DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2113941-0,51%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kooperatif sistemiyle doksanlı yıllara geri döndük!

Kooperatif sistemiyle doksanlı yıllara geri döndük!

ABONE OL
20 Eylül 2023 10:21
Kooperatif sistemiyle doksanlı yıllara geri döndük!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Türkiye gibi Edirne’de de banka kredisi çekemeyen, uygun fiyatlı ev bulamayan vatandaşlar Kooperatif sistemine geri döndü. Edirne genelinde fiyatları tavan yapan konutlar birçok vatandaşın ev hayalin de adeta suya düşürdü. Banka kredilerinden de istediği karşılığı bulamayan vatandaş, çareyi Kooperatif sistemine geçmekte buldu. 1990’lı yıllarda ev sahibi olmak isteyen vatandaşların toplanarak kurdukları kooperatif sisteminin Edirne’de tekrar doğduğunu belirten Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, “Artık birkaç kişi birleşiyor, kooperatifi kuruyorlar. Artık sistem buna döndü. Kişiler birbirleri ile yardımlaşarak konut sahibi oluyorlar. Doksanlara geri döndük. Bu çok acı bir olay, batmış durumdayız” diye dile getirdi.

“YÜKSEK KONUT FAİZLERİNDEN KAŞAN VATANDAŞLAR KOOPERATİF SİSTEMİNE GEÇTİ”

Edirne’de vatandaşların Kooperatif kurarak ev sahibi olmaya çalıştığını açıklayan Başkan Çeker, “Dernek üyelerimizle arkadaşlarla görüşüyoruz birçoğu aynı şeyi söylüyor ev alımı yok. Ev alımı şöyle oluyor şu an. Eski sisteme döndük imece usulü, kooperatif olayına döndük. Artık birkaç kişi birleşiyor, kooperatifi kuruyorlar sonrasında 20-30 kişilik arkadaş grubu oluşturup, arsa arayışına geçiyorlar. Aralarında para toplayıp diyorlar ki ilk etapta şu hesaba 300-500 bin gibi rakamları yatıralım; ayda da bu kadar ödeyelim, birikimimizi kenara koyalım ve bu esnada da birkaç ay gezelim arsa arayalım diyorlar. Bulunan arsa toplanan para ile alınıyor; sonrasında üye alımı yapılıyor. Kurucu üyeler 50 kişilik 60 kişilik bir üye alımı yaparak, bu insanlardan gelen para ile konutların imalatına başlıyorlar. Bu süreçte ara senetler düzenlenebiliyor. Artık sistem buna döndü. Çünkü bu sistemde faiz yok, yardımlaşma usulü. Kişiler birbirleri ile yardımlaşarak konut sahibi oluyorlar. Müteahhitler bile kooperatif olayına girmeye başladılar. Kooperatiflerin vergi muafiyeti sebebi ile bir yer alıp kooperatif kuruyorlar. Bu muafiyetler kooperatif olayını arttırdı. Sistem Türkiye’nin birçok yerinde başladı; kimse bankalar eyvallah etmiyor bu sayede” dedi.

“DOKSANLI YILLARA GERİ DÖNDÜK”

Doksanlı yıllarda da yaşanan konut kredilerinde ki faizlerin yüksek olduğunu hatırlatarak kooperatif sistemiyle ev sahibi olunduğu gibi artık günümüzde de kooperatif sisteminin geri döndüğünü vurgulayan Çeker, “Bazıları kooperatifi müteahhitlere verelim diyor. Bazıları işi bilenler görev paylaşımı yaparak ilerliyor. Bu sistemde her şey ellerinde olduğu için mal kaybı da olmuyor, kontrol kendi ellerinde oluyor. 90’lı yıllarda çok meşhurdu. O yıllarda da konut kredilerinin faizleri çok yüksekti. Kimse bankalara yanaşamıyordu. Yine aynı döneme döndük. O zamanda da kooperatifçilik çok fazlaydı. Mesela Edirne’ye baktığımızda adı üzerinde Kooperatif Evleri var. Oradaki evlerin hepsi kooperatif kurularak yapılan evler. Edirne’nin ilk yapılarının yüzde yetmişi kooperatif evler. Binevler, Çiçek Evler bunların hepsi  çok blokludur ve birçoğunun yaşı 30-35’tir. Bu ne demek oluyor o yıllarda da kooperatif sistemi varmış. Doksanlara geri döndük. Bu çok acı bir olay, batmış durumdayız” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.