DOLAR 32,8377 0.02%
EURO 35,1873 0.09%
ALTIN 2.452,310,08
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2044009-3,26%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gençlere sigara uyarısı: “Dedeyi ara!”

Gençlere sigara uyarısı: “Dedeyi ara!”

Edirne İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü' sebebiyle stant açıldı.

ABONE OL
31 Mayıs 2024 17:46
Gençlere sigara uyarısı: “Dedeyi ara!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, ’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ sebebiyle stant açıldı. Saraçlar Caddesi’nde açılan stantta vatandaşlara broşürlerle sağlıklı bir yaşamın önemi anlatılırken hem de gelen ziyaretçilere ücretsiz şekilde karbonmonoksit ölçümü gerçekleştirildi. Gençlere hiç başlamamaları, başlayanlarında bırakmaları konusunda tavsiyeden 70 yaşındaki Ertan Alkan, torunuyla sigaraya karşı el ele verdiklerini söyleyerek “Ona diyorum arkadaşlarınla sohbet ederken, eğlenirken, sigara içirmek için arkadaşların seni sıkıştırırsa hemen dedeyi ara. İyi bir diploma alacaksın, sağlıklı bir gelecek kuracaksın diyorum” şeklinde sözlerine yer verdi.

“SİGARAYI BIRAKMAK GECEYLE GÜNDÜZ GİBİ MÜTHİŞ BİR ŞEY”

Dünya Tütünsüz Günü sebebiyle stantta karbonmonoksit ölçümünde temiz çıkan 70 yaşındaki Ertan Altan sigara bırakmayı geceyle gündüze benzeterek “Sigaraya yeni başlayan genç arkadaşlara diyoruz ki sigaraya başlarken insanlar çocuk olur. Bilemedikleri için sigaraya başlıyorlar. Sonra yaşlanınca akıllar erince bırakıyorlar. Erken bırakanlar karlı çıkıyor.  1978’te de başladım 1993’te bıraktım. Ben sigara içmeye devam etseydim bugün yaşıyor olur muydum bilemiyorum. İçmeye devam etmekle bırakmak gece gündüz gibi farklı. Çok rahat. Müthiş bir şey oldu” diye konuştu.

“TORUNUMA DİYORUM SİGARA İÇİRMEK İÇİN ARKADAŞLARIN SENİ SIKIŞTIRIRSA DEDEYİ ARA”

Sigaranın zararları konusunda kendisinin torununu bilinçlendirdiği ve torununun da kendisini destekleyecek sigaradan uzak durduğunu belirten Alkan “Maddi açıdan da ben emekliyim. Maddi olarak da cebimin sağlığı için içmemem ayrıca gerekiyor. Herkes biliyor.  Gençler anlayamıyor, genç yaşta başlıyor. Ama ilerleyen yaşta bırakacaklar illaki. Ama ne kadar erken bırakırsa o kadar kazançlı çıkarlar. Tabi ki hiç başlamamak en önemlisi. Benim iki kızım var. Onlar abu konuda sözüm geçmedi. Ama okuyan torunum beni dinliyor. Ben ona diyorum arkadaşlarınla sohbet ederken, eğlenirken, sigara içirmek için arkadaşların seni sıkıştırırsa hemen dedeyi ara diyorum. İyi bir diploma alacaksın, iyi bir gelecek, sağlıklı bir gelecek kuracaksın diyorum torunuma. O da beni dinledi hiç başlamadı. Gençlere de önerim hiç başlamamaları, başlayanlarda en erken şekilde pişman olmadan bıraksın” şeklinde ifade etti

Edirne İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün standı gün boyu vatandaşları tütün ürünlerinin zararları konusunda bilgilendirdi.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.