DOLAR 30,9136 0%
EURO 33,4570 0%
ALTIN 2.013,280,08
BIST 9.344,971,62%
BITCOIN 16116391,48%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitim İş öğretmenlerle buluştu

Eğitim İş öğretmenlerle buluştu

ABONE OL
25 Kasım 2019 10:11
Eğitim İş öğretmenlerle buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Edirne Şubesi “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla düzenlediği kahvaltıda öğretmenlerle bir araya geldi. Programa 150 Eğitim İş üyesi öğretmen katılım gösterirken 25 emekli öğretmene de plaket takdim edildi.

“MUHALİF ÖĞRETMEN SAKINCALI GÖRÜLMEKTE”

Düzenlenen programda konuşan Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği “Başöğretmen” ünvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü, şehit öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.  Atatürk, ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O’nun; “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözleri bunun en güzel örneğidir. Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir. Muhalif ve örgütlü öğretmen devletin gözünde sakıncalı görülmekte; öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte; kendisini daha da yetiştirecek ve toplumda saygınlığını sürdürecek maddi olanaklardan yoksun bırakılmaktadır. Eğitimi bilimsel ve laik özünden koparmaya çalışan siyasi kadrolar, eğitimi çökertirken öğretmeni de ezmektedir” dedi.

“ÖĞRETMEN BİRLİĞİNE VURULAN DARBE”

Eğitim alanında şu anda ki süreçte oluşan sıkıntıları dile getiren Başkan Nedim Zobar “Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, Ak Parti iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz ücretli öğretmen uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir” dedi.

“TOPLU SÖZLEŞME HAKKI”

Eğitim alanında öğretmenlerin daha iyi bir eğitim sağlayabilmek için talepleri olduğunu aktaran zobar “Eğitim-İş olarak; Öğretmenlerin sosyo-ekonomik statülerini yükseltecek önlemler alınmasını, Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini, Gerici, ırkçı ve bölücü kadrolaşmanın önlenmesini, eğitim yöneticiliği için nesnel ölçütlerin geçerli kılınmasını, İş güvencesinden yoksun sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesini, Eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil, gerçekçi bir biçimde belirlenmesini, yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini, ülkemizin koşulları göz önünde bulundurularak, yeni bir öğretmen yetiştirme sistemi geliştirilmesini, Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını, Eğitim çalışanları ve tüm kamu çalışanlarının örgütlenme haklarının önündeki bütün engellerin kaldırılıp, grevli toplu sözleşme hakkının tanınmasını istiyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA GÜZEL BİR GELECEK İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”

Öğretmen yeminine sadık kaldıklarını ve kalacaklarını ifade eden Başkan Zobar “Eğitim-İş olarak; Her türlü soruna rağmen “yalvarmadan, boyun eğmeden, el açmadan sadece ders vermeye” devam edeceğiz. Atatürk’ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini yaşatmaya, laik ve bilimsel eğitimin ışığında, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak ve çocuklarımıza güzel bir gelecek yaşatma mücadelesi vermeye hep birlikte devam edeceğiz. Çünkü bizler, Eğitim-İşli eğitimciler; zorluklar ve imkansızlıklar içinde bile olsa, öğretmen yeminine sadık kalan Atatürk’ün öğretmenleriyiz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın Eğitim-İş, Birleşik Kamu-İş ”dedi.

Zobar, konuşmasının ardından emekli ayrılan 25 öğretmene plaket takdim etti.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.