6.1 C
Edirne
00:42 - 7 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

Kurak geçen kış çiftçiyi endişelendiriyor

Edirne’de son yılların en kurak kışını yaşayan çiftçiler, yağış olmamasından dolayı endişeli.

Yağışların az olması nedeniyle ekim ayında ektikleri hububat ürünlerine yeterli gübre atamadıklarını anlatan çiftçiler, kar ve yağmur olmaması halinde ürün veriminde büyük düşüş yaşanabileceğini düşünüyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde yaklaşık 250 bin dönüm alanda buğday ekimi yapıldığını söyledi.

Bölgede yaşanan kuraklığın çiftçileri endişelendirdiğini vurgulayan Arabacı, “Son 10 yılın en kurak ocak ayını yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde beklenen yağış gelir de çiftçilerimizin endişesi son bulur. ” dedi.

Hüseyin Arabacı, 10 yıl önce buna benzer bir kuraklık yaşandığını, bir yılda metrekareye 387 kilogram yağış düştüğünü anımsattı.

Edirne’de son yılların en kurak kışını yaşayan çiftçiler, yağış olmamasından dolayı endişeli. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Geçen yıl metrekareye 430 kilogram yağış düştüğünün altını çizen Arabacı, “Ocak ayı ilk defa bu kadar kurak geçiyor, ne yağmur var, ne kar. İnşallah önümüzdeki günlerde güzel yağış alırız ve bol bereketli bir yıl olur.” diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Arabacı, yağışların gelmesiyle çiftçilerin gübre atımına başlayacağını da sözlerine ekledi.

“BÖYLE GİDERSE YAĞMUR DUASINA ÇIKARIZ”

Çiftçi Nazım Aras ise bu yıl yaklaşık 180 dönümlük alanda buğday ekimi yaptığını belirtti.

Bu sene kış aylarının çok kurak geçtiğini, yağışların mevsim normallerinin bile çok altında olduğunu vurgulayan Aras, “Yağmur yağmazsa halimiz çok kötü. Borçlu olan yandı ama yağarsa kurtarır hepimizi. Önceki senelerde kar falan yağardı, o da yağmadı. Böyle giderse yağmur duasına çıkarız hepimiz.” ifadesini kullandı.

(AA)

Diğer Haberler

Yola çıkmak yasak, başvuru serbest

Son Haber

Apartmanlar ücretsiz dezenfekte ediliyor

Son Haber

Evde kumara polis baskını… Her birine 3 bin 150 TL ‘sosyal mesafe’ cezası

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla