DOLAR 32,1857 -0.12%
EURO 34,9133 0.18%
ALTIN 2.423,520,10
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22038481,41%
Edirne
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hastane sığınağı yoğun bakıma çevrilmiş

Hastane sığınağı yoğun bakıma çevrilmiş

ABONE OL
10 Kasım 2020 18:26
Hastane sığınağı yoğun bakıma çevrilmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Genel Meclisi’nde bütçe görüşmeleri devam ediyor. Meclis Mehmet Geçmiş başkanlığında toplandı. Oturuma, Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım da katılarak yıl içerisinde yapmış oldukları faaliyetleri anlatan bir sunum yaptı.

“CUMHURİYET AĞLIYOR”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82’inci yıl dönümü nedeniyle meclisin açılışında Atatürk’ü anarak sözlerine başlayan Başkan Geçmiş, “Bugün büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü. Ufukta bir ışık belirdi. 10 Kasım sabahında güneş doğmuyor. Sokaklar ıssız, Cumhuriyet ağlıyor. 10 Kasım 1938’den bugüne dek seni her zamankinden daha çok özlüyor ve daha iyi anlıyoruz Atam. Dünya tarihine büyük komutan, büyük devlet adamı, büyük lider olarak adını yazdıran Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığımızı ve sevgimizi, derin düşünce ve duygularla aramızdan ayrılışının 82 yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun” dedi.

Geçmiş’in ardından söz olarak CHP AK Parti, İYİ Parti Grup Başkan Vekilleri de söz alarak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andı.

“DOLULUK ORANLARI YÜZDE 70’LERDE”

Atatürk’ü anma konuşmalarından sonra meclis bütçe görüşmeleriyle devam etti. Burada bir sunum yapan Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, yıl içinde il genelinde yürüttükleri çalışmalarla ilgili geniş kapsamlı bilgiler verdi.

Edirne’de yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 70’lerde olduğu ve Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin sığınağının yoğun bakım ünitesine çevirdiklerini anlatan Yıldırım şunları sıraladı:

“Sultan 1. Murat Devlet Hastanemizin sığınağını yoğun bakıma çevirdik. Bakanlığımızdan 10 tane yeni vantilatör aldık. Keşan Devlet Hastanemizde, sığınak bölümünde şu an yoğun bakıma çevirme çalışması yapılıyor. Orayı da yoğun bakıma çevirmek istiyoruz. Uzunköprü Devlet Hastanemizdeki 4 yatağı da yine yoğun bakıma çevirdik. Nüfusa göre yoğun bakım sayılarımız da oldukça iyi. Fakat bu dönem özellikle astım, bronşit hasatlıklarının çok aktifleştiği bir dönem. Dolayısıyla her sene tüm Türkiye’de ve Edirne’de Kasım ayı ile beraber yoğun bakım doluluk oranları artar. Şu an yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 70’ler de. Bununla ilgili çalışmalarda yapıyoruz. Edirne’de Kovid-19 testi sadece Tıp Fakültesi’nde yapılıyordu. Sayın Bakanımızla görüşme şansına eriştim. Gerekli malzemeleri gönderdi sağ olsun. Üç buçuk aydır Kovid-19 testlerini yoğun bir şekilde Sultan 1. Murat Devlet Hastanemizde de yapıyoruz. Gayet iyi gidiyor şu anda. Tek bir hastane değil de iki hastanede test yapmanın şöyle bir önemi vardı; Ekim Kasım gibi bütün dünyada ve ülkemizde de bu sayıların artacağını hepimiz biliyorduk. İster istemez artacaktı. O yüzden fakültenin yükünü bizim almamız gerekiyordu, daha fazla test yapılması gerekiyordu. Bu amaçla biz test işlemlerini yerine getirdik ve şu an aktif olarak çalışıyoruz.

“KAPIKULE’DEKİ TIR’DA TEST YAPIYORUZ”

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, Almanya ve Avusturya tarafından Kovid-19 testi istenmesi nedeniyle, Edirne’de büyük bir sıkıntı oluyordu. ‘Diğer illerde test yaptırmayayım, Edirne nasıl olsa son çıkış orada yaptırırım’ şeklinde bir yaklaşım vardı. Biz yine Bakanlığımızla görüştük, Türkiye’de ilk defa içinde 5 tane cihaz olan bir laboratuvar TIR’ını Kapıkule’ye konuşlandırdık. Şu anda 24 saat yurt dışına çıkacak vatandaşlarımıza ücretli, mevzuata uygun bir şekilde bu TIR’da Kovid-19 testleri yapılmakta. Bu bize Edirne olarak neyi kazandırdı; Eğer biz testleri kendi hastanelerimizde, binalarımızda yapsaydık çok yoğun bir geliş vardı ve bu geliş Edirne’ye dağılacaktı ve bu virüsü arttıracaktı. Biz Kapıkule’deki açık otopark alanına bu test için bu TIR’ı getirerek Edirne’deki Kovid-19 durumumun oluşmasını engelledik. Yoksa çok daha yüksek seviyede bir artış yaşayacaktık. Özellikle yazın biz böyle bir durum görmedik.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.