Kiracıları sevindirecek düzenleme

10.06.2022 10:51

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemeye değinerek, artan enflasyonla birlikte daha yüksek olacak kira oranının bu kararla yüzde 25 ile kısıtlanacağını bununda kiracılar açısından olumlu olacağını söyledi.

Kiracıları sevindirecek düzenleme

Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme önceki gün TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Düzenleme, yasanın yürürlüğe girdiği tarih ve daha sonraki tarihlerde yapılan kira sözleşmelerini kapsayacak ve 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak.

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, TBMM Genel Kurulu’nda kira artışlarına yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Düzenlemenin kira artışları açısından önemli olduğuna değinen Çeker, enflasyon oranına göre daha yüksek olacak kira oranının bu kararla yüzde 25 ile kısıtlanacağını bununda kiracılar açısından olumlu olacağını aktardı.

“KİRA ARTIŞLARINA YÜZDE 25 SINIRLAMA”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, “Haziran ayının kira oranını belirlemek isterse, sözleşmesiz olanı belirlemek isterse devletin açıkladığı yüzde 39 gibi rakam var. Bununla yaptığınız zaman bin liralık bir daire 400 lira artış yaşayacak. Olacak bin 400 lira. Bu çıkan kararla artık resmiyete sokuldu. Yüzde 25’le sınırlama yapıldı. Bu da enflasyonun aşağı düşeceği değil, bu gidişle sürekli yukarı doğru çıkacağı, yukarı çıktığı zamanda 3 bin liraya kiraya oturduğunda yüzde 40 rakam olursa neredeyse bin 200 lira gibi büyük artış olur. Bunu yüzde 25’le kısıtlayacaklar”

“YENİ KİRAYA SINIRI DÜŞÜNEREK YÜKSEK KİRA FİYATINDAN VERECEK”

Getirilen sınırlamayla yeni kiraya verecek olanların kirayı yüksek sayarken, eski kiracıya ev sahiplerinin yüzde 25 fazlasından zam yapamayacağını aktaran Çeker, “Şimdi yatırım aracı olarak görenler var daireleri. Gidiyor bir iki daire alıyor, oradan kira geliri yapmak istiyor. Onlar yatırım amaçlı ilk defa daire alıp kiraya verecek olanlar ilk dönem yüksek kira belirleyecek ama ondan sonra enflasyona göre ayarlaması zor. Eskiden kira artışları serbestti. Sözleşmede her yıl yüzde 40-50 yapacağım diye ilk sözleşmede yazıyordun. Ama şimdi piyasa çok kötü durumda. Hiçbir şey sabit değil. Yen konut alacakları tabi ki etkileyecek. Yeni kiraya veren yüksekten verecek, eski kiraya veren düşük verecek. Bu sefer mahkemelik olaylar artacak” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler