DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2150247-0,42%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gazeteciler bir araya geldi

Gazeteciler bir araya geldi

ABONE OL
25 Temmuz 2019 10:23
Gazeteciler bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle dün Atatürk Anıtı’nın önünde, ilimizde çeşitli gazetelerde görev yapan basın mensupları bir araya geldi.

Türkiye’de her yıl 24 Temmuz günü, İkinci Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesinin ardından basına uygulanan sansürün kaldırılması nedeniyle, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor.

İlimizde görev yapan basın mensupları ise bayramlarını kutlamak yerine, işsiz kalma korkusuyla fotoğraf makinelerini Atatürk Anıtı önünde yere bıraktılar.

Türkiye’de binlerce gazete çalışanı işsiz ve yüzlercesi de yazdıkları nedeniyle hapiste. İşte tüm bunları göz önünde bulunduran Edirneli Gazeteciler aynı akıbete uğramamak için fotoğraf makinelerini yere bırakarak protestolarını ortaya koydular.

Böyle bir ortamda bayram kutlamak isterken gelişen kötü gelecek tam anlamıyla düşündürücü ve bir o kadar da gazeteler açısından ekonomik gidişatın korkutucu boyutunda olması ise çalışanları işsiz kalmakla tehdit ediyor.

Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan, Yönetim Kurulu adına günün anlam ve önemini belirten bir açıklama da bulundu.

Doğan konuşmasında, “Tüm bu gidişat korkutucu boyuta ulaşmadan başta hükümet ve yerel yönetimler destek çıkmalı” dedi.

“Türkiye’ye örnek davranışın Edirneli gazetecilerden gelmesi bizleri sevindirdiği gibi üzmüştür” diyerek konuşmasını sürdüren Doğan şunları söyledi;

“Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Yargı Reformu Strateji Belgesine göre yazılı basını ayakta tutan en önemli gelir olan resmi ilan statüsündeki icra ve iflas ilanlarının kalkması durumunda ayakta kalan gazeteler de kapanacağını görmekteyiz.

“RESMİ İLANLARDA KESİNTİ OLMASI, GAZETECİLERİ İŞSİZ BIRAKABİLİR”

İcra ilanlarının kalkması gerçekleşirse ülke genelinde büyük bir çalışana sahip olan yerel gazetelerde binlerce gazetecinin işsiz kalma durumu söz konusu. Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Yargı Reformu Strateji Belgesinde, yazılı basını ayakta tutan en önemli gelir olan resmi ilan statüsündeki icra ilanlarının, yaygın ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu kalkması tartışılıyor. Döviz kurundaki artış nedeniyle kağıt masraflarının artmasıyla zor günler geçiren yazılı basın, şimdi en önemli gelir kaynağı resmi ilanlarda kesinti riski yaşıyor. Yaşanan kağıt fiyatlarındaki artış dolayısıyla zor günler geçiren gazetelere bir de ilan gelirlerinden yoksun kalırsa, ayakta kalan gazeteler de batar.

“SANSÜR, DEĞİŞİK BİÇİMLERDE TÜRK BASININDA VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR”

Ancak üzülerek ifade etmeliyiz ki gelişen demokrasimize rağmen, sansürün değişik biçimleri Türk basınında varlığını sürdürmektedir. Türk Ceza Yasası da (TCK) gazetecileri, hapis cezası ile otosansür kıskacında tutmaktadır. Meslek ilkeleri çerçevesinde yapılan haber, eleştiri ve yorumların bile suç sayılabileceği hükümler içeren, ifade özgürlüğünü kısıtlayan, gazeteciyi hapis cezasıyla tehdit eden TCK hükümleri mutlaka değiştirilmelidir.

“24 TEMMUZLAR BİZLER İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Yeni Adalet reformu yasası ile bu durumun düzeltmesini umuyoruz. Gazeteciler, kendilerine suç işleme ayrıcalığı istemiyor, sadece halkın haber alma hakkını ve bireylerin ifade özgürlüğünü kullanmasına aracılık etme işlevinin teminat altına alınmasını bekliyor. Ayrıca 24 Temmuz’lar, bizler açısından bir iç muhasebe ve meslektaşlarımızla birlikte olmak açısından da önem taşımaktadır. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımın bayramlarını kutlar, başarılarının devamını dilerim” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.