Korkan, “Çiftçi üç tüccarın eline mi kaldı”

18.09.2021 11:56

Karaağaç Mahalle Muhtarı Agah Korkan, Edirne Ticaret Borsası’nda 3 tüccarın ayçiçeği alımı yaptığı iddiasında bulunarak, rekabetin arttığı yerde çiftçinin kazanacağını ancak Edirne çiftçisinin 3 tüccarın eline kaldığını söyledi.

Korkan, “Çiftçi üç tüccarın eline mi kaldı”

Edirne’de ayçiçeği hasadı tüm hızıyla sürerken, Karaağaç Mahalle Muhtarı Agah Korkan, borsada 3 tüccarın ayçiçeği alımı yaptığını öne sürerek, tüccar sayısının fazla olması gerektiğini, rekabetin arttığı yerde çiftçinin de kazanacağını söyledi.

 “EDİRNE ÇİFTÇİSİ 3 TÜCCARIN ELİNE Mİ KALDI?

Edirne Ticaret Borsası’na gittiği ve kendisi gibi gidenlerinde bu duruma şahit olduklarını kaydeden Muhtar Korkan, “Edirne Ticaret Borsası var. Gerçekten dört dörtlük bir borsamız var. Ama şunu gördüm Edirne Ticaret Borsası’nda ayçiçeği kanalında üç tane tüccar alışveriş yapıyor. Edirne’de üç tane mi tüccar var? 3 tüccarın eline kalmış bizim çiftçilerimiz? Ben şunu isterdim en az 15-20 tüccar oradaki alımlara müdahale etsin. Yağ alımlarına göre 5 bin 600, bana göre 7 buçuk lira olması gerekiyor. Şunu söyleyeyim ben muhasebe okudum. Şu anki fiyatlarda gümrük vergisi sıfırlansa da içeri girince ürün buğdayın, arpanın, ayçiçeğinin fiyatları yükselir gider. Sayı fazla olursa orada rekabet olur. Şu an 3 kişi orada ayçiçeği alım satımı yapıyorlar. 2 buçuk litre kolayı 10 liraya alıyoruz bakkaldan 5 dakikada bitiyor. Bir kilo yağ 15 lira, bir kilo yağ ile kaç kişi doyacak bunun hesabını size bırakıyorum” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler