DOLAR 32,6480 0.27%
EURO 34,8337 0.4%
ALTIN 2.416,97-0,63
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21828633,34%
Edirne
14°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KESK’ten TİS protestosu

KESK’ten TİS protestosu

ABONE OL
28 Ağustos 2019 10:38
KESK’ten TİS protestosu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendika üyeleri, anlaşmazlıkla sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerindeki zam önerisine tepki gösterdi. KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Edirne Şubesi Başkanı Ayhan Fırtına, altışar aylık dilimlere bölünerek sunulan maaş artışının, kamu emekçileri ve emeklileriyle alay etmek olduğu söyledi.

Hükümet ile memur sendikaları arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Hükümetin en son verdiği zam teklifi de kabul edilmeyince, anlaşma için hakem heyetine gidilmesi gündeme geldi. Yaşananlara tepki gösteren KESK’e bağlı sendika üyeleri, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek protesto etti.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Edirne Şubesi Başkanı Ayhan Fırtına yaptığı konuşmada, kamu işvereni olan hükümetin 20 günlük süreçte beş milyonu aşkın kamu emekçisinin ve emeklisinin insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenli iş, güvenli gelecek taleplerine kulaklarını tıkadığını söyledi.

19 Ağustos 2019 Pazartesi gününün ilk saatlerinde Çalışma Bakanı ile yandaş konfederasyon Genel Başkanı’nın arasında bir görüşme gerçekleştirildiğini söyleyen Fırtına, “Çalışma Bakanı görüşme sonrasında, saat: 02.16’da attığı tweet ile hükümetin teklifinin 2020 yılı için yüzde 4+yüzde 4, 2021 yılı için ise yüzde 3+yüzde 3 olarak revize edildiğini adeta bir müjde gibi’ sunduğunu söyledi.

Fırtına, “Ödediğimiz vergilerle patronlara, yandaş müteahhitlere, bir avuç mutlu azınlığa kıyak üstüne kıyak yapmakta sınır tanımayanlar, bize gelince yine kaynak yok, bütçe imkanlarımız kısıtlı demiştir.

Biz KESK olarak kendi adımıza 5 milyon kamu emekçisinin ve emeklimizin yaşadığı sorunları, aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyonluk bir kitlenin yani Türkiye nüfusunun dörtte birinin beklentilerini bu süreçte anlattığımıza inanıyoruz.

Toplu sözleşme sürecinin en başından beri, yaşadığımız sorunların sadece insanca yaşamaya yetecek bir maaş sorunundan ibaret olmadığının altını çiziyoruz. Masada da sürekli olarak bu durumu vurgulamaya devam ettik.

Bizi ezenin TÜİK vasıtası ile açıklanan çarpık enflasyon rakamları değil, bu rakamlara perdelenmek istenen sokakta, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon olduğunu vurguladık. Maaşlarımızın, yıllardır bu çarpık rakamlara göre belirlenmesi, hiçbir zaman tutmayan enflasyon hedeflerine göre artırılması sonucunda her geçen gün daha eridiğini ifade ettik. Hiçbir konfederasyonun, sendikanın temsilcisinin değinmediği, değinmekten çekindiği OHAL KHK’leri ile yaşanan ihraçları da KESK olarak sadece biz masada gündeme getirdik.

Konfederasyonumuzun söz konusu teklifin yok hükmünde olduğunu açıklayarak tüm kamu emekçilerine ortak mücadele çağrısında bulunması ve tepkilerin artarak sürmesi,  yandaş konfederasyon yönetiminin sefalet zammı tekliflerini kabul etmesini zorlaştırmıştır. 21 Ağustos itibari ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamıştır.

Bu karanlık tablodan tek çıkış yolu yetkinin asıl sahiplerinin kamu emekçilerinin ve emekliklerinin ortak sorunları için bir araya gelmesinden, “hak verilmez mücadele ile alınır” ilkesi ile ortak mücadeleyi yükseltmesinden geçmektedir.

En başından beri bu ilke doğrultusunda, kamu emekçilerinin ortak çıkarları için mücadele eden, bunun için bedeller ödeyen konfederasyonumuz KESK her zaman olduğu gibi bugün de üzerine düşen sorumluluğun gereğini getirmeye hazırdır” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.