DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22322882,86%
Edirne
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Online Yazarlık Atölyesi’nin 2. Dönemi başladı

Online Yazarlık Atölyesi’nin 2. Dönemi başladı

ABONE OL
13 Kasım 2019 17:19
Online Yazarlık Atölyesi’nin 2. Dönemi başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrasya Yazarlar Birliği ve Balkan Yazarlar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleri ve bu dönem Kosova Türk Yazarlar Birliği, Yeni Balkan Yayınevi’nin de işbirliğinde gerçekleşen Avrasya Akademi, Online Yazarlık Atölyesi’nin ikinci dönemi, 11 Kasım 2019 tarihinde başladı.

İlk kez 2019 bahar döneminde Üsküp’le başlayan Atölye çalışmalarıyla 14 hafta boyunca Kuzey Makedonya, Kosova ve Batı Trakya’da eğitimlere devam eden “Online Yazarlık Atölyesi”, güz döneminde Kuzey Makedonya, Kosova, Batı Trakya, Bulgaristan ve Romanya’daki Balkan Türk gençleriyle online derslerine devam edecek.

 “ONLİNE YAZARLIK ATÖLYESİ’NİN İKİNCİ DÖNEMİ DAHA GENİŞ KATILIMCI SAYISIYLA BAŞLADI”

Online Yazarlık Atölyesi’nin ikinci döneminin açılışı Ankara’dan, Üsküp, Prizren, Gümülcine, Kırcaali, Köstence ve değişik Balkan şehirlerinden katılan gençlerle yapıldı. Ankara’dan canlı olarak başlayan programda, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, Avrasya Akademi Online Yazarlık Atölyesi’nin ikinci döneminin daha geniş katılımcı sayısıyla başladığını ifade etti. Bu projenin gerçekleşmesinde desteklerinden dolayı başta TİKA olmak üzere, Balkan Yazarlar Birliği ile Kosova Türk Yazarlar Birliği yetkililerine teşekkürlerini ileten Dr. Yakup Ömeroğlu, “Birlikte oluşturduğumuz bu Online Yazarlık Atölyesi, tarihte benzeri olmayan bir çalışma. 2019 yılı bahar döneminde ilk çalışmayı, özellikle Üsküp’ten, Makedonya’dan, Kosova ve Batı Trakya’dan katılımcılarımız ve hocalarımızla birlikte yaptık. Büyük bir heyecanla bu çalışmaya başladık. Bir dönemin sonunda katılan arkadaşlarımızın da, hocalarımızın da kanaati, çok verimli bir dönemin geçirildiğine dairdi. Eminim bu yeni dönemde de, güz döneminde de çok verimli çalışmalar yapacağız” sözlerini ifade etti.

“YAPILAN ÇALIŞMALAR TÜM TOPLUMA BİR AYNA OLARAK YANSIYACAKTIR”

Online Yazarlık Atölyesi’nin ikinci açılış programına Üsküp’ten canlı olarak bağlanan Balkan Yazarlar Birliği Başkanı Mürteza Sulooca, “Benim için bir proje değil de, hayatın bir dersi olarak, özellikle genç yazarlarımıza, şairlerimize sundukları bu hizmetten dolayı çok teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmalar bir ayna olarak, sadece bize değil, tüm topluma yansıyacağına inanıyorum. Bahardaki ilk akademide de belirttiğim gibi Balkanlar asırlardır, yazıda olsun, şiirde olsun, hikâyede olsun, değerli Türk yazarlar yetiştirmiştir. İnanıyorum ki burada hem genç yazarlarımızın yeteneklerine güvenerek hem de hocalarımızın sunacağı katkılar nedeniyle yine ikinci dönemi de başarılı bir şekilde tamamlayacağız. Bu vesileyle de, buna vesile olan Avrasya Yazarlar Birliği ve başkanına, değerli hocalarımıza, değerli katılımcılarına ve özellikle TİKA’ya teşekkürlerimi sunmak istiyorum. En kısa zamanda da Üsküp’te düzenleyeceğimiz program vesilesiyle hem birebir görüşme fırsatı yakalayıp, aynı zamanda birbirimizi daha yakından tanıyarak, sadece bir şair akademisi değil, yazar akademisi değil, Türkler arasında güçlü bir bağın oluşmasına vesile olacağına inanararak herkesi selamlıyorum” sözlerine yer verdi.

Online Yazarlık Atölyesi’nin koordinatörü ve deneme atölyesi hocası Azize Kaya, programın ve bu dönemdeki işleyişi hakkında bilgi verdi. Akabinde, şiir, hikâye ve deneme atölyesinde ders veren hocalar da ikinci dönemin hayırlı olmasını temenni ettiler.

15 Şubat 2020 tarihine kadar sürecek olan Online Yazarlık Atölyesi’nde gençler; Şiir Atölyesinde Ali Akbaş ve Sema Tanrıverdioğlu Ersöz, Hikâye Atölyesinde Osman Çeviksoy ve Ataman Kalebozan, Deneme Atölyesinde ise Hüseyin Özbay ve Azize Kaya gibi değerli hocalardan bilgi edinecekler.

(www.yenibalkan.com/tr)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.