DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2167361-0,03%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar tek ses oldu

Kadınlar tek ses oldu

ABONE OL
9 Aralık 2020 11:03
Kadınlar tek ses oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) da aralarında bulunduğu bine yakın kadın kuruluşundan oluşan 12 kadın ağı ve platformu, 2020 Kadın Hakları Deklarasyonu yayımladı. Kadınların dünyanın her yerinde maruz bırakıldıkları ayrımcılığa, şiddete, ekonomik zorluk ve insan hakları ihlallerine dikkat çekilerek, haklarının pazarlık konusu olamayacağı vurgulandı.

Türkiye’den Eşitlik İçin Kadın Platformunun da aralarında bulunduğu 12 kadın ağı ve platformu, 2020 Kadın Hakları Deklarasyonu yayımladı. Eşitlik İçin Kadın Platformu Edirne İnsiyatifi tarafından paylaşılan deklarasyon da eşitlik isteyen kadınlar birlikte mücadele çağrısında bulundu.

“SORUNLARI ELE ALMAK İÇİN TOPLANDIK”

EŞİK Edirne İnsiyatifi “Biz, aşağıda imzası olan ve 1000 kadar kadın örgütünden oluşan kadın grupları ve feminist kuruluşlar, 15 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları ve diğer ortak sorunlarımızı ele almak üzere toplandık. Bu deklarasyonu, kadınların dünyanın her yerinde maruz kaldıkları ayrımcılığa, şiddete, gittikçe artan yaşam zorluklarına ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek ve haklarımızın pazarlık konusu olamayacağını tekrar vurgulamak amacıyla yayınlıyoruz.

“DERİN BİR ENDİŞE İLE GÖZLEMLİYORUZ”

Ataerkil yapılar, neoliberal politikalar, otoriter yönetimler, militarizm ve savaşlar uzun zamandan beri kadınların ve kız çocuklarının haklarını ihlal etmekte ve yaşamlarını tehlikeye atmaktadır. Derinleşen yoksulluk, ekonomik eşitsizlik, iklim değişikliği ve içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını durumu daha da ağırlaştırmış; farklı sınıf, ırk, etnik köken ve milletten kadınların değişik şekillerde ve ölçülerde yıpranmasına neden olmuştur. Toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık ve şiddet; birbirinden çok farklı siyasi görüş, dini inanç ve kültüre bağlı birçok hükümet ve grupların söylem ve eylemlerinde öne çıkmaktadır. Bu devlet ve devlet dışı aktörler; diğer farklılıklarına rağmen, kadın düşmanlığı, homofobi ve transfobi içeren aynı ataerkil ideolojide birleşmektedirler.

“ISRARLA TALEP EDİYORUZ”

Tüm devlet kurumları, özel kuruluşlar ve sivil toplum kurumları; insan haklarının temeli olan, insan onurunda eşitlik ilkesine göre hareket etmeli. Tüm hükümetler; kadın örgütleri ile iş birliği içinde ve yeterli kaynaklara sahip ve ciddi uygulanan politikalarla, kadınların ve kız çocuklarının ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel, cinsel, ve üreme haklarını güvence altına almalı ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalı. Tüm hükümetler; küresel krizleri yönetmek, her yerde insan haklarını gerçekleştirmek ve güvence altına almak ve cinsiyet eşitliğini sağlamak için uluslararası iş birliği ve çok taraflılık ilkesi ile hareket etmeli. Tüm parlamentolar; yasa yapma işlevlerini yerine getirirken, ayrımcı yasaları toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan yasalarla değiştirmeli ve denetleme yetkilerini kullanarak hükümetleri sorumlu tutmalı. Yerel, ulusal ve küresel medya; olumsuz tiplemeleri bırakarak, toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve kadın hakları ihlallerinin kamusal ve sivil faillerini ortaya çıkarmalı, ihmali olan kurumları sorumlu tutmalı. Tüm uluslararası kurum ve kuruluşlar; etkin yönlendirme, izleme ve takip mekanizmaları ile ve taviz vermeksizin, kadın ve kız çocuklarının haklarının gerçekleşmesine, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığın sona ermesine ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin güvence altına alınmasına yardımcı olmalı. İstanbul Sözleşmesi, Pekin Eylem Platformu, CEDAW ve Çocuk Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, tüm insan hakları belgeleri; haklarında yanlış bilgilendirmelere karşı savunulmalı, bütün devletlerce onaylanmalı ve bütünüyle, eksiksiz uygulanmalı.

“HERKESE İLAN EDİYORUZ”

Her zaman olduğumuzdan daha kararlıyız. Demokratik alanlar daralmakla birlikle, biz; ataerkil şiddete, yanlış bilgilendirmelere, eril söylemlere ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı koymaya devam edeceğiz. Eşitlik, adalet ve barış içinde yaşayacağımız dünyayı kurmak için, kız kardeşlik ve ulusötesi dayanışma içinde hep beraber çalışacağız”şeklinde belirttiler

2020 Kadın Hakları Deklarasyonu’nu imzalayan örgütler ise şöyle ;

Bulgaristan Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Vakfı, Bulgaristan, Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Türkiye, Eşitlik ve Kürtaj Hakkı İçin Büyük Koalisyon, Polonya, Hırvatistan Kadın Ağı, Hırvatistan, İnsan Hakları Savunucuları, Amerika Birleşik Devletleri, Kadın Dayanışma ve Bilgi Merkezi (NPO), Estonya Kadın Hakları Merkezi, Polonya, Kadın Haklarını Geliştirme Derneği (DOMINE), Hırvatistan, Uluslararası Barış ve Özgürlük İçin Kadın Birliği (WILPF), Macaristan Kadın Lobisi, Macaristan, Şiddete Karşı Avrupa Kadın Ağı (WAVE), Ukraynalı Kadın Avukatlar Derneği (JURFEM), Ukrayna, Avrupa Kadın Lobisi – EWL (Destekçi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.