DOLAR 32,8975 0.22%
EURO 35,3298 0.51%
ALTIN 2.459,950,39
BIST 10.734,57-0,34%
BITCOIN 2021726-4,19%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar için acil yardım işbirliği

Kadınlar için acil yardım işbirliği

ABONE OL
27 Aralık 2019 11:39
Kadınlar için acil yardım işbirliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla “Acil Yardım Hattı İşbirliği Protokolü” imzaladı.

Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ile  belediye personeli katıldı.

Törende konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek,  “81 ili geziyorum ama Edirne benim için farklı; hem kadınların mücadelenin ruhunu yansıtması açısından hem de başkanı açısından; kardeşim gibi sevdiğim bir insan. Gerçekten de burada olmaktan mutluluk duydum. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, acil yardım hattı işletiyor. Bu acil yardım hattı bir profesyonel gibi çalışan; kanunun yapılış aşamasından, uygulanış aşamasına kadar her konuya hakim olan bir kuruluşun işlettiği bir hat. Bu profesyonelliği, yerelin şiddeti önlemesinde bir mekanizma olarak kullanmasını istiyoruz. Bu anlamda da Antalya’dan başlayan acil yardım hattı protokolleri düzeneğini getirdik. Kadına karşı şiddetin önlenmesinde en etkin rolün devlet politikası olduğuna inanıyorum. Devlet politikasının yasal mevzuatının uygulanmasında da yerelin önemine değiniyoruz. Edirne Belediyesi’ne kabul ettikleri için teşekkür ederim. Bu protokolü imzalayacağız. Bu protokolü bu salonda bulunan kadın örgütlerine emanet ediyorum. Çünkü onlar takip edecekler.  Her bir adımın bir çözüm olduğuna inanıyorum. Biz yola çıkarken dedi ki, mücadele kazandırır. Türkiye’nin yarısı olarak, nüfusun yarısı olarak, biz kazanacağız diyoruz. Bu mücadele yanımıza erkek yöneticileri almak bizim için de mutluluk kaynağı” dedi.

“ACİL YARDIM HATTI İŞBİRLİĞİ İÇİN EDİRNE’YE SÖZ VERDİK, BURADAYIZ”

İmza töreninde konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Acil Yardım Hattının bir profesyonel gibi çalıştığını belirterek, “Kanunun yapılış aşamasından uygulanış aşamasına kadar her konuya hâkim olan kuruluşun işlettiği bir hat. Dolayısıyla bu profesyonelliği şiddeti önlemekte bir mekanizma olarak kullanılmasını istiyoruz. Bu anlamada da Antalya’dan başlayan Acil Yardım Hattı protokolleri düzeneğini getirdik. Önümüzdeki günlerde İstanbul’da ve Ankara beklemekte ama biz en ücra köşede Edirne’ye söz verdiğimiz için buradayız. Kadına karşı şiddetin önlenmesindeki en etken rolün devlet politikası olduğuna inanıyoruz. Devlet politikasının yasal mevzuatının uygulanmasında da yerelin önemine değiniyoruz. Yerel mekanizmanın yan aksamları da Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları dolaysısıyla Edirne Belediyesiyle bizi kabul ettikleri için teşekkür ederim. Bu protokolü imzalayacağız. Buradan hemen sonra baroyu ziyaret edeceğim. Baro işin içinde aktör olarak rol alıyor. Önemli işlerin çalışmasına olanak sağlıyor. Sonrasında Ticaret Odası ve Meslek Örgütleri ama ben bu protokolü bu salonda bulunan kadın örgütlerine emanet ediyorum. Çünkü onlar takip edecekler billboardlar da meydana gelecek bilgilerin asılmalarını vatandaşın bilgilenmeleri için bunlarla ilgili sonuçların takibinde o kadınların mağduriyetten bir üst safhaya çıkması için yol açılması ya da otobüs ulaşım mekanizmasının içinde bilgilenmelerinin sağlanmasını takip edecekler. Biz Acil Yardım Hattında bize başvuranla alakalı sorunun çözümüne destek olmaya çalışacağız. Her bir adımın bir çözüm olduğuna inanıyoruz. Biz yola çıkarken mücadele kazandırır dedik. Ne mücadelesi, kadın mücadelesi. Ama geldiğimiz duruma baktığımızda sayıları bugün için 2008-2019 zaman dilimi içinde 2 bin 869 tane kadının nerdeyse bir futbol sahasını dolduracak sayıda olduklarına bakınca mücadelemizdeki eksik noktaların olduğunu fark ettik. O noktaları tamamlıyoruz. Ve birlikte biz kazanacağız diyoruz. Türkiye’nin yarısı ve nüfusun yarısı olarak da bu mücadelede yanımızda erkek arkadaşlarımızı erkek yöneticileri almak bizim için de onur ve mutluluk verici” dedi.

“KADINLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ”

Kadınların rahat bir yaşam sürmesi için kent genelinde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Ülkemizde gittikçe bir artış gösteren kadına şiddet ve türevleri konusunda ortak çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Geçtiğimiz hafta bir haber okudum Hollanda, birkaç ülke ve Amerika’nın bazı bölgelerinde benzer bir sistem yeni kuruldu. Bununla ilgili Edirne’de bir çalışma yapıyoruz ama ne olduğunu şimdilik söylemeyeceğim. Çünkü Edirne hem geçmiş dönem hem bu dönem kadın belediye meclis üyelerimizle Türkiye’de örnek illerimizden bir tanesi, onlarla da birlikte çalışmaktan hem mutlu hem gururluyum. Geçtiğimiz dönem çalışmalara baktığımızda aslında Edirne birçok ilki yaptı. Az önce söylediğim çalışmayla bir ay içerisinde yine bir ilki yapacak şimdiden haberini vermiş olayım. Geçtiğimiz dönem Türkiye’de 2 saat kesintisiz toplu ulaşıma geçen il olduk. Bu sadece toplu ulaşımın rahatlaması ya da çalışma saatlerinin esnetilmesi amaçlı değildi. Özellikle Edirne gibi genç nüfusun, üniversite öğrencilerinin tabi ki kadınlardan bahsediyorum. Daha rahat, güvenli gidilip gelinilmesi için alınmış bir karardı. Ardından yine Türkiye’de bir ilk olarak saat 22’den itibaren toplu ulaşımı kullanan kadınların, durak harici istediği yerde inebilmeleri kararını da yine Türkiye’de ilk biz aldık. Yine toplu taşıma araçlarında çalışan kadınlarımızın, çalıştırıldığı araçların ruhsat harcından muaf olması bir destek, teşvik olması bağlamında yine ilk çalışmayı biz yapmıştık. Belediyemizin birçok biriminde kadın arkadaşımız çalışıyorlar. Her kademede çalışıyorlar. Biz eşitliği, birinin pozitif ayrımcılığı noktasında anlıyoruz, algılıyoruz kabul ediyoruz ama eşitliğin tam haline baktığınızda kadın müdürde var, en alt statü de çalışan kadında var tıpkı erkeklerde olduğu gibi. Eşitliğin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

“HERKES EFENDİ OLSUN”

Toplu iş sözleşmesinde kadına şiddet ve türevleri işlemiş olanların para alamadıklarını söyleyen Başkan Gürkan “Bugün burada çok önemli bir protokole imza atacağız. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu çok başarılı bir şekilde yürüttüğü acil yarım hattının, Edirne’de ki tüm arkadaşlarımız için de sisteme gireceğiz yeni bir uygulamaya başlıyoruz. Yine kamu sendikamız olan Tüm Yerel Sen ile yaptığımız sözleşmelerde de biz toplu iş sözleşmemize özel bir madde koyduk. Biliyorsunuz kamu çalışana arkadaşlarımıza toplu sözleşmelerde sosyal destek veriyoruz. Bizim sözleşmemizde şöyle bir hüküm var, kadına şiddet ve türevleri suçları işlemiş olanlar bu parayı alamıyorlar. Herkes efendi olsun. Bundan sonra eminim ki kadının özgür olduğu bir ülke tam anlamıyla demokrat, cumhuriyetçi ve elbette Atatürkçü olacaktır” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.