Ertesi Gün

17.07.2017 00:48

Ülkemizi 15 Temmuz 2016 gecesi kan gölüne çevirip, uçurumun eşiğine getiren hain darbeci örgüte ilişkin Edirne yapılanmasına yönelik ilk soruşturma 2016 yılının Nisan ayında başlatıldı.

Aralarında bürokrat, siyasetçi, STK temsilcilerinde olduğu birçok kişinin, ‘Edirne’de FETÖ mü olur’ diye dudak büktüğü günler.

Bu gün yapılan soruşturmalarda; örgüt mensuplarının kendi ekipleri dışında birbirleriyle irtibatlarının olmadığı ve nasıl gizlilik içinde çalıştıklarını daha iyi anlıyoruz.

Savcılık, ‘Edirne’de FETÖ mü  olur’ anlayışın hakim olduğu o günlerde, adeta iğne ile kuyu kazdı. Kördüğüm olmuş yumağın içinden bulduğu küçük ipuçları ile iki ay gibi kısa bir sürede örgütün Edirne yapılanması çözüldü.

Hazırlanan iddianame darbe girişiminden yaklaşık 25 gün önce mahkemeye gönderildi. Mahkeme heyeti iddianameyi yasal süresi içinde kabul etmedi.

Savcılığın hazırladığı 136 sayfalık iddianamede, örgütün önce Türkiye yapılanması ve sonrasında Edirne yöneticileri eylemleri tek tek sıralandı.

Türkiye ilk kez örgütün kataloglardan evlilik yaptırdığını, darbeden iki gün önce 13 Temmuz günü bu satırların yazarının haberinden öğrenmişti. Örgütün ‘kızlar kataloğu’ndan evlilikler yaptırdığı deşifre olunca da, FETÖ’nün bilinen insafsız linç girişimine maruz kalmıştı.

Türkiye örgüt mensuplarının bağlılıklarını arttırmak için kendi aralarındaki yemin metni de hain darbe girişiminin olduğu günün sabahında yine bu satırları yazarı tarafından duyurulmuştu.

Hain girişim gecesi yaşananlardan daha önce söz ettim.

Peki, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi gecesi başarılı olsaydı?

Devletin kılcal damarlarına kadar sızan bu örgüt 16 Temmuz sabahı için hiç mi planlama yapmamıştı.

Böyle bir şey mümkün mü?

Tabi ki, hayır.

12 Eylül darbesini yaşadım. Sonrasında darbecilerin yeni valiler, belediye başkanları atadığına tanık oldum.

Hain örgütün Edirne’ye sıkıyönetim komutanı olarak ordudan ihraç edilen dönemin Tugay Komutanı Hidayet Arı’yı atadığını biliyoruz.

O, Arı ki,

Kahramanmaraş’tan  gelip Trakya’daki askeri birliklerin rütbe olarak kendisinden üst konumda olan Generallerini toplayan ve hain girişim gecesi İstanbul’da FETÖ üyelerinin haberleşmek için WhatsApp’da oluşturdukları ‘Yurtta Sulh Biziz’ grubunun yöneticilerinden firari eski Albay Uzay Şahin’den bir önce Babaeski’de darbe yapılacağını öğreniyor ve talimat alıyor.

Edirne’nin sözde sıkıyönetim komutanı belli,

Aradan bir yıl geçti,

O zaman  soralım,  hainler başarılı olsaydı,

O gecesinin sabahında, 16 Temmuz 2016 günü;

Darbeci Arı’nın hain gece öncesi ve sonrası Edirne’de irtibatlı olduğu siviller kimler?

Çok konuşulan ‘infaz edilecekler’ listesinde kimlerin olduğunu sormak istemiyorum ama,

Edirne’de kimler gözaltına alınacaktı ?

Edirne’nin sivil yöneticileri, valisi, belediye başkanı kim olacaktı?

Mevcut başkan görevine devam edecek miydi?

Şimdi sıra da, bu soruların yanıtını aramak olmalıdır.

Bu sorular Edirne için,

Ancak,

Türkiye’deki soruşturmalarda bazı illere belediye başkanı, MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü, TRT Genel Müdürü atamasına ilişkin bilgilere ulaşıldı.

Soruşturmalar, ertesi günün Başbakanı, Bakanlarının kim olacağına yönelik derinleştirilmelidir.

Kimse bana, bu örgütün bunları planlamadığını anlatamaz.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler