“Hizmet kalitemizi arttırarak sürdürüyoruz”

29.01.2021 10:16

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Serkan Doğru, 2020 yılında 300 adet kedi evini ve 100 adet köpek kulübesini vatandaşlara ulaştırdıklarını söyledi.

“Hizmet kalitemizi arttırarak sürdürüyoruz”

Keşan Belediyesi, 300 adet kedi evi, 100 adet köpek kulübesini vatandaşa ulaştırdı.

Dünyada ve ülkemizde etkili olan salgın hastalık ile mücadele ederken sokakların gerçek sahipleri sokak hayvanlarını unutmadıklarını belirten Doğru, “Onların yaşam şartlarını iyileştirmek için çalışmalarımızı ve hizmet kalitemizi arttırarak sürdürdük. 2020 Yılında 500 köpek, 250 kedi toplamda 750 hayvan kısırlaştırılıp aşıları, kulak küpeleri ve mikroçipleri takılmıştır. 50 köpek sahiplendirilmiştir. 300 kedi evi ve barınağımızdan köpek sahiplenen vatandaşlarımıza 100 adet köpek kulübesi verildi. Beyaz Masa Alo 153 üzerinden gelen 946 şikayete gidilmiş, ayrıca müdürlüğümüze telefon, yazılı, mail veya ile gelen 542 şikayete müdahale edilmiştir” dedi.

Serkan Doğru, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 yılında Keşan da 7 suluk, 13 kedi mama odağı ve 5 köpek mama odağı montajı yapılarak sayılarını arttırdık. Şehitlik Parkı’nın için sokak kedilerinin barınmaları için Kedi Konakları montajı yaptık. Erikli sahilinde 10 noktada su odağı ve 4 kedi ve 2 köpek mama odağı montajı yapıldı. Yayla sahilinde 2 köpek mama odağı, Danişment sahilinde 2 köpek mama odağı ve 4 su odağı bulunmaktadır. Haftada 1 kez Keşan, Erikli ve Yayla sahillerindeki tüm mama odaklarına mama takviyesi yapılmıştır. Soğuk hava koşullarında haftada 2 defa odaklara ve sokaklardaki hayvanlara besleme yapılmaktadır. Sokağa çıkma yasaklarında sokak hayvanlarının her zaman yanındaydık. Kısıtlamalar uygulandığı tüm zamanlarda hayvanların beslenmeleri için sokaklar, caddelerde ki tüm dostlarımıza mama dağıtımı yapıldı”

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre; kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılmasının esas olduğunu dile getiren Doğru, sözlerini şöyle tamamladı: “Mikroçip takılmalı ya da bulundukları yerlerdeki belediyelere kayıt altına aldırmalıdırlar. Sahipli hayvanlar sokaklarda başı boş bırakılamaz. Sahipleri çevreye verdiği zararları karşılamalı ve dışkılarını toplanması gerekmektedir. Sahipli Hayvanlara kanun gereği; Belediyeler tarafından hizmet verilmemektedir. Kanuna göre; sokak hayvanlarını bulunduğu ortamdan alıp, kısırlaştırma, aşı, işaretleme, mikroçip ve tedavileri yapılır. Öncelikli esas olarak sahiplendirilmeye çalışıyoruz. Sahiplendirilemeyen hayvanları, alındığı ortama geri bırakıyoruz. Sokaklar bizim olduğu kadar, sahipsiz sokak hayvanlarının da olduğunu unutmamalı, onlara sahip çıkmalıyız”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler