DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22285440,85%
Edirne
21°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gürkan’dan aday belirlemede ön seçim talebi

Gürkan’dan aday belirlemede ön seçim talebi

Ulusal bir kanalın canlı yayına konuk olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, aday belirleme konusunda Edirne’de de ön seçim taleplerinin olduğunu dile getirerek, “Umarım genel merkez, parti meclisi uygun görür ve ön seçimde kim çıkarsa, ön seçimden onun arkasında durarak yerel seçimlerde tekrar Edirne’de, belediyeyi kazanarak yolumuzda devam ederiz” dedi.

ABONE OL
2 Ocak 2024 16:07
Gürkan’dan aday belirlemede ön seçim talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuk olarak FOX TV’de yayınlanan İlker Karagöz ile Çalar Saat programına katıldı. Edirne’de Bulgar turistler, ev kiraları, belediye çalışanlarına yapılan zam, ön seçim, imece yardımları gibi birçok konuya değinen Başkan Gürkan, İstanbul’dan örnek alarak Edirne’de de öğrenci lokantası açacaklarını duyurdu.

“BUĞDAY TARLASINA GİREN ÇEKİRGE SÜRÜSÜ GİBİ”

Bulgar vatandaşların gelişinden Edirne esnafın memnun olduğunu ancak, Bulgar Levası’nın değerlenmesiyle şehrin yaşadığı süreci çekirge benzetmesi ile anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Hayat gerçekten her yerde çok zor, çok pahalı. Ve tabi rakamlar öyle bir gidiyor ki yetişmeniz, yakalamanız mümkün değil. Edirne, Türkiye’nin diğer illerine göre biraz daha avantajlı. Edirne biliyorsunuz hem Yunanistan’a hem Bulgaristan’ın sınırı olan bir ilimiz. Ve Türkiye’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan üçüncü ili. Yılda yaklaşık 6 milyon turistimiz geliyor. Bunların 1-1,5 milyon arası Bulgar vatandaşları. Leva’nın değer kazanmasıyla, kurların, Türk lirasının değer kaybetmesiyle, Sayın Nebati demişti gidecek yer yok, düşecek yer yok ama maalesef bundan 10 yıl önce birebir olan Türk lirası Leva şu anda bire 17 noktasına geldi. Bu korkunç bir rakam. Şimdi Bulgarlar geliyorlar.  Şöyle düşünün, yani benzetme yanlış olabilir ama bir buğday tarlasına giren bir çekirge sürüsünü düşünün, o çıktığında buğday tarlasının halini biliyorsunuz. Bulgar vatandaşları geliyor. Esnafımız memnun tabii bundan. Bir markete giriyorlar ya da başka bir yere giriyorlar. Bütün serileri alıp, rafları boşaltarak çıkıp gidiyorlar. Orada artık kullanıyorlar ya da satıyorlar. Bu baktığınızda Edirne ölçeğinde biraz iyi gibi, keyifli gibi ama büyük fotoğrafa baktığınızda ülkenin ekonomisinin nereye geldiğini gösteriyor. Ülkenin ekonomisinin nereden nerelere evrildiğini gösteriyor” diye belirtti.

“SÜPRİZ PAKET 1 NİSAN’DA AÇILACAK, HER ŞEYE YÜZLERCE KAT ZAM GELECEK”

Ekonomik olarak 1 Nisan sonrasında çok zorlu süreçler başlayacağını, ciddi zamlar yaşanacağını kaydeden Recep Gürkan, “Ben bir belediye başkanı olarak da bir yurttaş olarak da şunu söylüyorum: bunlar maalesef ekonomik anlamda iyi günler. Asıl sürpriz paket 1 Nisan’da açılacak. Ben zamların ve piyasadaki paranın tamamının çekileceğini, enflasyonu baskılamak adına şu anda korkunç bir baskı var. Yani bütün ekonomistlere baktığınızda dolar kurunun, döviz kurlarının aşağıda tutulduğunu, baskılandığını görüyoruz. Diğer zamların, diğer artışların bu korkunç artışlara rağmen çok yetersiz olduğunu ve onların da seçim nedeniyle tutulduğunu görüyoruz. Bir yönetici olarak da yani yaklaşık 40 yılını bu işlere vermiş bir yönetici olarak da 1 Nisan’dan itibaren her şeye şimdikinin onlarca, belki de yüzlerce kat üzerinde artışlar geleceğini ve ekonomi tamamen duracağını, bir stagflasyona falan gireceğimizi öngörüyorum ben. Bir yönetici olarak bunu öngörmeme gerekmiyor” diye söyledi.

“BELEDİYE İŞÇİMİZE YÜZDE 62.3 ZAM YAPTIK, BU ORAN ONLARIN OH DEMESİNE YETMİYOR”

Edirne Belediyesi’nde işçilere yapılan zamma rağmen yeterli olmadığını söyleyen Gürkan, “Bizim işçilerimiz var, hepsi sendikalı işçiler, 2 yılda bir onlarla toplu sözleşme yapıyoruz. Günün koşullarına göre. Biz 9 ay önce yaptık toplu sözleşmeyi, geçtiğimiz Cuma günü 3. kez ek protokolü yaptık. 9 ayda bakın altını çiziyorum, 9 ay önce toplu sözleşme yaptık, geçtiğimiz Cuma günü 3. kez ek protokolü yaptık. Asgari ücret yüzde 49 arttı biliyorsunuz. Biz yüzde 62.3 en düşük maaşa artış yaptık. Ha yetiyor mu? Yetmiyor. En düşük maaş bizde 24 bin 75 lira çocuğu olmayan bekar bir çalışanın en düşük alacağı maaş, benim belediyemde 24 bin 75 lira ama ikramiye falan hariç. Bu bir yönetici olarak verdiğiniz yani bu 24 bin lira yüzde 62 artışı bir artış sizi memnun ediyor mu? Etmiyor. Yüzde 62 vermemiz onların oh demesine yetmiyor” dedi.

“EDİRNE’DE İMECE BİRİMİ İLE GIDA, FATURA, GİYSİ, OKUL KIYAFETİ YARDIMI YAPIYORUZ”

Edirne’de imece olarak ihtiyaç sahiplerine yardımcı olduklarını kaydeden Başkan Recep Gürkan “Askıda ekmek var askıda fatura var, Ekrem Başkan’ın başlattığı askıda fatura var.  Biz belediyede İmece diye bir birim kurduk, Edirne İmece diye. Burada hani bizim kültürümüzde de, dinimizde de vardır ya, bir elin verdiğini diğer el görmeyecek anlayışı. O anlayışa uygun olarak yaklaşık 25 bin yurttaşımıza Edirne İmece vasıtasıyla ulaşıyoruz. Gıda yardım yapıyoruz, giysi yardım yapıyoruz, kitap yardım yapıyoruz, okul kıyafeti yardım yapıyoruz, yemek yardımı yapıyoruz, kısıtlı da olsa ekonomik yardım yapıyoruz” dedi.

“EDİRNE’DE 1+1 KİRA OLMUŞ 12 BİN LİRA, ASGARİ ÜCRET ALAN NE YİYECEK NE İÇECEK?”

Edirne’de küçük boyutta bir evin 12 bin lira kira olduğunu, asgari ücretinin lira verdiğinde karnını nasıl doyuracağını ifade ederek kültürel aktivitelerin bile bu ücretle yapılmayacağını altını çizen Başkan Gürkan, “Edirne gibi bir yerde 1 artı 1’in kirası 12 bin liraya çıkmış durumda.  Şimdi 17 bin lira asgari ücret alan bir insan 12 bin lirasını buraya verirse, kendisi ne yiyecek ne içecek, sosyal kültürel aktiviteleri bahsetmiyorum bile, sinema, sanat, spor, tiyatro bunları bahsetmiyoruz. Geçimini de sağlayacak” dedi.

“İSTANBUL MODELİ İLE EDİRNE’DE ÖĞRENCİ LOKANTASI AÇACAĞIZ”

Öğrencilerin zorluk yaşadığını, ve yakın süreçte öğrenci lokantasına açmak için hazırlık yaptıklarını belirten Recep Gürkan “Öğrencilerin durumu çok zor, gerçekten çok zor. Birçok öğrenci part-time işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Biz biraz katkı yapıyoruz. Şimdi İstanbul modelini örnek alarak bir öğrenci lokantası açmaya hazırlanıyoruz. Hazırlıklarını yapıyoruz, yakında onu açacağız” dedi.

“ADAY ADAYLARI OLARAK ÖN SEÇİM TALEBİMİZ İSTERİZ”

Kurultayda Genel başkanın ön seçim sözünü hatırlatarak 31 Mart yerle seçimleri için adayların ön seçimle gelmesi gerektiğini dile getiren Başkan Gürkan, “Sayın Özgür Özel’in 4 ve 5 Kasım’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçilmesinde en büyük etken halkın talebiydi. Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri, ben de bir delegeyim. Delegeler halkın bu değişim talebine kulak vererek, kurultayda değişimi gerçekleştirdiler. Ve 3-5 Kasım’dan bu yana baktığınızda da anketlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyu 5-6 ile 8-9 puan arasında yükselişe geçti. Bunu Edirne’de de görüyoruz, Ankara’da da görüyoruz, tüm Türkiye’de de görüyoruz. Geçtiğimiz cumartesi günü bizim en büyük ilçemiz Keşan ilçemizde ön seçim yaptık, halk heyecanlı, örgüt heyecanlı. Ön seçim biz de aslında örgütü bir araya getirmenin, halkı bunun içine katmanın, bir heyecan yaratmanın en önemli aracıdır. Ve bakın istatistiki olarak da biz nerelerde ön seçimler yapmışsak, orada yerel ya da genel seçimlerde oylarımız mutlaka artmıştır. Trakya denetmeni Baki Aydöner arkadaşımız var; parti meclisi üyesi arkadaşımız var. Bu süreçte tuttuğu raporlarda Trakya’da ön seçimlerin yapılmasını istemişti. Şimdi 7 Ocak’ta Kırklareli ilimizde olacak dolayısıyla bizimde adaylar olarak, aday adayları olarak böyle bir talebimiz var. Umarım genel merkez, parti meclisi uygun görür ve ön seçimde kim çıkarsa, ön seçimden onun arkasında durarak yerel seçimlerde tekrar Edirne’de, belediyeyi kazanarak yolumuzda devam ederiz” diye noktaladı.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.