DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21584270,26%
Edirne
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Hükümet azınlığımıza yapılan saldırıları sadece seyrediyor’

‘Hükümet azınlığımıza yapılan saldırıları sadece seyrediyor’

ABONE OL
19 Aralık 2019 16:27
‘Hükümet azınlığımıza yapılan saldırıları sadece seyrediyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, 2020 bütçesi görüşmeleri çerçevesinde 15 Aralık Pazar günü meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada bölgenin ve azınlığın yaşadığı sorunlara değindi.

Milletvekili Zeybek mecliste yaptığı konuşmada mevcut hükümetin azınlıkla diyaloğa girme düşüncesinin olmadığını belirterek, son dönemde bazı çevreler tarafından azınlığa ve azınlık kurumlarına karşı kasıtlı bir saldırının yapıldığına tanık olduklarını vurguladı. Zeybek konuşmasında mevcut hükümetin vakıf ve müftülük sorununun çözümüne yönelik girişimlerinin olmadığını söyledi. Zeybek ayrıca İskeçe’deki azınlık lisesinin yaşadığı bina sorunuyla ilgili de hükümetin duyarsız davranışlarını eleştirdi.

“İSKEÇE AZINLIK LİSESİ’NİN BİNA PROBLEMİ ÇÖZÜMÜNDE HÜKÜMET VURDUMDUYMAZ”

Milletvekili Zeybek, 2020 bütçesi görüşmeleri çerçevesinde 15 Aralık Pazar günü meclis konuşmasında bölgenin ve azınlığın yaşadığı sorunlara değindi. Eğitim alanındaki problemlere ve İskeçe Azınlık Lisesi’nin durumuna atıfta bulunan Zeybek, “SİRİZA döneminde Okullarımız ilk günden itibaren eksiksiz bir şekilde kitapları ve öğretmenleri ile eğitime başlıyordu. Oysa bugünlerde bile okullarımızda öğretmen açığı bulunmaktadır. İskeçe Muzaffer Salihoğlu Ortaokul Lisemizin bina sorunuyla ilgili Eğitim Bakanına sorduğum sözlü soru önergeme yetersiz ve alakasız cevaplar aldım. Bu cevaplar doğrultusunda anlıyoruz ki 740 öğrencimizi zor şartlarda barından ve vardiyalı eğitim veren bu önemli okulumuzun yeni bina ve altyapı sorunları ile ne kısa vadeli çözümleriniz, ne de uzun vadeli yeni bir bina inşa etme çalışmalarınız ve düşünceleriniz bulunmaktadır.” dedi.

“AZINLIĞA KARŞI KARANLIK EYLEMLERİ HÜKÜMET YALNIZCA SEYREDİYOR”

Batı Trakya’daki azınlık kurumlarına karşı kasıtlı bir saldırının olduğuna dikkat çeken İskeçe Milletvekili Zeybek şu ifadelere yer verdi: “Son dönemlerde azınlığımıza ve kurumlarına karşı kasıtlı bir saldırının belirli çevreler tarafından yapıldığına tanık oluyoruz. Hükümetiniz kendi içinden bile gelen bu karanlık ve endişe yaratan eylemleri yalnızca seyrediyor. Azınlığımızı bu tür oyunlardan korumalısınız. Herkesin eşit haklara sahip olan sosyal ve hukuk devletinin hakça ve adilce işleyişini temin etmelisiniz.”

“VAKIF VE MÜFTÜLÜK KONUSUNDA UFUKTA ÇÖZÜM YOK”

Vakıf ve müftülük seçimlerine de değinen Hüseyin Zeybek, hükümetin azınlıkla diyalog kurma niyetinin olmadığını dile getirdi. Zeybek şöyle konuştu: “Azınlığımızın kangrenleşmiş vakıf ve müftülük seçimleriyle ilgili de girişimleriniz bulunmamaktadır. SİRİZA hükümeti bu sorunları çözme planı ve gayreti içindeydi. Hükümetinizin azınlığımızla diyaloğa girme ve bu sorunları çözme niyeti ve düşüncesinin olmadığı aşikardır.”

“ÜST TABAKANIN ÇIKARLARINA HİZMET EDİLİYOR”

2020 bütçesiyle ilgili görüşlerini dile getiren Zeybek bütçenin orta ve alt tabakaya yönelik olmadığını, elit üst tabakanın çıkarlarına yönelik olduğunu kaydederek, “SİRİZA döneminde inşa edilmeye çalışılan sosyal ve adaletli sistemi ortadan kaldırmayı hedeflediğini görüyoruz. Hükümetinizin seçim vaatlerini çok çabuk unuttuğunu görüyoruz. Çiftçilerin sigorta primlerinin artacağını açıklıyorsunuz. Zarar ziyan tazminlerini özel sigorta şirketlerine vererek devletin kurumu olan ELGA’yı devre dışı bırakmaya yöneliyorsunuz. Çiftçilere yönelik petroldeki indirimleri de unuttunuz. Tütüncüye ve tütün üretimine yeterli desteği vermiyorsunuz. Dünyanın en kaliteli aromatik basma türünü yok ediyorsunuz. Zor dönemler geçiren tütüncü mutlaka desteklenmeli. Deminimis gibi değişik fonlarda kullanılmalı. Bu yıl da olumsuz hava koşulları nedeniyle oluşan zararlar ve ürün kaybı mutlaka tazmin edilmeli.”

“AVRUPA’DAKİ EMKEÇİLERİMİZ İÇİN BİR İSTİHDAM PLANI YOK

Yurtdışında çalışanlara yönelik bir istihdam politikasının olmadığını, bölgedeki altyapı çalışmalarının durdurulduğunu kaydeden Zeybek “Eyaletimizdeki alt yapı çalışmalarının finansmanlarını durduruyorsunuz. Bunun yanında Ketenlik yolu da sekteye uğrayabilir. Filodimos (Belediye dostu) programını donduruyorsunuz. Bu da bölge belediyelerimizin bu programa dahil ettikleri önemli altyapı çalışmalarının da durdurulması demektir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde zor şartlarda çalışan emekçilerimize yönelik bir istihdam politikanız bulunmamakta. Unutmayalım ki özelikle İskeçe ekonomisi bu işçilerimiz sayesinde ayakta kalabilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

(http://milletgazetesi.gr)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.