DOLAR 32,2188 0.09%
EURO 35,0351 0.13%
ALTIN 2.408,57-0,01
BIST 10.792,53-0,98%
BITCOIN 2167836-2,65%
Edirne
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne’nin kara günü

Edirne’nin kara günü

Şükrü Paşa komutasında Edirne’yi 5 ay 5 gün boyunca her türlü olumsuzluklara rağmen kahramanca savunan Balkan Şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

ABONE OL
26 Mart 2024 11:12
Edirne’nin kara günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şükrü Paşa komutasında Edirne’yi 5 ay 5 gün boyunca her türlü olumsuzluklara rağmen kahramanca savunan Balkan Şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

Edirne’nin ‘kara günü’ olarak bilinen 26 Mart Balkan Şehitleri için bugün Edirne Valiliği tarafından restorasyonun ilk etabı tamamlanan Şükrü Paşa Anıtı’nda gerçekleştirilecek olan törende, Edirne’yi kahramanca savunan Balkan Şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anacağız.

Anma programı saat 10.00’da başlayacak. Çeleklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’mız seslendirilecek. Buradaki tören; şehitlerimiz için yapılan dua ve anıtın gezilmesinin ardından sona erecek.

HALK EĞİTİM MERKEZİNDE ANMA PROGRAMI

Şükrü Paşa Anıtı’ndaki törenin ardından Halk Eğitim Merkezi’nde Balkan Şehitleri’ni anma programı düzenlenecek. Saat 11.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Edirne 1. Murat Anadolu Lisesi Müdürü gerçekleştirilecek. Program “Balkan Şehitleri” adlı oratoryo gösterisinin ardından son bulunacak.

EDİRNE’NİN KARA GÜNÜ

Edirne 11 gün boyunca Bulgar topları ile görülmemiş bir şekilde dövülmüştür. Şehre düşen Bine yakın top Selimiye Camii yakınlarına kadar ulaşarak can ve mal kayıplarına sebep olur. Şehrin içinde bulunduğu zor koşulları zaman zaman İstanbul’a ileten Şükrü Paşa’ya, Nisan sonuna kadar direnmesi söylenmiştir.

Edirne’nin ancak birkaç gün direnebilme şansı vardır. 26 Mart 1912 sabahı Edirne’nin Doğu hattı düşerken, Şükrü Paşa Bulgar tarafına elçiler gönderir. Ateşkes şartlarını bildirir. Gün daha öğlen olmadan, ilk Bulgar Sırp birlikleri Hristiyan halklarının alkışları içerisinde şehre girmeye başlar. Ardından Bulgar tarafından Ferdinand, Edirne’ye gelir.

Edirne’yi müdafaasıyla kendine hayran bıraktıran Şükrü Paşa ile tanışır ve Paşa’ya kılıcını teslim eder. Osmanlı Devleti Balkan Savaşları sonunda tüm Makedonya’yı, Batı Trakya’yı, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki adaları kaybetmiştir. Balkan Savaşları’nı yaşamış olanların anılarına baktığımızda aşağı yukarı aynı şeyleri söylerler. “Çok zahmet çektik, süpürge tohumundan ekmek yedik, peynir suyuna pilav pişirdik, hastalıklar yüzünden insanlar perişan oldu. Hayvanlar açlık yüzünden birbirlerinin kuyruklarını kemirdiler.”

Haber: Mehmet Güzey

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.