Hükümetin zam teklifine tepki!

17.08.2021 11:00

Türkiye Kamu Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat, hükümetin memur ve memur emeklileri için sunduğu zam teklifini revize etmesi gerektiğini belirtti.

Hükümetin zam teklifine tepki!

Türkiye Kamu Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat, hükümetin memur ve memur emeklileri için sunduğu zam teklifini revize etmesi gerektiğini belirtti. Kanpolat, hükümetin memur maaşlarına yaptığı zam teklifinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir” dedi.

Türkiye Kamu Sen Edirne İl Temsilciliği ve bağlı şubeler tarafından Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünde memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili basın açıklaması düzenlenerek, hükümetin zam teklifi protesto edildi.

Burada konuşan Türkiye Kamu Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat, son yıllarda ülkemizdeki felaketlerin ardı arkası kesilmediğini, biri biterken diğerinin başladığını belirterek, afetlerde ve salgınlarda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diledi.

Kamu görevlilerinin olağan dönemlerde değil, olağanüstü dönemlerde de devletin şefkat eli olarak görev yürüttüğünü belirten Kanpolat, “Kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor. Yaşanan felaketlerde bir kere daha gördük ki, kamu hizmeti kutsal bir görev ve onu layıkıyla yerine getiren fedakar çalışanlar sayesinde bugün ülkemizin dört bir yanında hayat normal seyrinde ilerleyebildiğini görüyoruz” dedi.

“YÜZDE 5+6 VE YÜZDE 6+6 İSTEDİĞİMİZİN YARISI BİLE DEĞİL”

Afet, salgın ve felaketlerle boğuşan memurun ekonomik cendere altında ezildiğini söyleyen Kanpolat “Son dönemde ekonomideki gelişmeler de hep birlikte izlemekteyiz. Bilhassa 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamlar, maaşlara yapılan yüzde 3’lük zamların kat be kat üzerinde seyrediyor ve maaşların gün geçtikçe eridiğini hepimiz yaşayarak görüyoruz. Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor. Aynı işveren toplumun çeşitli kesimlerini desteklerken afetle, salgınla, felaketle boğuşan memurlarımız bir de ekonominin cenderesi altında eziliyor. 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri, işte böyle bir ortamda başladı. Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerimizin kazanımlarını artırmak ve bu olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple gittik.  Bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4’te 1’inin 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundu.  Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için yüzde 5+6; 2023 yılı için ise yüzde 6+6 maaş artışı öngörüyor.  Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir” dedi.

“YAPILAN TEKLİF GERÇEKLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK”

Kamu görevlilerinin maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi olduğunu dile getiren Kanpolat, “Hali hazırda yıllık resmi enflasyon yüzde 18,95 seviyesindedir. Muhtemelen 2021 yılı enflasyonu yüzde 20 dolayında gerçekleşecektir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle yüzde 15 olacağını öngörmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az yüzde 35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Bu nedenle Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır.  Yapılacak teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir” dedi.

“TEKLİFLERİN ALTI DOLDURULMALI, RAKAMLAR NETLEŞTİRİLMELİDİR”

Hükümete açık çağrıda bulunduklarını kaydeden Kanpolat “Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidir.  Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz. Bu teklifte toplu sözleşmelerin başında kamu işveren tarafına sunduğumuz, gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış, geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam, ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi, reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi, kamuda yalnızca memurlara verilmeyen bayram ikramiyesinin, memurlara da verilmesi, toplu Sözleşme ikramiyesinin yükseltilerek sendika üyesi kamu görevlilerinin teşvik edilmesi, 3600 ek gösterge uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi, bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması, aile yardımı, çocuk parası, doğum ve ölüm yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin çalışanın ihtiyacını karşılayacak şekilde yükseltilmesi gibi konuların mutlak surette yer alması gerekmektedir. Bütün bu unsurların yanında hizmet kollarına ilişkin olarak diğer hususların da sorunları kalıcı bir çözüme kavuşturacak biçimde ele alınması zorunludur” dedi

“HAKKINIZ ÖDENMEZ DİYE ALKIŞLANIYORUZ, ŞİMDİ HAKKIMIZIN ÖDENMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerinin makul olduğunu ve teklifin revize edilmesini istediklerini söyleyen Alim Kanpolat “Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı masaya taşımıyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz.  Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini; Sözleşmeli personelin haklarının memurlarla eşitleneceği, 3600 ek gösterge teklifimizin kabul edildiği, refah payı uygulamasının değerlendirileceği sözlerinin adının konmasını bekliyoruz.  Türkiye Kamu-Sen olarak bizler, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Taleplerimiz, makuldür ve istenirse karşılanabilir. Mücadelemiz, başta kamu çalışanları olmak üzere tüm Türk Milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşaması içindir. Yapılacak revize teklif, siyasi iradenin bu yöndeki niyetini ortaya koyacaktır. 25 milyon vatandaşımız, Hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir teklif beklemektedir” dedi

“BİZ ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ, DEVLETİN EVLATLARIYIZ”

Memur arkadaşları adına söz alan Türk Sağlık Sen Edirne Şube Temsilcisi Özcan Arslan da “Bizler bizi memur sayma diyoruz, bizi elektrik say, doğalgaz say, ayçiçeği say bizi neye sayarsan say memur sayma diyoruz artık. Son 2-3 yıldır yüzde 2,3’lerle bıktık diyoruz. Çoğu arkadaşımızın cümlesi bu, ben bunu iletmek için geldim. İşçi arkadaşlarımız yüzde 20-30 alırken, memurlar markette yüzde 5 mi etkilendi diyorlar. Haklılar bence. Masada kazanılamayan hak sahada kazanılır diyoruz. Artık duyun diyoruz bizleri. Biz üvey evlat değiliz, devletin vatandaşıyız. Bizlerde devletin evlatlarıyız. Çocuk yardımı bugün bizim bordrolarına bakın 85 lira, bir paket bez olmuş 250-270 lira arası. Bizlerle dalga geçmeyin. Okumuş insanlarız masada anlaşırız biz. Sahaya gerek yok, iş bırakmaya da gerek yok. Çünkü bizim işimiz vicdanla. Biz hastayı bırakıp inemiyorsak, bu kadar az oluyorsak yukarıda yatan hastaların sayesinde diyoruz. Biz vicdanen bu mesleği yapıyoruz. Paradan önce vicdan geliyor, sağlıkçılar o yüzden rezillik çekiyoruz. Yukarıda tek hemşire kalıyor bir arkadaşı inebilsin diye. Dışarıdan gözüktü gibi değil. Burada 20 kişi oluyorsa yukarıda 30 kişi destek veriyor. Sendikalar iş bırakıyoruz dese de bizler gene bırakamıyoruz. Ama lütfen diyoruz artık” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler