DOLAR 32,1806 0.14%
EURO 35,0371 0.12%
ALTIN 2.444,170,62
BIST 10.664,850,07%
BITCOIN 2198510-0,66%
Edirne
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaldırım çalışmalarında ağaçlar zarar gördü

Kaldırım çalışmalarında ağaçlar zarar gördü

ABONE OL
1 Kasım 2019 10:14
Kaldırım çalışmalarında ağaçlar zarar gördü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, belediyenin Kocasinan Mahallesi’nde yaptığı kaldırım çalışması sırasında zarar gören ağaçlarla ilgili olarak gelen şikayetler üzerine belediye yetkilileri görüştüklerini belirterek, zarar gören ağaçların yaralarının macun ile kapatılacağı bilgisini aldıklarını söyledi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Edirne Belediyesi’nin Kocasinan Mahallesi’nde yaptığı kaldırım çalışmaları sırasında iş makinelerinin bazı ağaçların kök ve gövde kısımlarına zarar verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“AĞAÇLARIN YARALARI MACUNLA KAPATILACAK”

Zarar gören ağaçlarla ilgili olarak temsilciliklerine gelen şikayetler üzerine Edirne Belediyesi yetkilileri ile görüştüklerine belirten Çoğal, “Belediye yetkilileri, gerekli önlemlerin alınacağı ve zarar gören ağaçların bir an önce macun işlemi ile yaralarının kapatılacağı bilgisini halkımızla paylaşmak isteriz” dedi.

“KENTLER, DOĞAL VE KÜLTÜREL DEĞERLER KORUNDUKÇA KİMLİKLERİ GÜÇLENİR”

Kentlerin doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde kimliklerinin güçleneceğini belirten Çoğal, “Kentlerin doğal kimliğini oluşturan yeşil alanlar, ekosistem bileşenleri; yapılaşma ve kirlilik gibi nedenlerle tahrip edildiğinde veya değiştirildiğinde kentsel kimlik de değişmektedir. Sonuç olarak kentlerde yaşayanların belleği ve yaşadıkları yer ile kurdukları ilişki de zarar görmektedir. Günümüzde yaşadığımız yerlere ve doğaya sahip çıkmak yalnız yasalarla değil, toplumsal duyarlılıkla da mümkündür” dedi.

“MEVCUT AĞAÇLAR KORUNMALI, KÖKLERİ ETRAFINDA DÜZENLEME YAPILMALI”       

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Çoğal, mevcut ağaçların korunmasını ve ağaç kökleri etrafında gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ettiklerini belirterek, “TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçlık ve yeşil alanların korunması ve geliştirilmesi gereken değerler olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. Yerel yönetimler aynı zamanda doğayla uyumlu kentler yaratabilecek en önemli karar alıcı organlardır. Doğayla uyumlu, sürdürülebilir kentler yaratmak öncelikle belediyelerdeki yöneticilerin ve çalışanların doğayı anlayıp, doğanın parçası olduklarını fark etmeleri ile gerçekleşebilir. Ayrıca kaldırım, refüj gibi kamusal alanlarda bulunan ağaçlar da peyzaj değeri bulunan varlıklardır. Yol genişletilmesi, yeni düzenlemeler yapılması gibi çalışmalarda mevcut ağaçların korunmasının esas alınmasını ve bölgede yaşayan insanların hassasiyetinin de göz önünde bulundurulmasını tüm belediye başkanlarından talep ediyoruz” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.