Gönay, “Kepenk kapatan esnafımız yok”

03.01.2023 11:00

2022 yılında kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmelerinde kepenk kapatan olmadığını söyleyen Edirne Kahveciler Odası Başkanı Hakan Gönay, 30 işletmenin daha açılarak Edirne’de sayıların 530’a yükseldiğini belirtti.

Gönay, “Kepenk kapatan esnafımız yok”

2022 yılında kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmelerinde kepenk kapatan olmadığını söyleyen Edirne Kahveciler Odası Başkanı Hakan Gönay, 30 işletmenin daha açılarak Edirne’de sayıların 530’a yükseldiğini belirtti. Büyük işletmelerin küçülerek kıraathane, kahvehane ve çay ocağına döndüğünü kaydeden Hakan Gönay, insanların işletmesini küçülterek esnaflık yolunda devam etmeye çalıştığını kaydetti.

“KAHVEHANE, KIRAATHANE, ÇAY OCAĞI İŞLETMELERİNDE KEPENK KAPATAN YOK, 30 İŞLETME DAHA AÇILDI”

2022 yılında esnafından kepenk kapatan olmadığını, büyük işletmelerin küçüldüğünü belirterek odalarına kayıtlı kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmelerinin açılış ve kapanış istatistiğini değerlendiren Başkan Hakan Gönay, “2022 yılı genelde olumlu geçti. Esnaf küçüldü. Büyük işletmeleri kapatıp çay ocağı, kıraathane gibi işletmeleri açtı. Onu da sermayesi az diye açtı. Geçen yıl bizim 20-30 işyerimiz çoğaldı. Büyük işletmelerden kıraathane, kahvehane ve çay ocağına geçişler olduğunu görüyoruz. Buda insanların daha da küçülerek yoluna devam etmek istediklerini gösteriyor. İnsanlar büyük beklenti içinde olmaktan vazgeçti, küçük küçük yürümeye çalışıyor. Çay ocaklarında ve kahve türü yerlerde artış var. İnsanlar esnaflığın içinde kalmak istiyor. Küçükte olsa çalışmak istiyor. Bu işin içinde kalmayı tercih ettiler. Yaklaşık 500 olan mekan sayımız 530 oldu. Kahve, kıraathane ve çay ocaklarında bir artış var. Pandemi döneminde çalkantılı bir durum yaşadı insanlar. Kapanan işletmelerimiz yok ancak devretme durumu söz konusu oldu. Emekli olanlar var, vefat edenler var. Ekonomik zorluktan da kapanan işletmelerimiz genelde yok. 2023 yılının tüm esnaflara hayırlı olmasını, bol kazançlı olmasını dilerim” şeklinde ifade etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler