DOLAR 32,1986 0.13%
EURO 34,9956 0.04%
ALTIN 2.501,94-0,03
BIST 10.904,920,09%
BITCOIN 2243019-1,92%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekliler fatura yaktı!

Emekliler fatura yaktı!

ABONE OL
5 Ocak 2022 11:32
Emekliler fatura yaktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Emekli Sen Trakya Şubeleri üyeleri emekli maaşlarına yapılacak zammı protesto etti. Yapılan açıklamada emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidarın yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz diktiği ifade edildi. Emekliler, yeni yılla birlikte gelen zamlara da tepki gösteren emekliler, elektrik ve doğalgaz faturalarını yaktı.

DİSK Emekli Sen Trakya Şubeleri üyesi emekliler Saraçlar Caddesi’nden bir araya gelerek, emekli maaşlarına yapılacak zamma yönelik tepkilerini dile getirdiler.

Burada konuşan DİSK Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, yoksulluk ve açlık çektiren iktidara karşı 13,5 milyon emeklinin sesi olmak için burada olduklarını belirterek, “Çünkü emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Bugün buradayız çünkü biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür” dedi.

“A DAN Z YE HER ŞEYE YÜZDE ELLİ, YÜZDE YÜZ OTUZ ZAM GELDİ”         

Bugün en düşük emekli aylığının Mali Bakanı tarafından bin 500 lira açıklandığını hatırlatan Dayıoğlu, “Türkiye’de şehir merkezindeki kiralar ortalama 1261 lira! Ne var ki toplum tarafından güvenirliğini yitirmiş, bu ülkenin “resmi” istatistik kurumunun çarşıda, pazarda gerçek enflasyonun yüzde 60’lara dayandığı bir ekonomik krizin tam ortasında gerçeklikten uzak veriler paylaştığını geçtiğimiz ay ve dün açıkladığı enflasyon rakamlarında gördük. O nedenle ne TÜİK in aldatıcı, yapay ve elastik açıklamalarına, nede Maliye Bakanı’nın tespitine değil; Kendi gözlerimizle gördüğümüz ve bizzat kendi yaşadığımız gerçekliklere, çarşıya pazara ve şehir merkezindeki gerçek kiralara bakıyor ve görüyoruz ki ortalama kira fiyatları 2459 lira. A dan Z ye her şeye yüzde elli, yüzde yüz otuz zam geldi” dedi.

“KOLAYSA SİZ GEÇİNİN!”

“Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 1500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir?” diyen Dayıoğlu, “Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi?, Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 1500 lira ile geçinebilir mi? Haykırıyoruz: kolaysa siz geçinin!” dedi.

“EMEKLİLERİN SORUNLARI PİYASALAŞTIRILAN EMEKLİLİK VE SAĞLIK SİSTEMLERİNİN SONUCU”

Emeklilerin sorunları bugün başlamadığını, bu sorunların on yıllardır piyasalaştırılan emeklilik ve sağlık sistemlerinin sonucu olduğunu belirten Dayıoğlu, “Hiçbir isyan, hiçbir mücadele, hiçbir örgütlülük boşuna değildir. DİSK Emekliler Sendikasının kökleri de işte bu özelleştirme, piyasalaştırma, yoksullaştırma politikalarına, 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Ancak açıktır ki ülkemiz hiçbir zaman böylesi bir ekonomik kriz döneminden geçmemiş; emeklileri ekonomi politikalarına deney; halkı, kobay olarak gören bir iktidar tarafından torba yasalarla, iğneden ipliğe ve halkın temel ihtiyaçlarına yapılan faiş zamlarla böylesine yoksullaştırılmamıştır. Bugün bıçak kemiğe dayanmıştır! Geçinmek için 35 yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler ayaktadır, bir aradadır, haykırmaktadır!” dedi.

EMEKLİLERİN TALEPLERİ

Taleplerinin açık ve net olduğunu belirten Dayıoğlu, emeklilerin taleplerini şu şekilde sıraladı;

“Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır! Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır! Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır! Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun çözüme kavuşturulması hakkımızdır! Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır! Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır! Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır! Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alın terinin karşılığını almak için bugün burada toplanan ve her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır! Hakkımız olan için mücadele etmeye, emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız! Bir kez daha haykırıyoruz: Sadaka Değil Toplu Sözleşme İstiyoruz!” şeklinde konuştu.

Açıklama sonrası maaş artışını yetersiz bulan ve yeni yılla birlikte gelen zamlara tepki gösteren sendika üyesi emekliler yanlarında getirdikleri olarak elektrik ve doğalgaz faturalarını yaktılar.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.