DOLAR 32,6340 -0.52%
EURO 35,0160 -0.66%
ALTIN 2.427,14-0,72
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2122071-1,43%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meralar karaçalılardan temizleniyor

Meralar karaçalılardan temizleniyor

Edirne’de meraların otlatma kapasitesini artırmak ve hayvancılığı daha karlı hale getirmek amacıyla Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

ABONE OL
25 Mayıs 2024 11:46
Meralar karaçalılardan temizleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de meraların otlatma kapasitesini artırmak ve hayvancılığı daha karlı hale getirmek amacıyla Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Edirne İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliği ile özellikle Keşan İlçesi Altıntaş Köyü’nde karaçalı temizleme çalışmaları hız kazandı.

“MEVCUT OT VERİMİNİ AZALTIYOR, HAYVANLARA ZARAR VERİYOR”

Meraların bazı bölgelerinde yoğun karaçalı (Paliurus spina-christi) sorunu bulunurken, bu sorun, mevcut ot verimini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda hayvan otlatma yerlerinin kullanımını zorlaştırıyor ve hayvanlara zarar veriyor. Bu durumu iyileştirmek ve meraların verimliliğini artırmak amacıyla kentte karaçalı temizleme çalışmaları başlatıldı.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, karaçalı temizleme çalışmalarının sürdüğü Keşan İlçesi’ne bağlı Altıntaş Köyü’nde ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

MERALAR KARAÇALI MAKİNESİ İLE TEMİZLENİYOR

Edirne İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen bu çalışmalar kapsamında, Altıntaş Köyü’nde karaçalı makinesi kullanılarak karaçalıların temizlenmesine başlandı. Makine, mera alanlarında hayvanlara zarar verip otlatmayı engelleyen karaçalıların hızlı ve etkili bir şekilde temizlenmesini sağlıyor.

BENZER ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Karaçalı ile mücadele çalışmalarının Altıntaş Köyü ile sınırlı kalmayacağı belirtildi. Program kapsamında, Karacaali ve Büyükdoğanca köylerinde de benzer çalışmaların devam edeceği ve karaçalı sorununun kontrol altına alınarak meraların verimliliğinin artırılacağı açıklandı.

Haber: Mehmet Güzey

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.