DOLAR 32,9076 0.25%
EURO 35,4044 0.73%
ALTIN 2.463,820,55
BIST 10.690,74-0,75%
BITCOIN 2026915-3.93423%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Gürkan, “Edirne seni hep farklı sevecek”

Gürkan, “Edirne seni hep farklı sevecek”

ABONE OL
26 Ekim 2021 22:52
Gürkan, “Edirne seni hep farklı sevecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Edirne’ye gelişinin 89. yıldönümü kutlayarak, “Bu şehirde yaşamak bir ayrıcalık ama bu şehrin Türkiye Cumhuriyeti’nin serhad şehri olması, bu ülkenin batıdaki kalesi olması, Atatürk’le özdeşleşmiş bir şehir olması bu şehri muhteşem bir şehir haline getiriyor.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük kurtarıcı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Edirne’ye gelişinin 89. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Bugün ülkemizde Edirne’den Hakkari’ye kadar ezanların hiç susmadan okunmaya devam etmesinin Atatürk sayesinde gerçekleştiğini belirten Gürkan, “Benim adımın ‘Recep’ olması Atatürk sayesindedir. Belki farklı, yabancı bir isimle hayata gelecektim. Ulu Önderimiz, çizdiği misak-i milli sınırları içinde hangi etnik kökenden gelirsek gelelim hepimizi Türk milleti kavramı, Türk Milleti tanımı, Türk Milleti kimliği içerisinde birleştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür bir yurttaşı, bir bireyi olarak, beni o eşsiz milletin bir ferdi yapmıştır. Bugün 780 bin kilometrekarelik ülkemizde Hakkari’de, Sinop’ta, Edirne’de; ezanlar hiç susmadan okunuyorsa, bu Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir. Hayatım boyunca ben Atatürk’ün öldüğünü hiç hissetmedim. Özlüyor muyum? Evet. Keşke yaşasaydı dediğim günler oluyor mu? Evet. Sarılıp, dokunmak, kokusunu çekmek, o mavi gözlerine bakmak ister miydim? Evet. Bütün bu özlemlere, bütün bu isteklere rağmen Atatürk’ün öldüğünün bir gün bile farkında değildik. Çünkü her günümüz Atatürk, her anımız Atatürk. Bugün bu ülkede özgürce dolaşıyorsak bunun adı; Atatürk. Bugün bu ülkede herkes özgürce inançlarının gereğini yaşıyorsa bunun adı; Atatürk.  Bu ülkede hangi kökenden geldiğine bakmaksızın, dünya coğrafyasının neresinden geldiğine bakmaksızın eşit bir Cumhuriyet vatandaşı olarak kimlik almışsa, eşit muamele görüyorsa bunun adı; Atatürk.  Bugün bütün Türk yurttaşları, göğüslerine gere gere ‘Ben Türk vatandaşıyım’ diyorsa bunun adı; Atatürk.” dedi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca Edirne’ye 4 kez geldiğini hatırlattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son kez Cumhurbaşkanı olarak 1930 yılında Edirne’ye geldiğinde, Edirne Halkı tarafından olağanüstü bir tezahüratla karşılandığına değinen Gürkan şunları söyledi.

“ Bu şehirde yaşamak bir ayrıcalık ama bu şehrin Türkiye Cumhuriyeti’nin serhad şehri olması, bu ülkenin batıdaki kalesi olması, Atatürk’le özdeşleşmiş bir şehir olması bu kenti muhteşem bir şehir haline getiriyor. Gururluyuz; çünkü Edirneliyiz. Onurluyuz; çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşıyız. Geleceğe güvenle bakıyoruz. Aramızdan 81 yıl önce ayrılmış olsa da Ulu  Önder Mustafa Kemal Atatürk, devrimleri ve inkılapları ile halen bize ışık tutmaya devam ediyor. Hiçbir lider yok ki, dünyada ölümünün üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen devrimleri, ilkeleri ve öngörüleri yaşıyor olsun. Çünkü Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençlerinin Cumhuriyeti çağlar boyunca, yüzyıllar boyunca yaşatacağını her gün görmekten kıvançlıyız, mutluyuz, inançlıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye son kez gelişinin ama hiç gitmeyişinin 89. Yılını kutlu olsun. O’nun devrimlerini, fikirlerini sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğiz. Edirne O’nu hep farklı sevecek. Sonsuza dek”

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.