DOLAR 32,7379 1.42%
EURO 35,0615 0.38%
ALTIN 2.454,072,65
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2139298-0,67%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gürkan, “Yargı en doğru kararı verecek”

Gürkan, “Yargı en doğru kararı verecek”

ABONE OL
11 Ekim 2019 10:14
Gürkan, “Yargı en doğru kararı verecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyelerinin Edirne Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergah değişikliği kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurmasına değinerek, “Bu bir vatandaşlık hakkıdır. Biz, bu hakkı kullandı diye hiçbir vatandaşımıza niye kullandı demeyiz. Hem anlayışımız gereği demeyiz hem de hukuk gereği diyemeyiz. Mahkemeler, Türk yargısı en doğru kararı verecek, o karara da biz de uyacağız” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyelerinin Edirne Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergah değişikliği kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurması ve Trakya Üniversitesi öğrencilerinin ETUS’a gelen zam ve aylık abonman sistemi getirilmesini talep ederek başlattığı imza kampanyasına yönelik açıklamalarda bulundu.

“TÜRK YARGISI EN DOĞRU KARARI VERECEK”

Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyelerinin Edirne Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergah değişikliği kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurmasına değinen Başkan Gürkan, “Anayasamıza göre sadece Edirne Belediyesi’nin değil tüm kurumların, yani idarenin tüm tasarrufları, tüm kararları yargı denetimine açıktır. Vatandaş bunu beğenmediğinde iptali veya değişikliği için yargıya başvurma hakkına sahiptir, bu bir vatandaşlık hakkıdır. Biz, bu hakkı kullandı diye hiçbir vatandaşımıza niye kullandı demeyiz. Hem anlayışımız gereği demeyiz hem de hukuk gereği diyemeyiz. Mahkemeler, Türk yargısı en doğru kararı verecek, o karara da biz de uyacağız” dedi.

“BENDE İNTEMİYORUM BALIK İSTİFİ TAŞIMAK AMA ADI ÜSTÜNDE TOPLU ULAŞIM”

Kararları alırken akşam yatıp, sabah kalkıp, ‘yahu hadi şurada yeni bir hat koyalım, ya da kaldıralım’ demediklerini belirten Gürkan, “Biz de yaptığımızın hem o işin uzmanlığına hem de hukuka uygun olmasına asgari riayet eden insanlarız, yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu çalışma yani hatların optimizasyonunu aylardır söylüyorum, daha seçim öncesi başlamış bir çalışmaydı. Bu çalışma 4 ay sürdü, Türkiye’deki en uzman kuruluşlardan birisi yaptı. Daha önceki Edirne Ulaşım Master Planı’nı hazırlayan kuruluş yaptı. 7 bin yüz yüze görüşmeler oldu, anketler yapıldı, onun sonucunda ortaya çıkan bir çalışma bu. Biz de belediye meclisinde, komisyonlarda konuşup tartıştık ve sonuç itibariyle karara bağladık. Burada şu vardır, bu vardır, bunlar hep tartışılan konulardır. Özellikle toplu ulaşım hep eleştiriye açıktır. Mesela, “balık istifi taşınmak istemiyoruz” eleştirisi var. Ben de istemiyorum balık istifi taşınmak ama adı üstünde ‘toplu ulaşım’. Yani toplu olarak taşımaktan bahsediyoruz. Mesela İstanbul’da, Kocaeli’nde, New York’ta, Londra’da yok mu? Ben en son Londra’ya gittim, Metro’ya 1 buçuk saatte binebildim. Toplu ulaşım böyle oluyor. Bunu defalarca anlattım ama bunu bazıları anlıyor, bazıları anlamak istemiyor” dedi.

“TOPLU TAŞIMANIN SADECE EDİRNE DEĞİL, TÜRKİYE’DE DE DE SIKINTILARI VAR”

Toplu taşıma araçlarının Ak Partili belediyelerde de sorun olduğunu aktaran Başkan Gürkan “Geçenlerde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin bir açıklaması vardı yerel yönetimlerle ilgili, mesela 65 yaşın sabah saatlerinde binmemesi, ya da günlük biniş sayısının sınırlandırılması gibi. Toplu ulaşımın sadece Edirne’de değil Türkiye’de de çok sıkıntıları var. Geçtiğimiz hafta içerisinde iki haber yayınlandı peş peşe. Biri, Ak Partili Elazığ Belediyesi 52 tane belediye otobüsünü satışa çıkardı ve tamamen ulaşımı özelleştiriyor. Demek ki bunun AK Partilisi, CHP’lisi yok. Onu geçtim, Ak Parti’nin en büyük belediyelerinden Konya Belediyesi, bütün ilçelerdeki toplu ulaşım araçlarını çekiyor ve özelleştirmeye geçiyor. Çünkü insanlar bunu sürdüremiyor. Kaldı ki bunu büyükşehir belediyesi kanununa 2018’de eklenen maddeyle büyükşehir bütçelerinden toplu ulaşımı finanse etme şansı var. Bizim o şansımız da yok.  Burada o yargıya götüren arkadaşımız çok güzel ifade etmiş, biz 8 aracız demiş. 8 aracın zaten 3’ü çalışmıyor, 5’i de ulaşım şartlarına haiz değil, engelli erişimine uygun değil. Tabii ki belediye de bu konuda üzerine düşenleri yerine getirecektir” dedi.

“KANUNUN VERMEDİĞİ BİR YETKİYİ BEN NASIL KULLANACAĞIM”

Üniversite öğrencilerinin ETUS’a gelen zamma tepki göstererek ve aylık abonman sistemi getirilmesini talep ederek başlattığı imza kampanyasına da değinen Başkan Gürkan, “Ben İstanbul Büyükşehir’in almış olduğu meclis kararını, komisyon kararını sizlere vereceğim. İstanbul’da 1.25 öğrenci fiyatı. Biniş başına da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden özel toplu ulaşıma 85-95 kuruş arasında destek olunuyor. Şimdi İstanbul, Büyükşehir kanunundaki o hakkını bu şekilde kullanıyor. Bana da versin hükümet ben de o hakkı kullanayım. Ben de böyle bir hak yok. Kanunun vermediği bir yetkiyi ben nasıl kullanacağım” şeklinde konuştu.

Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.