Hayvan sıvı gübresi meraya can katıyor

22.03.2022 11:42

Edirne'nin Süloğlu İlçesinde bulunan Herkül Çiftliğinde büyükbaş hayvanlarının bol yağmur suyu içeren sıvı gübresiyle sulanarak mera ıslah ediliyor.

Hayvan sıvı gübresi meraya can katıyor

Edirne’nin Süloğlu İlçesinde bulunan Herkül Çiftliğinde büyükbaş hayvanlarının bol yağmur suyu içeren sıvı gübresiyle sulanarak mera ıslah ediliyor.

Çiftlikteki sıvı gübre ve ahır yıkama suları, çiftlikteki büyük havuzda birikerek motor yardımı ile  meraya alçak yağmurlama sulaması yapılıyor.  Atık sular merada gübre olurken bu sayede ot verimliliği de yükseliyor. Ot veriminin arttığı merada büyük ve küçükbaş hayvanlar otlatılarak besleniyor.

Herkül Çiftliği Veteriner Hekimi Fatih Orhan, yaptığı açıklamada, “Meraya sıvı gübre plan dahilinde parsel parsel veriliyor. Bu çalışmayı İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte yapıyoruz. Adıda ‘mera ıslah çalışması’ burada biriktirilmiş olan yağmursuları sıvı hayvan gübresi ile karıştırılmış şekilde bir plan dahilinde meraya veriliyor. Böylece hiç bir baraj ya da akarsu kullanılmadan mera sulanmış ve gübrelenmiş oluyor. Dolayısı yaz ayında yeşil ve bol verimli mera oluyor” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler