DOLAR 32,5987 0.29%
EURO 34,7260 0.1%
ALTIN 2.476,15-0,92
BIST 9.790,601,00%
BITCOIN 21515932,02%
Edirne
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadın Üniversitesi’ne tepki

Kadın Üniversitesi’ne tepki

ABONE OL
17 Temmuz 2019 14:51
Kadın Üniversitesi’ne tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalkınma Planı’nda yer alan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak Japonya’da dile getirdiği, “Kadın Üniversiteleri” planına Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Edirne Şubesi tepki göstererek, Saraçlar Caddesi’nde imza kampanyası başlattı.

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Edirne Şubesi tarafından, Türkiye’de kurulması planan kadın üniversitelerine Edirne Saraçlar Caddesi’nde basın açıklamasının ardından imza kampanyası başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya gezisi sırasında Kadın Üniversitelerden etkilenip YÖK Başkanına Türkiye’de de kadın üniversiteleri kurulması konusunda talimat verdiği öğrenildi. Ancak cinsiyet ayrımcılığına karşı olduklarını belirten Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü, “Türk Milli Eğitiminin temel ilkelerinden biri karma eğitimdir. Tek cinsiyetli eğitimin sosyalleşmeye, karşı cinsi tanımaya, yaşamıyla ilgili doğru ve gerçekçi kararlar vermeye engel olduğu bilimsel bir gerçektir” şeklinde belirtti.

“KADIN ÜNİVERSİTELERİ İSTEMİYORUZ”

Başkan Hepgüllü “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan G20 zirvesi için Japonya’ya yaptığı gezi sırasında Japonya’daki Kadın Üniversitelerinden etkilendiğini, ülkemizde de YÖK başkanına “çalışmanı buna göre yap” diye talimat verdiğini açıkladı. Japonya’da kreşten itibaren ilk, orta, lise ve ardından üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı oluşturduklarını bu adımların bizim ülkemizde de önem arz ettiğini açıklayan Erdoğan yeni bir tartışmayı başlatmış oldu. YÖK de bu konuda çalışma başlatacağını ilan etti. 1973 yılında çıkarılan Temel Eğitim Kanunu kapsamında Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri halen yürürlüktedir. Bu 14 ilkeden biri “Karma Eğitim”dir. Kız Liseleri, erkek liseleri ülkemizde hizmet vermiştir. Bu liseler karma eğitime geçerken toplumu geliştiren bir ara formül olarak değerlendirilmelidir. Tek cinsiyetli eğitimin sosyalleşmeye, karşı cinsi tanımaya, yaşamıyla ilgili doğru ve gerçekçi kararlar vermeye engel olduğu bilimsel bir gerçektir. Bilimsel eğitim kadınlar ya da erkekler için değil geleceğimiz olan tüm gençlerimiz için gereklidir. Günümüzde cinsiyetlere dayalı, bir cinsiyetin yapıp diğerinin yapamayacağı meslekler neredeyse tükenmiştir. Teknolojik gelişmeler ile mesleklerin cinsiyeti yok olmuştur. Cumhuriyet Devrimleri’nin ışığında karma eğitim ile özgür ve eşit bireyler yetiştirildi. Atatürk’ün dediği gibi bir toplumun yarısı zincirlerle bağlandığında, diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün değildir. Bundan vazgeçmek ve cinsiyete bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez. YÖK kadın üniversiteleri için harcayacağı zamanı ve kaynağı, gençlerin barınma, spor ve sanatla buluşma, eğitim ile ilgili yaşanan sorunlar için değerlendirmelidir. Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitimi önemli buluyoruz. Kadınların aldıkları eğitime uygun olarak üretim sürecinde desteklenmelerini istiyoruz. Bir cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı buluyor, ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediğini görüyoruz. Cumhuriyet Devrimlerine büyük bir bağlılıkla konuyu izleyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

İmza Kampanyasının 12 Temmuz Cuma, 15 Temmuz Salı, 19 Temmuz Cuma, 23 Temmuz Salı, 26 Temmuz Cuma, 30 Temmuz Salı günleri 16.00 ve 19.00 saatleri arasında Saraçlar Caddesi PTT önünde imza kampanyasının süreceği duyuruldu.

 

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.