DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2112224-0,06%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maaşlar belirlendi

Maaşlar belirlendi

ABONE OL
23 Kasım 2019 12:37
Maaşlar belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cuma günü gerçekleştirilen 2019-2023 dönemi Kırcaali Belediye Meclisi ikinci oturumunda Belediye Başkanı ve köy muhtarlarının alacağı maaş tutarları belirlendi.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in sunduğu öneriye göre, yasal hükümlere göre Kırcaali Belediye Başkanı’nın taban aylık maaşının tutarı bir bakanın aylık maaşından yüksek olmaması gerekiyor, köy muhtarlarının maaşları ise seçildikleri yerleşim yerlerinde daimi ikamet adresi bulunan kişilerin sayısına göre düzenleniyor.

Böylece Belediye Başkanı’nın aylık maaşı 3000 leva miktarında olacak. Belediye Başkan yardımcılarının maaş tutarları bu miktarın yüzde 80’i kadar, muhtar vekilleri ise köy muhtarlarının ortalama aylık maaş tutarının yüzde 80’i miktarında maaş alacak.

Köy muhtarlarının maaşları, köy nüfusunun sayısına göre ayrılan 4 gruba göre farklılık gösterecek. İlk grupta yer alan muhtarların maaşları 920 leva, 1000’den fazla nüfuslu ikinci gruptakilerin- 880 leva, nüfusu 701-1000 arasında değişen üçüncü gruptakilerin maaşları 860 leva ve nüfusu 700 kişi altında olan dördüncü gruptakilerin maaşları 840 leva olacak.

Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı’ndan Belediye Meclis Üyesi Radoslav Milev, bu öneriyi desteklemeyeceğini söyledi. Onun ifadesine göre, Kırcaali Belediye Başkanı önceki 4 yıllık dönemde görevlerini başarıyla yerine getirmemiştir. Milev, yüksek olarak tanımladığı Meclis üyelerinin alacağı maaş tutarlarına da karşı çıktı.

HÖH Meclis Grubu Üyesi Sezgin Bekir, kimin ilçeyi iyi yönetip yönetmediğine Kırcaali ilçesi sakinlerinin karar verdiğini belirterek, onların güvenoyunu yeniden Müh. Azis’e vererek aynı zamanda ona notunu da verdiklerini kaydetti. Sezgin Bekir, ”Maaşlara gelince yasa koyucuların, Belediye Başkanlarının sorumluluklarını, iş yüklerini ve bu büyük belediye kaynağının yönetimini göz önünde bulundurarak bir bakanın maaşı kadar maaş alabilmesine imkan vermesi rastgele bir şey değil. Belediye Başkanı’nın gerçekleri dikkate alarak, bir bakanın maaşı kadar maaş almayı önermemesi onurlu bir davranıştır” dedi.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de Milev’in eleştirilerine cevap verdi.

Müh. Azis’in ifadesine göre, Milev hala seçim hırsının etkisinden kurtulmamıştır. Belediye Başkanı, Milev’e dönerek “Seçim sona erdi, Sayın Milev! İnsanlar notunu verdi ve bu not sizin lehinize değil” dedi.

Müh. Azis, önceki dönem Belediye Meclisinde yer alan sağ partilerin temsilcilerinin iki kişi olduğuna, şimdikinde ise sadece 1 kişi olduğuna dikkat çekti. Belediye Başkanı, ”Eğer bu tür söylemlerinizden dolayı yüzde 50 azalmışsanız, gelecek Mecliste hiçbir temsilciniz olmayabilir” diye ifade etti.

Sonuçta öneri 27 Meclis Üyesinin oyuyla kabul edildi. Oylamada 2 Meclis Üyesi ret oyu kullanırken 11’i çekimser kaldı.

(https://www.kircaalihaber.com/?)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.