DOLAR 32,5300 0.24%
EURO 34,8916 0.46%
ALTIN 2.485,350,95
BIST 9.531,630,01%
BITCOIN 1990961-3,70%
Edirne
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Onun hayallerini şoförlük süslüyor

Onun hayallerini şoförlük süslüyor

ABONE OL
5 Ağustos 2019 09:55
Onun hayallerini şoförlük süslüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

O Edirneli bir kadın olarak eşi benzeri görülmemiş bir iş isteğinde bulunarak herkesi çok şaşırttı. 38 yaşındaki Çiğdem Ayur, 16 yaşından beri kullandığı kamyonet merakı ile ilerleyen yaşında D sınıfı ehliyet ve SRC belgesi alarak büyük araç şoförlüğü için adım attı. Ancak fabrika da çalışsa da asıl hayalinin bir kamyon, minibüs ve otobüs şoförü olduğunu söyledi.

Çiğdem Aynur, 16 yaşında babası cezaevine girdiği vakit babasının kamyonetle sattığı karpuzları, evine ekmek götürmek için ehliyetsiz halde karpuz satmaya devam etti. Ancak yıllar sonra artık otobüs, hafriyat kamyonu, çöp kamyonu bile kullanmak, direksiyon sallayarak evine ekmek götürmek isteyen 1 çocuk annesi Çiğdem Ayur, “Herkes abime, eşime, erkek kardeşime şoförlük arıyorum sanıyor, beni duyunca şaşırıyorlar. Bayan şoför mü olur diyorlar. Şoförün bayanı, erkeği olmaz, şoförlük mantık işidir. Tecrübeliyim, 20 senedir araç kullanıyorum. Çöp arabası bile kullanırım, yeterki şans verilsin” şeklinde çağrıda bulundu.

“BENİM İDEALİMDE ŞOFÖRLÜK VARDI”

Kendi hayalinin şoförlük olduğunu belirten 38 yaşındaki Çiğdem Ayur, “Ehliyelerim SRC 2 VE D-sınıfı. Aktif araç kullanıyorum. Kendi otomobilim var. İdealinde herkesin bir şeyi vardır. Benimde idealimde şoförlük var. Araç otobüs şoförlüğü olabilir, makam şoförlüğü olabilir, çöp kamyonu, halk otobüsü olabilir, tır hariç hepsi olabilir. Ehliyetim tırı da kullanıyor ama tır bayanlara göre zor bir meslek, bayanlara göre uzak bir meslek” dedi.

“ŞOFÖRLÜK İŞİ ARIYORUM BULAMIYORUM”

Azmederek D ehliyeti ve SRC belgesi aldığını aktaran Ayur, “15 yıldır Murat Tekstil fabrikasında işçi olarak çalıştım. Belimde bir sorun çıktı çünkü işlerimiz çok ağır. Biraz sağlık sorunlarım devam ediyor ama bu sağlık sorunlarım şoförlük yapmama engel değil. Şoförlük işi yapabilirim. Ehliyetimi 5-6 yıl önce B’den D sınıfına büyüttüm. SRC’yi sınav ve alın terim bilgilerim ve tecrübemle aldım. iş arıyorum, bulamıyorum” dedi.

“TAKSİ DURAKLARINA BİLE HABER VERDİM”

Kendisine şans verildiğinde en iyi şekilde işini yapacağını ifade eden Çiğdem Ayur, “Belediyemizde 2 ambulans var. Birisini Çiçek kullanıyor. Biz ikimiz aynı SRC kursundan mezunuz. SRC 2 lerimizi oradan aldık. Çiçek şu an ambulans şoförlüğü yapıyor ben eksi de kaldım. Yardımcı olan birisi olursa, el uzatan birisi olursa çok sevinirim. En kısa sürede işe başlamak istiyorum. Taksi duraklarına haber verdim, ekmek arabaları dahil büyük araç ne varsa hepsi olabilir” dedi.

“BABAM CEZAEVİNE GİRDİĞİNDE KARPUZ KAMYONETİNİ 16 YAŞINDA BEN İDARE ETTİM”

Kendisi 16 yaşındayken karpuz kamyonetini kendisi idare ettiğini söyleyen Ayur, “16 yaşımda ben kamyonet kullanıyordum. Benim babam Halk Eğitim Merkezi’nin orada esnaflık yapıyordu, ben ehliyetsiz kullanıyordum kamyoneti. Babam o esnalarda cezaevindeydi. Babam karpuz satıyordu bende o cezaevine girince geç saatlerde trafik yokken ehliyetsiz getirip götürüyordum karpuz kamyonetini. Benim 15 yıllık fabrika iş hayatım vardı. Fabrika şoförlerinin de hepsi emeklidir. Kullanan gençlerde sahipleridir. Şu an bin 200 para alıyorlar. Emekli adam diyor ki ben 2 bin 500 emekli maaşı alıyorum, bin 200 daha alıyor 3 bin 700 bana yeter diyor. Zaten bütün firmalar böyledir. ETUS’a gittim hiç kale alınmadım. İnsan bir dener. Meraktan yani, bu bayan karşımıza dikilecek cesareti bulmuş diye düşünülür. Sonuçta bu ehliyetleri para verip alamazsınız” dedi.

“ÇÖP KAMYONU BİLE KULLANIRIM”

20 senedir aktif araç kullandığını anlatan Çiğdem Ayur, “Fiziksel olarak diğer şoförlerden sadece cinsiyet farkımız olur. Ama 10 tane erkeğe kendime değişmem. Tecrübeliyim, 20 senedir araç kullanıyorum. Çöp arabası bile kullanırım. Ben seviyorum. Edirnemiz’de hiç iş için araç kullanan bayan şoför yok. ETUS’larda bir bayan vardı sonra ne oldu bilmiyorum”dedi.

“HERKES EŞİME, ERKEK KARDEŞİME İŞ ARIYORUM SANIYOR, BENİ DUYUNCA ŞAŞIRIYORLAR”

Beton şirketinin hafriyat kamyonlarına şoför olmak için başvuru yaptığını dile getiren Ayur, “İtfaiye olur, firmalar olur, belediye olur, Şafak Temizlik çöp kamyonları olur, park bahçelerin araçları olabilir. Öztaş Şirketi’ni bile aradım hafriyat kamyonu için. Şu an Öztaş’ta alım yok dedi sekreter. Herkes abime, eşime, erkek kardeşime şoförlük arıyorum sanıyor, beni duyunca şaşırıyorlar. Bayan şoför mü olur diyorlar. Şoförün bayanı, erkeği olmaz, şoförlük mantık işidir. Aracı da kafa götürüyor, bu belgelerde trafik kara yolunda kullanım izin belgesi. Nasıl bir binayı alıyorsun yapı kullanım ruhsatı gibi. Bu elimdeki belgelerde trafikte seyir halinde kullanmak için izin belgeleri. Aslında araçları götüren kafalar. Bayanları çok pasif görüyorlar. Edirne’de çok nadir araç kullanacak cesareti olan bayanlar vardır. Bayanlarımızı rencide etmek istemiyorum ama, bayanlar ehliyetleri alana kadar kural kaideler biliniyor” dedi.

“ŞANS VERİLMESİNİ İSTİYORUM”

Türkiye’de araç kullanmanın çok zor olduğuna değinen Aynur, “Baskı var kadınların üzerinde. Bana kim yaparsa baskı, ben erkeğe baskı uygularım. Ben baskı alacak bir kadın değilim. Kavşaklarda, yaya geçitlerinde, seyir halinde neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum. Türkiye genelinde Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde belediye otobüslerimiz var. Bizim belediyemizin neden yok acaba. Var ama personeli çekiyor. Ben çöp kamyonuna bile razıyım, şans verilmesini istiyorum” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.