Yeniköy bağlarında ve çeşitli ithal, yerli üzümlerin yetiştirildiği Edirne’de bağbozumları devam ediyor .

‘Edirne’nin ardı bayler’ Türküsünde anlatıldığı gibi geçmişte bağcılık kültürünün geniş alanlarda yaşatıldığı Edirne’de son yıllarda yeniden önem kazanan üzüm üretimi giderek artıyor. İklimsel,toprak yapısı ve coğrafi konumundan dolayı Ağustos sonu başlayan endüstriyel ve sofralık üzüm hasadı Ekim ayına kadar devam edecek.

UZUNKÖPRÜ YENİKÖY’DE PAPAZKARASI BAĞBOZUMU 14 EYÜL’DE

Genciyle yaşlısıyla hep bir elden gerçekleştirdikleri bağbozumunu geçmişte adeta bir festival tadında yaşayan Uzunköprü Yeniköy’de, bağlarını tekrar ithal, yerli ve özellikle bölgesel papazkarası üzümleriyle şenlendiriyor. Bu amaçla 14 Eylül 2019 tarihinde Uzunköprü Belediyesi,Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve Öktem Bağcılık katkıları ile’Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri’ çerçevesinde sembolik bir bağbozumu etkinliği gerçekleştirilecek.

Antik çağladan günümüze kadar uzanan bir gelenek olan ve başta Yunan mitolojisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi olmak üzere birçok kitapta bahsi geçen ve özellikle dini,ticari ve askeri yolların üstünde olmasından dolayı bölgede çok ciddi üretim söz konusu idi.   Edirne deki bağcılık faaliyetleri bazı dönemlerde azalsa da bölgede bağ ürünleri üretiminin artması ile beraber tekrar canlandı.

Ağustos -Eylül aylarının gelmesiyle birlikte ülke genelinde başlayan bağbozumları Trakya’da da tatlı bir telaşla devam ediyor. Trakya’nın çeşitli bölgelerinde bağ sahibi olan üreticiler, yoğun bir şekilde başlattıkları üzüm hasadını ay sonuna kadar sürdürecek. Uzun ve emek isteyen bir süreç sonrası bağlardan sofralara uzanan üzümlerin en güzel öykülerinden biri de, 2008 yılında alınan karar sonucu mahalle statüsüne dönüştürülen Uzunköprü’ye bağlı Yeniköy’de yaşatılmaya devam ediyor.

‘YENİKÖY BAĞBOZUMU VE YAYLA ŞENLİKLERİ’

Geçen yıl ve bu yıl bölgesel bir üzüm çeşidi olan papazkarasını ön plan çıkarmak ve hasat turizmin canlandırmak amacı ile özellikle Papazkarası’nın hasat dönemine denk gelen günlerde geleneksel bağbozumlarını yaşatma ve turizme dönük ilgisini artırma adına sembolik bağbozumu düzenleniyor. Bu çerçevede bu yıl papazkarası üzümlerinin hasat edilme periyoduna denk gelen 14 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 17.30 de sembolik bir bağbozumu gerçekleştirilecek. Bağbozumu etkinliğinde traktörlerle bağa gidilecek üzümler toplanacak, fotoğraflar çekilecek ve sepetlerle tekrar traktörlere yüklenerek köy meydanına dönülecek.

Yeniköy halkının uzun yıllardan beri düzenleyip kutladıkları etkinlikler, bu yıl Uzunköprü Belediyesi tarafından Yeniköy Mahallesi’nde uzun bir aradan sonrailki düzenlenen ‘Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri’ adı altında14 – 15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Etkinliklerde Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ ile Savaş ve Grup Seyyah gibi isimler de sahne alacak.

Etkinlik başlangıcı Yeniköy Mahallesi Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi’nde yapılacak. Ayrıca programda 20.30 Ali İhsan Mete (Yazar) Söyleşi ve İmza programı. Saat 21.30 Savaş ve Grup Seyyah Konseri. Saat 22.30 Tolga Sağ Konseri gerçekleştirilecek.

4 BİN YILLIK GEÇMİŞE SAHİP “PAPAZKARASI”

Mavi – siyah renkte olan ve hem şarap üretiminde hem de sofralık olarak kullanılan papazkarasının adı ise manastıra gelir sağlamak için etrafında bağ dikip şarap üreten keşişlerden geliyor.Hatta keşişler kaliteli şarap tekeli oluşturmak için bu üzümün uzun süre manastırlar dışında dikimini üretimini yasaklamışlar. 1930’larda yabancı araştırmacılar Türkiye’ye geldiğinde şaraplık açıdan en ön plana çıkan üzümlerden biri papazkarası bölgede 4 bin yıllık bir geçmişi var. Papazkarası üzümünden rose (pembe), kırmızı ve beyaz şarap üretiliyor. Trakya’da bölgesel 4-5 firma papazkarası üzümünden yapılan şarapları bu isimle seri olarak üretiyorlar ve bölge ile üzümün markalaşmasına katkı sağlıyorlar.Uluslararası Bağcılık ve Şarapçılık Örgütüne 1947 dan beri kayıtlı ilk Türk kaliteli şaraplık üzüm çeşidimiz.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.